Z marcem se bo začela uporabljati novela zakona o davku na motorna vozila, po kateri bodo za nove avtomobile namesto progresivne obdavčitve na podlagi prostornine motorja veljale različne stopnje davka glede na izpuste ogljikovega dioksida.
Najmanj bodo obdavčeni avtomobili, ki ustvarjajo izpuste CO2 v višini do 110 gramov na prevoženi kilometer in za gorivo uporabljajo bencin oziroma utekočinjen naftni plin, najbolj pa tisti z več kot 250 grami izpustov CO2 na kilometer in dizelskim gorivom.
Če avtomobil uporablja kateri koli drug pogon, vključno z električnim, ali kombinacijo različnih pogonov (hibridno vozilo), se stopnja davka določi z upoštevanjem lestvice, ki velja za vozila z bencinskim gorivom.
Pri tem velja omeniti, da osnova za obračun davka ostaja prodajna cena, v prehodnem obdobju do 1. januarja 2011 pa bodo davčne stopnje nekaj nižje. Več podrobnosti s pojasnili je na voljo na spletni strani Davčne uprave RS.
Po novem tudi motorna kolesa
Lestvica je sestavljena tako, da se bodo proračunski prilivi s tega naslova povečali, hkrati pa naj bi se zaradi progresivnosti obdavčitve zmanjšalo davčno breme za okolju bolj prijazna vozila. Ob podobni prodaji motornih vozil kot v letu 2008 si vlada obeta, da se bodo davčni prihodki s tega naslova letos povečali za 19,4 milijona evrov, v letu 2011 pa za 27,8 milijona evrov.
Pri tem pa velja omeniti, da je bilo v letu 2009, ki ga je močno zaznamovala gospodarska kriza, v Sloveniji prvič registriranih le okrog 56.000 novih osebnih vozil, kar je za 19 odstotkov manj kot v letu prej. Tudi v letošnjem letu naj bi prodaja v najboljšem primeru stagnirala, ocenjujejo v Sekciji za osebna motorna vozila pri Trgovinski zbornici Slovenije.
Tudi do 37-odstotna obdavčitev
V sekciji spremembe sicer v glavnem pozdravljajo, medtem ko se jim zdi vprašljiva smiselnost velike progresivne obdavčitve. Pri novih vozilih je bila doslej najvišja stopnja obdavčitve 13 odstotkov, po novem pa bo ta lahko v posebnih primerih znašala tudi do 37 odstotkov.
Zaradi tega bo po njihovem mnenju med drugim precej večji motiv za izogibanje obdavčitvi v Sloveniji, zaradi česar posledično verjetno ne bodo doseženi fiskalni in ekološki cilji zakona.
Kako bo to vplivalo na cene vozil?
Za koliko se bodo zaradi novele zakona spremenile maloprodajne cene novih avtomobilov, slovenski zastopniki avtomobilskih proizvajalcev oziroma avtomobilski prodajalci pred uvedbo novele niso želeli napovedovati. Več bodo pripravljeni povedati šele v prihodnjem tednu, ko se bo zakon začel uporabljati in bodo objavili nove uradne cenike.
Pač pa so že pred začetkom uporabe novele opozorili, da pri tem ne bo nekega avtomatizma, torej da bi nižja obdavčitev določenih vozil samodejno pomenila tudi njihovo nižjo ceno in obratno. Vsak uvoznik bo cene oblikoval v skladu s svojo tržno strategijo, ki je seveda tudi pod vplivom negativnih posledic krize.
To je samo prvi korak
Vlada s takšno novelo zakona sicer sledi ciljem glede postopnega zmanjšanja onesnaževanja okolja s toplogrednimi plini, kar pozdravljajo tako predstavniki avtomobilske panoge kot še posebej okoljevarstveniki.
Društvo za sonaraven razvoj Focus je tako v sporočilu za javnost pred začetkom uporabe novele zakona zapisalo, da je Slovenija s to potezo naredila prvi, čeprav majhen korak na področju zmanjševanja izpustov iz osebnega prometa.
Glede na to, da je sprejeti zakon le prvi korak na področju obdavčenja vozil, pa bo po oceni društva treba sprejeti nadaljnje ukrepe za uspešno zagotavljanje okoljske integritete tudi na področju prometne politike.
Čim prej naj bi bilo tako treba zakonsko urediti dajatve za uporabo motornih vozil v cestnem prometu in emisijsko problematiko lahkih tovornih vozil ter tranzitnega prometa. Spremeniti bi morali predvsem prometne navade ljudi ter vzpostaviti učinkovit, funkcionalen in avtomobilu konkurenčen javni potniški promet.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.