Nemški kancler Gerhard Schröder je povedal, da je bi po ocenah strokovnjakov nemškega ministrstva za gospodarstvo ta ukrep lahko prispeval k odstotek večji rasti nemškega gospodarstva v letu 2004. Vendar pa vladi grozi, da spremembe časovnega načrta zmanjševanja davkov ne bo podprl zgornji dom nemškega parlamenta, bundesrat, kjer imajo večino opozicijski konservativci.
Nemčija je poleti leta 2000 sprejela obsežno davčno reformo s tremi koraki, od katerih se je prvi začel januarja 2001, z izvajanjem drugega, ki predvideva znižanje davkov za kakih sedem milijard evrov, pa bi morali po načrtu začeti s 1. januarjem 2004. Tretji korak reforme je bil sprva predviden za leto 2005, vendar pa naj bi po omenjeni odločitvi nemške vlade stopil v veljavo že prihodnje leto. Schröder je danes pojasnil, da bi združitev zadnjih dveh korakov lahko pripomogla k načrtom za vzpodbuditev trga dela in oživitev države blaginje.
Po kanclerjevih besedah bodo znižanje davkov financirali s povečanim javnim dolgom, nadaljnjo privatizacijo državnega premoženja in zmanjšanjem subvencij za 45 milijard evrov do leta 2010. Zvezna vlada se bo zadolžila za sedem milijard evrov, prav tako pa se bodo morale zadolžiti deželne in lokalne vlede, je dejal Schröder. Opazovalci menijo, da nemškemu kanclerju grozi spor z Evropsko unijo, saj slednja omejuje višino letnega javnega dolga na tri odstotke bruto domačega proizvoda vsake države evroobmočja. "Lahko dosežemo Maastrichtske kriterije," pa je prepričan Schröder.
Za državljane in podjetja pomeni pospešitev davčne reforme v prihodnjem letu dodatno razbremenitev za 18 milijard evrov. Po Schröderjevih besedah bodo davkoplačevalci od leta 2004 plačevali deset odstotkov manj davka na dohodek, manjši dohodki pa bodo procentualno bolj razbremenjeni kot višji dohodki, so poročale tuje tiskovne agencije.