"Najhujše je za nami," optimistično pravi grški premier Aleksis Cipras, zdaj, ko se njegova država po treh letih vrača na finančne trge.
Po poročanju časnika Financial Times bo Grčija izdala petletne obveznice, izdajo pa bodo nadzorovale banke Goldman Sachs, Citigroup, Deutsche Bank, HSBC, BNP Paribas, ter Bank of America Merrill Lynch.
Novica prihaja potem, ko je Bonitetna hiša Standard & Poor's (S&P) državi pretekli petek dvignila obete za bonitetno oceno s stabilnih na pozitivne.
V intervjuju za britanski Guardian je tudi Cipras dejal, da je grška ekonomija v vzponu: "Gre sicer počasi, a zgodilo se bo, kar nihče ni verjel - državo bomo potegnili iz krize in na koncu nas bodo sodili po tem."
Cipras je na oblasti dve leti in pol. Nekdanji aktivist komunističnega podmladka je zdaj grški premier, ki je v času krize na položaju zdržal najdlje. Pred tem so imeli Grki pravi volilni maraton in volitve vsakih nekaj mesecev.
Je pa v tem času mandata, Cipras zelo spremenil svoja stališča. Če je bilo pred volitvami slišati radikalne tone, uperjene proti Evropi in idejo o uvajanju socialističnih konceptov, se je kmalu po zaprisegi lotil sodelovanja s kreditodajalci in EU. "Naredil sem več napak, predvsem z imenovanji nekaterih ljudi na ključne položaje," je dejal za Guardian. Na jasno vprašanje ali s tem misli svojega nekdanjega velikega zaveznika, svojega prvega finančnega ministra Janisa Varufakisa, je dejal, da je bil ta "pravi mož za prve korake". Kasneje je Cipras jasno zavrnil njegovo idejo, da se država izloči iz evroobmočja. Kot je zavrnil idejo nekaterih članov svoje stranke, da država zapusti EU, kar je vodilo v precej nezadovoljstva znotraj stranke.
Pred zadnjimi grškimi volitvami je bila namreč precej radikalna Siriza upanje za vse nasprotnike varčevanja kot strategije za reševanje finančne krize - ne le v Grčiji, ampak po Evropi. Njeni politiki so Bruslju očitali, da s svojimi ukrepi državo spreminjajo v gospodarski Afganistan. Volivcem so obljubili končanje varčevanja, konec nižanja pokojnin, konec odpuščanja v ogromnem grškem javnem sektorju, konec ideje o privatizaciji nekaterih največjih državnih podjetij ...
Epilog zgodbe je bil, da je nato v ključnem trenutku prav Ciprasova vlada, takrat še nova, sprejela paket pomoči, ki je bil pogojen z ostrejšimi varčevalnimi ukrepi od tistih, ki jih je ljudstvo zavrnilo na referendumu.
Na Ciprasa so se vsuli očitki, da je v nekaj dneh pozabil na svojo politiko in "sprejel neoliberalne ukrepe". Da se je prodal za lastno politično preživetje. K temu je še pripomogla nenavadna koalicija z desničarskimi Neodvisnimi Grki.
Čeprav je Cipras danes prepričan, da je ravnal prav in svoje dosežke ocenjuje kot uspeh, Grčija kljub vrnitvi na finančne trge še nikakor ni iz vseh težav. Najšibkejši člen evroobmočja ima še vedno dolgove v višini 340 milijard evrov ali 180 odstotkov BDP. Premoženje grških gospodinjstev se je med leti 2009 in 2014 skrčilo povprečno za 40 odstotkov, več kot milijon ali 21,7-odstotka Grkov je brezposelnih. Kar je sicer bolje kot skoraj 28-odstotkov leta 2013.
Cipras sicer danes ostro zavrača navedbe, da je njegova stranka razmišljala o odhodu Grčije iz EU: "Zapustili bi Evropo in šli ... kam? V drugo galaksijo? Grčija je integralni del Evrope. Kakšna bi pa bila EU brez Grčije? Izgubila bi pomemben del korenin."
Guardian piše, da so Grki Ciprasu v dveh letih in pol očitno marsikaj oprostili. Med drugim danes za ostrejše varčevalne ukrepe ne krivijo toliko njega kot Varufakisa, ki je bil prve dni Ciprasove vlade njen zvezdnik. Ko se je izkazalo, da mednarodni posojilodajalci ne bodo sprejeli njegovih predlogov, pa je sledil njegov odhod.
Cipras meni, da je po letih krize grška družba zrelejša. "Naša prioriteta je, da si povrnemo suverenost," pravi. Prav tako napoveduje krepitev in rast gospodarstva. In čeprav je Ciprasova vlada storila stvari, ki jezijo Grke, glavno vodo na njen mlin dovajajo njeni politični tekmeci. Stranke, ki so državo vodile v krizo, si v tem času niso uspele povrniti zaupanja volivcev. V Sirizi računajo, da bo tako ostalo do naslednjih volitev. In vztrajajo, da so visoko moralna stranka. "Če greste na ulico in sprašujete o naši vladi, je prav mogoče, da vam bo kdo rekel, da smo lažnivci, ampak tega, da smo skorumpirani, pa ne boste slišali," pravi Cipras.
Medtem ko je Cipras v mislih že pri naslednjih volitvah, pa njegov nekdanji zaveznik Varufakis meni, da pravzaprav grška vlada živi v preteklosti, tudi temu, da se država vrača na finančne trge, ne pripisuje večjega pomena. "Grške banke ostajajo globoko zadolžene, njihova vrnitev na finančne trge pa so prej priprave na naslednjo grozno fazo krize, kot razlog za slavje," je zapisal na svojem blogu.
Ciprasovi vladi očita, da deluje tako kot njene predhodnice, ki so Grčijo zakopale v dolgove in dodaja, da celo uporabljajo iste argumente za svoje poteze.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.