Gospodarstvo

'Nekateri živijo v Indiji Koromandiji'

Ljubljana, 14. 05. 2010 16.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Predlog o obvezni udeležbi delavcev pri dobičku bo imel negativne posledice, menijo delodajalci. Nekateri sprejemajo na videz všečne, dejansko pa škodljive odločitve, s katerimi najedajo konkurenčnost, dodajajo.

Delodajalci so se danes ostro odzvali na predlog o obvezni udeležbi delavcev pri dobičku. Opozarjajo namreč, da bi imel tak zakon negativne posledice.

Obvezna udeležba pri dobičku po mnenju ZDS tudi predstavlja veliko dodatno oviro za vstop tujih družb in investitorjev v Slovenijo, saj poslabšuje poslovno okolje.

V Združenju delodajalcev Slovenije (ZDS) so prepričani, da bi sprejeto dopolnilo "podrlo obstoječe sisteme nagrajevanja in onemogočilo ustrezno motiviranje delavcev glede njihove rezultate v podjetjih". Poleg tega menijo, bi obvezna delitev dobička pomenila neupravičeno razlikovanje med delavci, zaposlenimi v kapitalskih družbah ter delavcih pri osebnih gospodarskih družbah in samostojnih podjetnikih. Pravijo, da vlada in vladajoča koalicija ignorirata socialni dialog, saj sprememba ni bila dogovorjena na Ekonomsko-socialnem svetu. "Sprememba je politično všečna, je pa nestrokovna in v praksi neizvedljiva," menijo, saj zakon sedaj določa le delež dobička, ki ga je treba razdeliti delavcem, ne pa tudi ključa, po katerem se ta razdeli.

'Nekateri živijo v Indiji Koromandiji'

Kdo živi v Indiji Koromandiji?
Kdo živi v Indiji Koromandiji? FOTO: Dare Čekeliš

Po navedbah Združenja Manager je ideja delitve dobička povezana z motivacijo zaposlenih in vplivom na uspešnost podjetja, bistvo pozitivnega učinka delitve dobička pa v prostovoljnosti, in sicer v povezavi med lastniki, ki se odpovedo deležu dobička v korist zaposlenih, ter v odnosu zaposlenih do družbe.

V četrtek sprejeto dopolnilo v celoti ruši spodbudne elemente zakona, ponovno uvaja neznanke glede načina izvedbe zakona in ima nejasne posledice na proračun, menijo v združenju in dodajajo, da so med svojimi člani zaznali velik interes za čim hitrejšo uvedbo zakona v obliki, kot ga je predlagalo ministrstvo za gospodarstvo. "Po včerajšnji odločitvi lahko samo sklepamo, da nekateri živijo v Indiji Koromandiji in sprejemajo na videz všečne, dejansko pa škodljive odločitve, s katerimi najedajo gospodarsko konkurenčnost. To ni skladno s cilji, ki si jih je v izhodni strategiji na področju krepitve gospodarstva zastavila vlada," je v današnji izjavi zapisala izvršna direktorica Združenja Manager Sonja Šmuc.

GZS: Lahovnikov zakon

V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) opozarjajo, da bo sprejem četrtkove "obvezno prostovoljne odločitve, še bolj pa, če bo tak zakon sprejet tudi v DZ, sporočilo, da je slovensko poslovno okolje še manj konkurenčno in na trgu dela še manj fleksibilno kot doslej".

Gre za psihološke učinke uvedbe termina "obveznosti", ki bo namesto pozitivnih učinkov, ki se jih pričakuje, imel negativne posledice za privlačnost Slovenije za neposredne tuje naložbe, za ohranjanje in krepitev delovnih mest v Sloveniji, dodajajo. Zato GZS poziva k ponovnem razmisleku o tem, da se predlagani "Lahovnikov" zakon sprejme, šele po tehtnih analizah učinkov uvajanja zakona pa nadgradi.

Kakšen je predlog?

Dopolnilo, ki ga je v četrtek sprejel odbor DZ za gospodarstvo, predlog zakona dopolnjuje tako, da bi bila delitev dobička zaposlenim v primerih, ko družba sprejme sklep o delitvi vsaj 25 odstotkov bilančnega dobička lastnikom, obvezna.

Prvotni predlog je temeljil na prostovoljni udeležbi, glede na sedaj veljavni zakon pa poenostavlja postopke, odpravlja odlog izplačila dobička delavcem ter prinaša ugodnejšo davčno obravnavo tako za podjetja kot tudi za zaposlene.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (36)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

gozdar1
17. 05. 2010 06.36
Ja predvsem kapitalisti, ki zivijo v socjalizmu in se krcevito upirajo temu, da bi tam lahko zivel se kdo drug...
Spetsnaz
16. 05. 2010 13.07
Vidim, da tukaj vecina nima pojma o poslu, niti o ekonomiji. Sam sem trenutno delavec, pa vendar..Ko bodo zaposleni delili tveganje, vlozili svoj kapital v podjetje in bili pripravljeni pokrivati izgubo...sem takoj za to, da so soudelezeni v dobicku. Me pa prav zanima od kje in na osnovi cesa teh 25%..??? Po mojem je to nekako "od oka ". P.s. A delavci mislite, da je oblast pristala na visje minimalne place zaradi delavcev??? hahahaha Ampak, neda se mi razlagat Butalcem.
MERDE-AVE-MERDE
16. 05. 2010 12.15
Prihaja15.05.2010, 19:16 3 Kako bi delavci z udeležbo pri dobičku najedali konkurenčnost? Dobiček je dobiček. Če se dobiček investira nazaj v podjetje, potem ni več dobiček. Na žalost si morajo delodajalci razčistiti da njihovi lastni apetiti in konkurenčnost na tržišču ni eno in isto PODPIS !!
tron3
16. 05. 2010 10.17
V ZDS-Ju so pa modeli, lahko so veseli da ne bo prišla k nam konkurenca, saj bi takoj v večini primerov propadlo njihovo članstvo, ki je v večini brez izobrazbe in kapitala, bodi srečni delodajalci da vam Lahovnik pomaga, ker je Vaš propad pač prestavil za nekaj let
nibo
15. 05. 2010 23.15
Kakšno nagrajevanje. Nekateri še obveznih prispevkob ne plačujejo. zgela da delodajalce v njihovi požrešnosti boli dejstvo da bi dali kaj delavcu. oni bi delavcem plačevali minimalca sebi bi pa miljone v žep.
Prihaja
15. 05. 2010 19.16
Kako bi delavci z udeležbo pri dobičku najedali konkurenčnost? Dobiček je dobiček. Če se dobiček investira nazaj v podjetje, potem ni več dobiček. Na žalost si morajo delodajalci razčistiti da njihovi lastni apetiti in konkurenčnost na tržišču ni eno in isto
petdan
15. 05. 2010 14.46
Nasploh je neumno, da delavci dobijo plače, saj bi lahko delali tudi zgolj za kruh in vodo, da bi novopečeni kapitalisti, ki so pokradli delavcem tovarne, lahko imeli nekoliko več profita ...
ioda
15. 05. 2010 14.16
b7715.05.2010, 12:500 Moj ironičen odgovor mojemu prijatelju, ki mi je to povedal, je bil popolnoma enak. Povdarjam, "ironičen odgovor". Ne glede na to, kaj so (smo) imeli v ex YU, sedaj kljub bananam, čokoladam, tujim avtom, jahtam, vilam, nimamo zadosti vrtcev, bolnišnic, tovarn, šol, železnic.... Čestital bi našim podjetnikom take vrste, kot je Akrapovič! Za ostale..., za to, da jim je zakon, politična pripadnost, povezanost, sorodstvo omogočilo prevzem tistega, kar je bilo prej zgrajenega s skupnimi močmi, ... pa ne vem kaj naj rečem. Upam samo, da jim bo nekdo kdaj na prste stopil. No, ker sem rojen koncem 60ih in sem imel možnost še nekaj časa živeti v SFRJ, moram povedati, da mi kljub temu, da starši niso bili pripadniki KPJ, ZKJ, ni godilo nič slabega. KOt se pa spomnim, pa smo govorili zelo svobodno, celo drli smo se in trudili, da se poveča stopnja demokracije. Sedaj se mladina bori za zastonj sendviče, ki jih potem mečejo v koš! b77 , ne me obmetavat s čokolado in bananami, ne mi govoriti o svobodi govora... še kakšnih 10 let prebiraj knjige, poslušaj druge... pa potem napiši kakšen pameten komentar.
Titus01
15. 05. 2010 12.55
Meh. Če bo ta zakon vplival na konkurenčnost (ki je sama po sebi tako slabši pokazatelj uspešnosti kot produktivnost), je precej vprašljivo. Prvič: Nanaša se samo na delež dobička, ki se izplača v obliki dividend. Če bi zato delodajalci namenili več dobička dividendam in bi investicije trpele, bi imel Manager prav, vendar delodajalci pri nas tako ali tako neradi investirajo v raziskave in razvoj. Konservativna država pač, kjer se podjetniki obnašajo tako, kot bi se morala državna uprava. Investicije se da spodbuditi drugače: Tako opevana razbremenitev gospodarstva je absurdna, ker nič ne kaže, da bi podjetnikom v dobrih letih manjkalo sredstev za investiranje. Prej narobe, vendar so vseeno investirali malo, kar kaže na to, da je mejna nagnjenost k invesiranju pri nas nizka. V tem primeru bi se znižanje davkov prelilo v dobičke in v prevzeme, ne v investicije. Bolje bi bilo narediti investicije relativno bolj ugodne: Dvignite davke na dobiček in uvedite višje olajšave za investiranje. Korenček in palica ponavadi delujeta. Drugače pa to sploh ni slaba ideja. Je pa res, da bi vlada morala določiti ključ, po katerem se dobiček deli oziroma več metod, med katerimi lahko delodajalec izbirain urediti položaj v osebnih družbah. Dobra ideja, nedomišljena izvedba. Slovenska klasika. @mentos12 Višje plače so problematične. 600, 700 evrov naše gospodarstvo vsekakor zmore (po mojem mnenju), več pa je vprašljivo. Razlog je v tem, kar tepe Španijo in Portugalsko. Smo v evroobmočju, kar pomeni, da države nimajo svojih valut, ki bi uravnavale zunanjo trgovino. Konkurirati moramo neposredno severnoevropskim gospodarstvom, ki so veliko bolj produktivna (ne konkurenčna; produktivna), s čimer določajo naše najvišje plače glede na produktivnost. To je povzročilo evropsko krzizo: Kapital se je stekal v periferijo, investiral v prevzeme in nepremičnine. To je povzročilo dvig plač in cen, ne pa produktivnosti. Ko se je zaradi krize dotok kapital prekinil, so periferna gospodarstva postala nekonkurenčna glede na severnoevropska. Edini rešitvi zdaj sta inflacija na evropski ravni (kar je mehkejša rešitev) ali deflacija v prizadetih državah (v Grčiji naprimer za približno 15%. Delitev dobička tega problema nima: Če podjetje posluje z dobičkom, je najbrž dovolj produktivno. Poleg tega pa je tudi prav, da delavci v posebej dobrih letih dobijo del presežne vrednosti, ki so jo pomagali ustvariti, ne samo mezde, mar ne?
b77
15. 05. 2010 12.50
ioda v jugi ni bilo cest avtomobilov banan ćokolade svobode govora ................vsi smo imeli enako 0 razen KPJ bi želel to!
mentos12
15. 05. 2010 12.22
Bolj smiselno se mi zdi da namesto razdeljevanja dobičkov,vlada že enkrat dvigne minimalno plačo na eno normalno raven,ne pa da delamo dejansko za drobiž. Saj drugače sem zato da se deli dobiček podjetji med delavce.Sam vedno se zastavlja vprašanje kdo bo to nadziral,kako bo vlada nekoga prisilila da deli dobiček,kdo bo nadziral ali resnično vedel da firma posluje z dobičkom? Tukaj je več vprašanj kot odgovorov.Mislim pa da se je vlada kle hotela pokazati v dobri luči da nekaj je naredila za delavca.V resnici je to zopet pesek v oči delavcem ali če hočete volivcem. Kot sem že rekel,nujno je da se končno enkrat dvigne minimalna plača na spodobno raven.Plača nikakor danes ne bi smela bit manjša od 1000 evrov,seveda mislim najnižja. Naj si ti naši politiki in menedžerji pogledajo plače naših soseddnjih držav. S tem da pri njih jim za mnogo večje plače ni treba delati še ob sobotah kot pri nas. Sindikati naj takoj začnejo s pogajanji za večjo minimalno plačo.Če tega ne dosežejo s pogajanji,potem za začetek generalni štrajk en teden. Delodajalci in vlada naj se dela norca iz kakšnih drugih delavcev,ne pa slovenskih,seveda če se jim bodo pustil.
ioda
15. 05. 2010 11.43
Moj prijatelj, upam, da ne bo užaljen, ker objavljam, mi je povedal tole: Jugoslavija št. prebivalstva leta 1990 cca. 24 milijonov zunanji dolg cca. 20 milijard dolarjev, to pomeni cca. 900 dolarjev na prebivalca! Značilnost: gradijo se tovarne, šole, vrtci, bolnišnice ... Slovenija št. prebivalcev leta 2010 cca. 2 milijona - bruto zunanji dolg je 27. januarja 2010 presegel 40 milijard evrov (cca. 51 milijard dolarjev), to pomeni cca. 25.500 dolarjev na prebivalca kar je 28 krat več kot leta 1990! Značilnost: tovarne se zapirajo, delavci so na cesti, znižujejo se pravice ... gradijo se nakupovalni centri
slosap@yahoo.de
15. 05. 2010 11.33
malce visok tale odstotek 25%...Predvsem me pa zanima, ali bodo podjetja morala plačevati davek na to in delavci dohodnino? Spet je prekopiran nemški zakon brez temeljnih načel, ki so prav ta, da se ne plača davek!V Sloveniji se vedno prevedejo zakoni, izpustijo ob tem bistva, sistemsko se ne vključujejo, in marsikdaj naredijo več škode kot dobrega. To pa zato, ker imamov 2 mio ljudi toliko šalabajzerjev, da se Bog usmili. Začnite, če že prevajate zakone iz drugih držav, gledati malce širšo sliko in kontekst, zakaj so tam zakoni kot so. Pa ne se sklicevat na EU...
rbd111
15. 05. 2010 10.36
Me zanima koliko delavcev bo dobilo del dobička.... Dokler država dovoljuje skrivanje denarja bo bolj bogo...
tovarišinajuriš
15. 05. 2010 10.19
...Debeli Grofje za obloženo mizo jamrajo, češ : "...saj se kosti še nekaj mesa drži... "
zulj001
15. 05. 2010 10.05
Seveda, bo imel negativne posledice za njih ,saj so si do sedaj ponili samo svoje žepe....
Buena Vita
15. 05. 2010 09.17
ivo55
15. 05. 2010 07.30
Z spremembami zakonodaje se v tej zružbi vse od osamosvojitve počne v stilu - tako kot praska kura po gnojišču - brez pameti, koncepta in smisla. Edini rezultat je taka ali drugačna škoda in še hujše brezpravje. Pa toooooooooooooliko parazitskih birokratov in strooooooooooookovnjakov tlačani plačujemo - prej rokomavhov
Niko_
15. 05. 2010 07.11
Ta zakon je strup za male podjetnike. Se pravi nek mali podjetnik ali izumitelj bo investiral v idejo, jo več let razvijal sam. Sam bo plačeval patente, sam bo izdeloval prototipe. Nihče mu ne bo pomagal. Ko pa bo enkrat ideja dozorela in ko bo ustanovil podjetje in ko bo s svojim lastnim trudom ustvaril razmere, da lahko koga tudi zaposli, tedaj pa hopla, 25% dobička zaposlenim. Pa četudi so ti zaposleni bili zraven in pomagali le nekaj mesecev. To je skrajno nepravično. Male podjetnike bo sililo v to, da nikogar ne zaposlijo. Mali podjetniki in izumitelji, ostane vam le še, da svoja podjetja odpirate v Italiji in Avstriji. V Sloveniji pa itak velja prepričanje, da so vsi managerji in lastniki podjetij pokvarjenci, ki si ne zaslužijo svojih plač in uspehov. Na to kaže tudi večina komentarjev na tem forumu. V takem okolju ne more biti drugega rezultata, kot da podjetja propadajo ali največ životarijo - inovativna dejavnost se bo pa preselila v tujino! Upam, da ta zakon pade in da se sprejme v drugi obliki. Ampak mislim, da bo SD tokrat s tem uspela. Posledice bodo slabe - dolgoročno za vse.
Buena Vita
14. 05. 2010 23.43
B77 OSEBNO POZNAM OGROMNO LJUDI KI DELAJO IN SO S SVOJIM DELOM IN PLAČILOM ZADOVOLJNI, ZAČUDA,DELAJO V PRIVATNEM SEKTORJU ZATO IMAŠ 100% PRAV BREZ LENUHARJEV IN HUJSKAČEV BI SLOVENIJA BILA VELIKO PRED ŠVICO