Ameriška nafta light sweet crude s septembrskim dobavnim rokom je na newyorški borzi dosegla vrednost 63,80 dolarja za sod (159 litrov), nato pa se spustila do 63,50 dolarja za sod. Severnomorska nafta brent se je na londonski borzi podražila za 1,14 dolarja na 63,45 dolarja za sod, pred tem pa je že dosegla ceno 63,60 dolarja za sod.
Nafta light sweet crude se je na azijskem trgu ustalila pri 62,51 dolarja za sod, zvišala pa se je tudi cena nafte Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC).
Na podražitev nafte je vplivalo zaprtje ameriškega veleposlaništva v Savdski Arabiji iz varnostnih razlogov in skrbi, da bo zaprtje ameriških naftnih rafinerij zmanjšalo dobavo nafte, k napetosti na trgu pa naj bi prispevalo tudi manjše povečanje ameriških zalog zemeljskega plina od pričakovanega.
Kako se bodo razpletle razmere v Rijadu?
Naftni trgovci so zaskrbljeni zaradi geopolitičnih razmer v Savdski Arabiji. V nedeljo so v tej največji proizvajalki nafte na svetu zagrozili z napadi na stavbe ameriške administracije, ZDA pa so napovedale, da bodo že danes in v torek zaprle svoje veleposlaništvo v Rijadu ter še dva konzulata. Hkrati so iz ameriške ambasade sporočili, da bodo omejili tudi neuradna potovanja svojega osebja. Savdske oblasti so sicer poudarile, da nimajo nobenih informacij o morebitnih grožnjah.
Skrb še vedno vzbujajo tudi težave ameriških rafinerij. Kar sedem rafinerij v ZDA je v zadnjih dveh tednih poročalo o težavah, od požara v Chevronovi kalifornijski rafineriji do popolnega zaprtja rafinerije ExxonMobil v Illinoisu. Ameriške rafinerije, ki so že dokaj dotrajane, sicer obratujejo s polno močjo in analitiki napovedujejo, da bodo le s težavo zagotavljale povpraševanju po pogonskih gorivih in kurilnem olju.