Gospodarstvo

Naftni spor se poglablja

Sarajevo/Zagreb, 02. 02. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
T.B./V.P./E.Ž.
Komentarji
0

V soboto je začel veljati nov ukrep, s katerim je BiH ponovno odprla mejo za uvoz nafte in njenih derivatov z vseh držav, razen s Hrvaške. Slovenski in hrvaški zunanji minister, Dimitrij Rupel in Tonino Picula, pa sta o naftnem sporu govorila tudi v Münchnu.

Medtem, ko hrvaški mediji poročajo o diskriminatorni odločitvi BiH, je ta opolnoči odprla svoje meje cisternam z nafto, vendar samo na tistih mejnih prehodih, preko katerih Hrvaška ne dovoljuje prevoza.

Slovenske cisterne s kurilnim oljem, ki so 10 dni čakale na mejnem prehodu Županja - Orašje, so opolnoči odšle na pot in že prispele v Brčko.

Hrvaška vlada zaenkrat še vztraja pri svojih koridorjih za prevoz nafte, sicer pa se hrvaško- bosanski naftni spor po odločitvi ministrskega sveta BiH vse bolj zapleta.

BiH grozi tudi z bojkotom uvoza hrvaških cigaret in alkohola. Nafta in cigarete predstavljajo kar 30 % hrvaškega izvoza v Bosno.

Srečanje Rupla in Picule

V kratkem pogovoru sta slovenski in hrvaški zunanji minister osrednjo pozornost namenila nedavnemu zapletu med državama, ki je nastal po sprejetju hrvaškega pravilnika o cestnem prevozu nafte in naftnih derivatov. Rupel je ponovil slovensko stališče o nesprejemljivosti tega pravilnika, Picula pa je poudaril, da hrvaška vlada z njegovim sprejetjem ni želela prizadeti interesov sosednjih držav, ampak le poskrbeti za zaščito okolja in preprečevanje nezakonite trgovine. Hrvaški zunanji minister je na današnjem srečanju sprejel povabilo ministra Rupla na uradni obisk v Ljubljano.

Picula je predlagal tudi srečanje strokovnjakov pristojnih ministrstev obeh držav, šlo naj bi za gospodarsko in okoljsko ministrstvo, na katerem bi hrvaška stran pojasnila ukrepe, poskusili pa bi tudi poiskati za obe strani sprejemljive rešitve. Rupel je poudaril, da Slovenija ne zavrača pogovorov, s katerimi bi našli rešitev, sprejemljivo za obe strani. Sedanja ureditev za Slovenijo ni sprejemljiva, je še enkrat poudaril in dodal, da zato tudi Slovenija nadaljuje akcije pred pristojnimi mednarodnimi institucijami.

Hrvaška nafta v BiH prek treh prehodov

Uvoz hrvaških derivatov bo po bosanski uredbi mogoč prek mejnih prehodov Doljani pri Metkoviću, Izačić in Bosanski Brod. Vsi drugi prevozniki pa bodo lahko vozili prek mejnih prehodov Bosanska Gradiška, Orašje, Kamansko, Crveni Grm in Izačić. Uredba je začela veljati danes opolnoči.

Uvoz prek naftovodov, železniškega in rečnega prometa ni omejen. Omejitve v cestnem prometu prav tako ne veljajo za prevoz za potrebe sil SFOR, prevoz kerozina, maziv, tekočega plina in mazuta.

image (28)
image (28) FOTO: 24ur.com

Kot je za 24 ur povedal Amer Kapetanović z zunanjega ministrstva BiH, je bosanski protiukrep odgovor na hrvaško odločitev, da ne dovoli prevoza nafte čez mejni prehod Izačići. Po njegovih besedah je ministrski svet BiH zadolžil ministrstvo za zunanjo trgovino, naj v sedmih dneh pripravi predlog predpisov, s katerimi bi določili kakovost uvožene nafte, ki bo morala ustrezati standardom EU.

Bosanski distributerji so namreč že pred časom opozorili na zelo slabo kvaliteto goriva, ki se uvaža iz Hrvaške. Pri tem so poudarjali, da je ponudba slovenskih posrednikov precej bolj kvalitetna.

Pričakovati je zaostritev odnosov

Kaže, da pomiritve med državama še nekaj časa ne bo, kar potrjuje tudi odločitev ministrskega sveta BiH, ki bo v primeru hrvaških trgovskih pritiskov uvedel še strožji pregled nafte in derivatov.

Hrvaška naftna družba Ina namreč zaradi visokih koncentracij žvepla svoje nafte ne more izvažati drugam v Evropo. Če bi BiH uvedla strog nadzor nad kvaliteto nafte, bo popolnoma onemogočen uvoz hrvaške nafte v BiH.

V kratkem je mogoče pričakovati nove ukrepe, med drugim spremembo trgovinskega režima z najbolj obdavčenim blagom - cigaretami in alkoholnimi pijačami. Nafta in cigarete so v letu 2001 predstavljale skoraj 30 odstotkov hrvaškega izvoza v BiH.

Bosanska uredba je za Hrvaško diskriminatorna

Hrvaška vlada se je že odzvala na bosansko uredbo o uvozu nafte iz sosednje Hrvaške. Kot je povedal hrvaški minister za promet in zveze, Alojz Tušek, vlada Bosne in Hercegovine dela razliko med nafto, uvoženo s Hrvaške, in nafto, ki prihaja iz drugih držav, poleg tega pa tudi diskriminira hrvaške prevoznike, kar je neobičajno v odnosih med dvema državama. Hrvaška je namreč določila mejne prehode, kjer je moč uvoziti oz. izvoziti nafto, ne ozirajoč se na na poreklo blaga oz. na sedež prevoznika, BiH pa s svojo novo odločitvijo pri tem dela razliko.

Kot je dodal Tušek, gre pri odločitvi BiH za dvojno diskriminacijo: prva je proti blagu, ki prihaja s Hrvaške, druga pa je ta, da je BiH določila neustrezne mejne prehode (Doljani pri Metkoviču, Izašič/Ličko Petrovo selo in Bosanski Brod), preko katerih gredo lahko hrvaška nafta oz. hrvaški prevozniki.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI