Septembra letos so Poklicni barometer v obliki pilotne raziskave izvedli na sedmih območnih službah zavoda za zaposlovanje (Ljubljana, Maribor, Celje, Nova Gorica, Koper, Trbovlje in Sevnica). Poleg zaposlenih na zavodu, ki sodelujejo z delodajalci ali z brezposelnimi in zelo dobro poznajo tako potrebe delodajalcev v lokalnem okolju kot tudi sestavo, znanja in sposobnosti brezposelnih ter iskalcev zaposlitve, so pri izvedbi sodelovali tudi predstavniki agencij za zaposlovanje.
Napoved primerljiva s podobnimi tujimi napovedmi
Rezultat poklicnega barometra je razvrstitev poklicnih skupin v tri skupine. Prva je "primanjkljaj", v katero sodijo poklici, za katere se predvideva, da bodo potrebe delodajalcev po njih v naslednjem letu presegle ponudbo na trgu dela. Kadra v teh poklicih bo premalo, da bi lahko pokrili potrebe delodajalcev. Kandidatov za prosta delovna mesta bo premalo, ker jih za ta mesta ni dovolj, ker kader sicer obstaja, a je premalo usposobljen ali zaradi neugodnih razmer, ki odvračajo kandidate.
Druga skupina je "ravnovesje", o katerem govorimo, kadar predvidevamo, da bosta ponudba in povpraševanje po poklicih uravnotežena, v tretjo skupino, imenovano "presežek", pa sodijo poklici, za katere bo predvidoma manj razpisanih prostih delovnih mest kot bo iskalcev zaposlitve. Kandidati, ki bodo iskali delo v teh poklicih, bodo težje našli zaposlitev tudi, ko bodo imeli ustrezna znanja, kompetence in veščine za opravljanje poklica.
Rezultat pilotne izvedbe Poklicnega barometra je napoved, ki je primerljiva s trenutnimi tujimi napovedmi. Za naslednje leto tako predvidevajo, da se bo pri razmeroma velikem številu poklicev pojavil primanjkljaj, nekaj poklicev bo v ravnovesju, razmeroma ozek nabor poklicev pa se bo razvrstil v kategorijo presežkov.
Večina poklicev je padla v skupino 'primanjkljaj'
Kar 111 od skupaj na nacionalnem nivoju ocenjenih 173 poklicnih skupin se je uvrstilo med primanjkljaj, med ravnovesje, pri katerem sta ponudba in povpraševanje približno usklajena, je bilo umeščenih 39 poklicnih skupin, za le 23 poklicnih skupin pa je predviden presežek.
Razmerje med ponudbo in povpraševanjem je prikazano na ravni običajnih potreb delodajalcev v poklicih, ki se nanašajo na potrebna znanja, spretnosti, sposobnosti in veščine ter običajnih značilnosti, znanj, spretnosti in sposobnosti iskalcev zaposlitve, ki v obravnavanem poklicu iščejo zaposlitev.
Po podatkih iz raziskave naj bi naslednje leto še posebej primanjkovalo recimo elektromehanikov, farmacevtov, fizioterapevtov, frizerjev, gozdarjev, krovcev, kuharjev, mesarjev, mizarjev, natakarjev, pekov, odvetnikov, prodajalcev, psihologov, tesarjev, varilcev, vojakov, zidarjev, zobozdravnikov in živinorejcev.
V ravnovesju naj bi se znašli poklici, kot so biologi, glasbeniki, posredniki, špediterji, tiskarji in veterinarji. Med poklici, za katere predvidevajo presežek, pa so med drugim arhitekti, ekonomisti, filozofi, fotografi, novinarji, sociologi, prevajalci, tajniki, telefonisti in vzgojitelji.
Celotne rezultate raziskave Poklicni barometer lahko najdete tukaj.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.