Gospodarstvo

Najvišja cena nafte v zadnjih 21-ih letih

New York/London, 29. 07. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zaprtje Jukosove proizvodnje lahko dramatično vpliva na dobavo svetovne nafte. Visoke cene nafte bi v Sloveniji bolj kot na inflacijo lahko vplivale na gospodarsko rast.

Strah pred zaprtjem ruskega naftnega giganta je pognal cene nafte v nebo (Foto: Reuters)
Strah pred zaprtjem ruskega naftnega giganta je pognal cene nafte v nebo (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Rusko pravosodno ministrstvo je odpravilo prepoved prodaje premoženja prodaje Jukosa in njegovih hčerinskih podjetij. Zaradi tega je cena nafte na svetovnih trgih že padla. Predstavnik ministrstva je še povedal, da prepoved prodaje premoženja ni pomenila tudi prepovedi črpanja in prodaje nafte.

Cena nafte na newyorški borzi se je povzpela na na najvišjo vrednost v zadnjih 21 letih. Cena za sod ameriške surove nafte se je sredi trgovanja zvišala celo na 43,05 dolarja, nato pa se je do konca trgovanja ustalila nekoliko nižje, pri 42,90 dolarja za sod. V Londonu se je zvišala tudi cena severnomorske nafte brent, in sicer na 39,68 dolarja. To je več, kot je sod nafte brent stal oktobra 1990 ob napadu Iraka na Kuvajt.

Skoku je botroval strah pred zaprtjem proizvodnje ruskega naftnega velikana Jukos, ki nima sredstev za plačilo davčnega dolga, proizvede pa dva odstotka svetovne nafte.

Pritisk na naftno družbo se je še povečal, ko je družba v začetku tedna od ruskega pravosodnega ministrstva prejela odredbo, da naj preneha z vsemi aktivnostmi, ki vodijo v prodajo ali spremembo statusa premoženja podjetja, s čimer je koncern nameraval državi poravnati davčni dolg. Odredba bo po vsej verjetnosti pripeljala do ustavitve črpanja in prodaje nafte, saj koncern nima več sredstev za pokrivanje stroškov transporta nafte, ki v 25 odstotkih poteka po železnici.

Črno zlato je skoraj dražje kot pravo
Črno zlato je skoraj dražje kot pravo FOTO: POP TV

Po mnenju nekaterih strokovnjakov bi zaprtje Jukosove proizvodnje lahko dramatično vplivalo na dobavo svetovne nafte, saj so proizvodne zmogljivosti v državah izvoznicah nafte že sedaj skoraj povsem izkoriščene. Jukos dnevno načrpa 1,7 milijona sodov nafte, od tega približno polovico izvozi.

Razlogi za najnovejši skok nafte so politične narave

Če bodo dobave Jukosa sanirane in ne bo novih zapletov v svetu, bo cena nafte padla. Sploh cene bencinov se lahko avgusta in v jesenskih mesecih znižajo, je mnenja ekonomist Franci Križanič. Ob tem je poudaril, da je vpliv cen nafte na rast inflacije v Sloveniji nižji od povprečja Evropske unije, zato občutnejšega inflacijskega skoka v prihodnjih mesecih ne gre pričakovati.

V prid znižanju cen nafte govori tudi napovedano nadaljevanje zviševanja obrestnih mer v ZDA in posledična krepitev dolarja, meni Križanič, ki je ocenil, da bi se v tem primeru cena za sod nafte gibala pod 30 dolarji.

"Če pa bodo nastopili novi politični zapleti, na primer razširitev negotovosti na Bližnjem vzhodu, ter če bo vrednost dolarja v primerjavi z evrom še tako nizka, se lahko cena nafte povzpne do 50 dolarjev za sod,".

Cenovna gibanja tokrat podžiga tudi tečajno tveganje z vidika ponudnikov nafte, ki je vračunano v ceno nafte.

naftna črpalka
naftna črpalka FOTO: Reuters

Visoke cene nafte bi v Sloveniji bolj kot na inflacijo lahko vplivale na gospodarsko rast.

"Energetsko odvisna podjetja, ki rasti stroškov zaradi konkurenčnosti ne morejo več v celoti prenašati v cene svojih storitev, bi lahko začela propadati," meni Križanič.

Predsednik uprave Petrola Janez Lotrič je dejal, da zaradi Jukosa ni pričakovati zmanjšanja fizičnega obsega proizvodnje nafte v Rusiji. "Jukosove odvisne družbe po mojih informacijah delajo normalno," je dodal. O ceni nafte pa je povedal, da "vsaka taka stvar ustvarja dodatno nervozo".

Ker gre za eno vodilnih naftnih družba na svetu, to po njegovem vsekakor negativno vpliva na tržne razmere.

Nafte je po prepričanju prvega moža Petrola na svetu dovolj. Zato letošnja cenovna gibanja črnega zlata niso posledica pomanjkanja tega energenta, temveč političnih razmer zlasti na arabskem polotoku, težave pa so tudi v Venezueli in Nigeriji. Poleg tega na višje cene vpliva izredno povečanje povpraševanja po črnem zlatu predvsem zaradi močne ekonomske aktivnosti na Kitajskem in v Indiji. "Kitajska naj bi letos povečala porabo naftnih derivatov za več kot 40 odstotkov," je dodal.

Zadnje desetletje bo po Lotričevi oceni obdobje v povprečju dosti višjih ravni cen nafte glede na devetdeseta leta, k temu pa bo bolj prispevalo večje povpraševanje, manj pa politična nestabilnost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10