Gospodarstvo

Nekoliko dražji bencin

Ljubljana, 28. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ob polnoči se bo v skladu z uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov za slaba dva odstotka podražil bencin, cena dizelskega goriva se ne bo spremenila, kurilno olje za ogrevanje pa bo cenejše kar za dobrih 14 odstotkov.

Vlada je na današnji dopisni seji zvišala trošarino na neosvinčen motorni bencin, na dizelsko gorivo in kurilno olje za ogrevanje.

image (28)
image (28) FOTO: 24ur.com

Za liter neosvinčenega 95-oktanskega motornega bencina bo po novem treba odšteti 183,80 tolarja, kar je 1,7 odstotka ali tri tolarje več kot doslej, liter neosvinčenega 98-oktanskega bencina bo dražji za 1,5 odstotka ali 2,80 tolarja ter bo stal 191,90 tolarja, cena dizelskega goriva ostaja nespremenjena pri 162,80 tolarja za liter, občutno, kar za 14,2 odstotka oziroma 14,80 tolarja pa bo cenejše ekstra lahko kurilno olje, ki bo po novem stalo 89,10 tolarja za liter.

Umiritev razmer v Iraku je po razlagi analitikov koprskega OMV Istrabenza botrovala precejšnjemu znižanju cen nafte in naftnih derivatov na svetovnem trgu. Zaradi višjih trošarin, ki jih je danes določila vlada, pa se bodo cene bencinov na vseh bencinskih servisih po Sloveniji s torkom zvišale. To je sicer še zadnje uravnavanje cen naftnih derivatov po štiritedenskem interventnem modelu, ki ga bo v kratkem spet zamenjal 14-dnevni.

V zadnjem mesecu je po umiritvi vojnih razmer v Iraku prišlo do precejšnjega padca svetovnih cen naftnih derivatov. Najbolj so padle cene brez dajatev za kurilno olje za ogrevanje, za 18,70 tolarja, za dizelsko gorivo za 15,70 tolarja na liter in za motorne bencine za 6,08 tolarja na liter. Vlada se je ob tem odločila za dvig trošarin in tako nadoknaditi znižanje, ki je bilo sprejeto januarja.

Sočasno je vlada povišala tudi prispevek za oblikovanje rezerv naftnih derivatov, in sicer za 0,10 tolarja na liter, ki bo po novem zanašal 1,80 tolarja na liter bencina in 1,70 tolarja na liter dizelskega goriva in kurilnega olja za ogrevanje.

Minuli četrtek je vlada za naslednjih šest mesecev znova uvedla prejšnji model za oblikovanje cen naftnih derivatov. Po njem se bodo od 1. maja dalje prodajne cene spet spreminjale vsakih 14 dni, in sicer na način, kot so se spreminjale pred uvedbo začasnega aprilskega modela. Kljub nasprotnim pričakovanjem naftnih trgovcev so pod državnim nadzorom ostale poleg cen bencinov tudi cene dizelskega goriva in kurilnega olja za ogrevanje.

Po mnenju OMV Istrabenzovih analitikov ni razloga za nadaljnje vključevanje dizelskega goriva in kurilnega olja v model, saj široka cenovna konkurenca različnih ponudnikov teh dveh derivatov v Sloveniji takšnega nadzora cen že nekaj časa ne opravičuje več. V zadnjem mesecu so svetovne cene dizelskega goriva in kurilnega olja za ogrevanje padle za 100 ameriških dolarjev za tono. Danes je njihova cena v skladu s ceno nafte in običajnimi sezonskimi nihanji, zato ni razloga za njihovo visoko ceno kot pred iraško krizo, še dodajajo v OMV Istrabenzu.

Ministrstvo za finance je pozno popoldan sporočilo, da je vlada na današnji dopisni seji sprejela uredbo o spremembi uredbe o določitvi zneska trošarine za mineralna olja in plin, s katero je zvišala trošarino na neosvinčen motorni bencin, na plinsko olje za pogonski namen (D2) in plinsko olje za ogrevanje (KOEL). Sprememba zneskov trošarine za posamezna mineralna olja bo po razlagi finančnega ministrstva zmanjšala izpad proračunskih sredstev, ki je nastal zaradi nižanja trošarine v preteklih mesecih.

V prvih mesecih letošnjega leta, ko so se na svetovnem trgu dvigovale nabavne cene mineralnih olj, je vlada v prizadevanjih za znižanje inflacije z zniževanjem trošarine ohranjala drobnoprodajne cene na nespremenjeni ravni. Zaradi evropske zakonodaje, ki določa minimalne zneske trošarine za posamezna mineralna olja, ni bilo mogoče dodatno zniževati trošarin pri plinskem olju za pogon in ogrevanje, zato je vlada sorazmerno znižala trošarino pri bencinih. Sedaj so se pogoji na naftnem trgu spremenili, zato se bodo nekoliko spremenile tudi drobnoprodajne cene mineralnih olj in plina. Tako se bo cena bencina zvišala oz. ponovno vrnila na raven, ki je veljala v februarju, cena plinskega olja za pogon ostaja nespremenjena, plinsko olje za ogrevanje pa se bo pocenilo, dodajajo na finančnem ministrstvu.

Z uredbo se zviša trošarina za neosvinčeni motorni bencin z 80.913 tolarjev na 89.493 tolarjev za 1000 litrov, za plinsko olje za pogonski namen s 56.899 tolarjev na 72.615 tolarjev in za plinsko olje za ogrevanje s 4876 tolarjev na 11.248 tolarjev za 1000 litrov. "Sprejeta uredba pomeni takšno spremembo drobnoprodajnih cen, ki znižuje stopnjo inflacije," še zagotavljajo na ministrstvu za finance.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10