Naziv vodilne države izvoznice, ki ga je Nemčija lani osvojila že tretjič zaporedoma, ne prikazuje pravega položaja nemškega izvoznega sektorja, saj lahko uspehe na tujih trgih zaradi šibkega razvoja produkcijskega kapitala in prenizke stopnje zaposlenosti le težko pozitivno interpretiramo, je v svojem mesečnem poročilu zapisala nemška centralna banka. Naziv temelji predvsem na rezultatih blagovne menjave in ne upošteva menjave storitev, so še zapisali.
Če bi upoštevali rezultate še na področju menjave storitev, bi ZDA trdno pristale na prvem mestu. Omenjeni laskavi naziv tako ne odraža pravega stanja nemškega izvoznega gospodarstva, katerega mednarodna konkurenčnost se je po ocenah Bundesbank celo znižala.
Dodaten razlog, ki kaže na neutemeljeno podelitev naziva vodilne države izvoznice, leži tudi v dejstvu, da se je po razpadu vzhodnega bloka privlačnost držav srednje in vzhodne Evrope za neposredne tuje investitorje odločno zmanjšala, medtem ko postajajo države izven Evrope, še posebej Kitajska, vedno bolj zanimive za tuje neposredne investicije, so obrazložili v poročilu.
Rast izvoza v preteklem letu zvezna banka zato pripisuje predvsem visoki storilnosti nemškega izvoznega gospodarstva in dodaja, da je k dobrim rezultatom prispevalo tudi ponovno okrevanje gospodarstva po letu 2003.
Velikost bilančnega presežka v preteklem letu ocenjujejo na 92,25 milijarde evrov, kar znaša okoli štiri odstotke nominalnega bruto domačega proizvoda (BDP) in je tako dosegel najvišjo raven.
K naraščajočim presežkom bi lahko pomembno prispevala tudi cenovna konkurenčnost nemškega izvoznega gospodarstva in močno povpraševanje na tujih trgih.
Drugače pa se prevladujoče slabosti nemškega gospodarstva izkazujejo tudi v nižjem povpraševanju Nemcev po uvoženem blagu, je še zapisala nemška centralna banka.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.