Delodajalci so se danes ostro odzvali na predlog o obvezni udeležbi delavcev pri dobičku. Opozarjajo namreč, da bi imel tak zakon negativne posledice.
V Združenju delodajalcev Slovenije (ZDS) so prepričani, da bi sprejeto dopolnilo "podrlo obstoječe sisteme nagrajevanja in onemogočilo ustrezno motiviranje delavcev glede njihove rezultate v podjetjih". Poleg tega menijo, bi obvezna delitev dobička pomenila neupravičeno razlikovanje med delavci, zaposlenimi v kapitalskih družbah ter delavcih pri osebnih gospodarskih družbah in samostojnih podjetnikih. Pravijo, da vlada in vladajoča koalicija ignorirata socialni dialog, saj sprememba ni bila dogovorjena na Ekonomsko-socialnem svetu. "Sprememba je politično všečna, je pa nestrokovna in v praksi neizvedljiva," menijo, saj zakon sedaj določa le delež dobička, ki ga je treba razdeliti delavcem, ne pa tudi ključa, po katerem se ta razdeli.
'Nekateri živijo v Indiji Koromandiji'
Po navedbah Združenja Manager je ideja delitve dobička povezana z motivacijo zaposlenih in vplivom na uspešnost podjetja, bistvo pozitivnega učinka delitve dobička pa v prostovoljnosti, in sicer v povezavi med lastniki, ki se odpovedo deležu dobička v korist zaposlenih, ter v odnosu zaposlenih do družbe.
V četrtek sprejeto dopolnilo v celoti ruši spodbudne elemente zakona, ponovno uvaja neznanke glede načina izvedbe zakona in ima nejasne posledice na proračun, menijo v združenju in dodajajo, da so med svojimi člani zaznali velik interes za čim hitrejšo uvedbo zakona v obliki, kot ga je predlagalo ministrstvo za gospodarstvo. "Po včerajšnji odločitvi lahko samo sklepamo, da nekateri živijo v Indiji Koromandiji in sprejemajo na videz všečne, dejansko pa škodljive odločitve, s katerimi najedajo gospodarsko konkurenčnost. To ni skladno s cilji, ki si jih je v izhodni strategiji na področju krepitve gospodarstva zastavila vlada," je v današnji izjavi zapisala izvršna direktorica Združenja Manager Sonja Šmuc.
GZS: Lahovnikov zakon
V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) opozarjajo, da bo sprejem četrtkove "obvezno prostovoljne odločitve, še bolj pa, če bo tak zakon sprejet tudi v DZ, sporočilo, da je slovensko poslovno okolje še manj konkurenčno in na trgu dela še manj fleksibilno kot doslej".
Gre za psihološke učinke uvedbe termina "obveznosti", ki bo namesto pozitivnih učinkov, ki se jih pričakuje, imel negativne posledice za privlačnost Slovenije za neposredne tuje naložbe, za ohranjanje in krepitev delovnih mest v Sloveniji, dodajajo. Zato GZS poziva k ponovnem razmisleku o tem, da se predlagani "Lahovnikov" zakon sprejme, šele po tehtnih analizah učinkov uvajanja zakona pa nadgradi.
Kakšen je predlog?
Dopolnilo, ki ga je v četrtek sprejel odbor DZ za gospodarstvo, predlog zakona dopolnjuje tako, da bi bila delitev dobička zaposlenim v primerih, ko družba sprejme sklep o delitvi vsaj 25 odstotkov bilančnega dobička lastnikom, obvezna.
Prvotni predlog je temeljil na prostovoljni udeležbi, glede na sedaj veljavni zakon pa poenostavlja postopke, odpravlja odlog izplačila dobička delavcem ter prinaša ugodnejšo davčno obravnavo tako za podjetja kot tudi za zaposlene.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.