Število zaseženih ponarejenih evrskih bankovcev se je v prvem polletju po podatkih Evropske centralne banke (ECB) znižalo. Zasegli so 387.000 ponarejenih evrskih bankovcev, kar je 13 odstotkov manj kot v drugem polletju lani.
V primerjavi z vse večjim številom pristnih evrobankovcev v obtoku – teh je bilo v prvem polletju povprečno 13,2 milijarde – je delež ponaredkov še vedno zelo majhen.
Tako kot v preteklih šestmesečnih obdobjih sta bila tudi tokrat najpogosteje ponarejena bankovca za 50 in 20 evrov. Delež ponarejenih bankovcev za 50 evrov je bil v tem obdobju 42,5-odstoten, delež 20-evrskih bankovcev pa je bil 41,5-odstoten.
V zadnjih šestih mesecih se je delež ponarejenih bankovcev zmanjšal za 20 evrov, delež ponarejenih bankovcev za 50 evrov pa se je povečal. Ponaredki za omenjena apoena so predstavljali skoraj 85 odstotkov vseh ponarejenih bankovcev.
Sledi bankovec za 100 evrov, ki je predstavljal 12 odstotkov vseh ponaredkov. Deleži ostalih ponarejenih bankovcev so bili zelo majhni. Ponaredki za 10 in 200 evrov so predstavljali po odstotek in pol, ponaredki petevrskih in 500-evrskih bankovcev pa so predstavljali po pol odstotka.
Večino ponaredkov, več kot 98 odstotkov, so zasegli v državah z evrom, približno odstotek v državah članicah EU zunaj evroobmočja, manj kot pol odstotka pa drugod po svetu, še navaja ECB.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.