Gospodarstvo

(Ne)varni potni listi

Bruselj, 07. 08. 2006 13.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Novi biometrični potni listi niso nič bolj varni od starih, trdi strokovnjak za računalniško varnost.

Lukas Grunwald je v samo dveh tednih ugotovil, kako lahko klonira čip biometričnega potnega lista
Lukas Grunwald je v samo dveh tednih ugotovil, kako lahko klonira čip biometričnega potnega lista FOTO: POP TV

Nemški strokovnjak za računalniško varnost Lukas Grunwald je postavil pod vprašaj varnost novih biometričnih potnih listov, ki jih trenutno uvajajo članice Evropske unije.

Konec minulega tedna je nemški strokovnjak udeležencem konference Defcon v Las Vegasu pokazal, kako se lahko podatki, shranjeni v omenjenih potnih listih, kopirajo in prenašajo. "Menim, da so ti potni listi velika potrata denarja in sploh ne povečujejo varnosti," je dejal Grunwald.

"Celotna oblika potnih listov je povsem zgrešena," je še dejal Grunwald in pojasnil, da je v samo dveh tednih ugotovil, kako lahko klonira čip biometričnega potnega lista, pri tem pa je uporabil standarde za biometrične potne liste, ki so objavljeni na spletni strani Mednarodne organizacije za civilno letalstvo (ICAO).

Konferenca Defcon v Las Vegasu je letno srečanje, na kateri številni svetovni znani strokovnjaki za računalniško varnost razkrivajo najnovejše šibke točke v računalništvu, telefonski opremi in drugih napravah.

Preizkus je Grunwald izvedel na nemški različici novega biometričnega potnega lista, vendar bi po njegovih besedah metoda delovala na biometričnemu potem listu katere koli države, saj se vse držijo standardov ICAO. Čeprav je Grunwaldu uspelo klonirati čip, pa je strokovnjak prepričan, da se na čipu kljub temu ne bi dalo spreminjati osebnih podatkov imetnika dokumenta, ne da bi bilo to moč odkriti.

EU se je lani po vzoru ZDA odločila, da bo v potne liste, vizume in dovoljenja za bivanje, uvedla biometrične podatke. Poleg biometričnih podatkov o podobi obraza naj bi dokument vseboval tudi podatke o dveh prstnih odtisih. Biometrične potne liste je sicer prva izmed članic EU s 1. novembrom 2005 začela izdajati Nemčija. Slovenija bo tovrstne potne liste začela izdajati 28. avgusta. Državljanom veljavnih potnih listov ne bo treba zamenjati z novim, saj bodo njihovi potni listi ostali v veljavi do izteka roka veljavnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

saleman1@gmail.com
08. 08. 2006 13.05
Se dobro, da niso nasli kaknega Singapurskega samooklicanega znanstvenika, ki bi pokazal, kako je mozno z domacim matricnim tiskalnikom izdelati popolne kopije ... :) hocem samom rect ... v naftalenu je veliko stvari, in marsikateri novinar samo smradi, ko vlece zadeve iz sicer lepo zaprtih kozarcev
tomazbodner
08. 08. 2006 11.24
Ah, ce se ne da koncnega izdelka (potnega lista) modificirati, se ga da pa ponarediti in vdreti v sistem in ga dodati v spisek. Vse to se dela, da bi se naredil vtis, da se nekaj dela na varnosti, pravzaprav pa vsi vnaprej vedo, da se nobena zascita ni vzdrzala vec kot kaksno leto, vecina pa bistveni manj...
robinud@volja.net
08. 08. 2006 11.15
Eh, zdaj pa so izginili. Čudna so pota gospodova... Opažam pa , da mi ne piše vzdevka, ki sem ga izbral, ampak nekaj drugega... No ja, mogoče se bo to tudi čez par minut popravilo.
robinud@volja.net
08. 08. 2006 11.12
Ma, glavno da so "naredili nekaj proti terorizmu". In kup denarja zapravili.