To poletje se bo začelo izplačevanje dodatnih pokojnin zavarovancem, starejših od 60 let. Prvi bodo starostne priboljške dobili tisti, ki so pred leti svoje certifikate zamenjali za pokojninske bone, ali pa jih kupili pri borznih posrednikih, dokler je bil čas. V naslednjih dneh se bodo privatizacijski zavarovanci odločali, na kakšen način želijo prejemati denar. Po ravnokar popravljenem zakonu, bodo tisti, z manjšimi zneski, lahko sicer vztrajali na mesečnih izplačilih, lahko pa bodo zahtevali tudi letna, ali pa zajamčena.

"Kapitalska družba bo jamčila izplačilo pokojninskih rent za pet, deset, petnajst let, ne glede na to, ali bo vmes zavarovanec umrl. To pomeni, da se bo dediču oz. tistemu, za katerega bo zavarovanec sam izjavil, da mu prepušča ostale pokojninske rente, prejemal še za preostanek izbranega obdobja," je povedal Borut Jamnik, predsednik uprave Kapitalske družbe.

Znesek izplačil bo odvisen od tega, kako spretno bo Kapitalska družba upravljala s premoženjem, ki ga je dobila v privatizacijski luknji. Vrednost enote premoženja, zajamčena je 262 tolarjev, zdaj pa znaša slabih 20 tolarjev več, se bo množila s točkami. "Na podlagi VEP-a (vrednost enote premoženja), ki bo znan v trenutku prehoda v izplačevalno obdobje, bodo tudi izračunane prve pokojninske rente za posameznike in pa seveda enkratna oziroma letna izplačila posamezniku," je še razložil Jamnik.
Zdaj na primer bi bila renta za maksimalno število bonov - posameznik jih je lahko imel največ 10 tisoč - zneslo dobrih 10 tisoč tolarjev. Denar bodo nakazovali 15. dan v mesecu tistim, ki so dopolnili 60 let. Dodatnih vplačil ta tranzicijski prvi pokojninski sklad ne sprejema več. Ostali, ki že, ali še bodo, dodatno varčevali za starost, pa bodo na prva izplačila čakali še nekaj let. In po zakonu, ki to določa, mora namreč vsak vplačevati vsaj deset let, preden je upravičen do izplačila. Prvi pri nas v Sloveniji pa so tako začeli varčevati šele pred petimi leti.