
Kupna moč povprečne neto plače v Sloveniji je precej nižja od kupne moči povprečne neto plače v Nemčiji in Italiji. Dosega le 51 odstotkov kupne moči nemške in 59 odstotkov kupne moči italijanske, so ugotovili raziskovalci Inštituta za ekonomsko diagnozo in prognozo mariborske ekonomsko poslovne fakultete. Izsledke primerjav med državami so strnili v predstavljeni knjigi Kupna moč evra v Sloveniji, Nemčiji in Italiji.
Raziskovalci so tako ugotovili, da je Slovenija na področju konvergence cen mnogo bližje primerjanim državam, kot pa glede konvergence plač. Ugotovili so, da je le malo pomembnejših blagovnih skupin, ki bi po svoji ravni v večji meri odstopale od obeh primerjalnih držav hkrati v isti smeri. Ostaja pa razlika v ceni večine storitev, kar je med drugim pogojeno tudi z razlikami v plačah, so sporočili iz inštituta.
Povprečne cene so v Sloveniji za 18 odstotkov nižje od nemških in za 15 odstotkov nižje od italijanskih. Kupna moč evra v Sloveniji nemško presega za 22 odstotkov, italijansko pa za 18 odstotkov. Pri blagu to pomeni 16 odstotkov višjo kupno moč kot v Nemčiji in 15 odstotkov višjo kot v Italiji, kažejo raziskave.
Pomembno vlogo v razmerjih maloprodajnih cen imajo razlike v stopnjah davka na dodano vrednost (DDV), pojasnjujejo na inštitutu in dodajajo, da pričakovane spremembe v stopnjah lahko razmerja bistveno spremenijo, saj je poleg neposrednih potrebno upoštevati tudi posredne učinke za zvišanje cen. Še posebej lahko v Sloveniji, zaradi šele pred kratkim dosežene stabilnosti cen, morebitno zvišanje stopenj DDV sproži občutno verigo sekundarnih podražitev, opozarjajo.
Slovenija za Nemčijo in Italijo zaostaja tudi v gospodarski razvitosti, a Slovenija v zadnjih letih beleži bistveno višje stopnje rasti bruto domačega proizvoda (BDP). Poleg tega beleži tudi višje povprečne stopnje rasti produktivnosti dela: v obdobju 1996 - 2000 je bila ta 3,9-odstotna, v obdobju 2001 - 2005 pa 2,8-odstotna. V EU25 je bila stopnja rasti produktivnosti dela 1,7-odstotna oz. 1,2-odstotna, je še moč prebrati v knjigi.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.