Gospodarstvo

Nepravilnosti v Planiki

Kranj, 03. 12. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Inšpektorji so pri pregledu postopka odpovedi pogodb o zaposlitvah delavcem Planike ugotovili nepravilnosti.

Kranjska območna enota Inšpektorata RS za delo je pri pregledu postopka odpovedi pogodb o zaposlitvah delavcem Planike ugotovila, da stečajni upravitelj Andrej Marinc ni ravnal v skladu z zakonom o delovnih razmerjih, ko je pogodbe brez razlike odpovedal vsem zaposlenim.

Delavci Planike niso prejeli niti oktobrskih plač niti odpravnin
Delavci Planike niso prejeli niti oktobrskih plač niti odpravnin FOTO: POP TV

Kot je povedala predsednica sindikata KNSS Neodvisnost gorenjske regije, ki je inšpekcijo tudi naročil, Milena Koselj Šmit, bo proti delodajalcu sprožen postopek pri sodniku za prekrške. Vsak član sindikata pa se bo v ponedeljek na skupnem sestanku odločil, ali bo vložil pritožbo na prejeto odpoved.

Kot je pojasnila Koselj Šmitova, tudi za družbe v stečaju veljajo splošne določbe o redni odpovedi iz poslovnih razlogov. To pomeni, da bi se moral stečajni upravitelj o predlaganih merilih za določitev presežnih delavcev posvetovati s sindikati in pripraviti program reševanja presežnih delavcev. Medtem ko Marinc trdi, da so delavcem odločbe podelili popolnoma v skladu z zakoni.

Delo v obeh proizvodnih obratih v Kranju in Turnišču ter v Planikinih trgovinah sicer še vedno poteka, saj se odpovedni rok za odločbe o prenehanju delovnega razmerja, ki jih je vseh 683 zaposlenih prejelo konec novembra, še ni iztekel. Poleg tega tudi ni še jasno, kje in v kolikšen obsegu se bo proizvodnja po izteku tega roka nadaljevala. Večina zaposlenih tako še vedno prihaja na delo, medtem ko nekateri koristijo dopust ali pa so dali odpoved.

Delavci, ki zaradi stečajnega postopka niso prejeli niti oktobrskih plač niti odpravnin, so v vedno hujši socialni stiski. Na pomoč jim je že priskočil Rdeči križ Slovenije, ki jim bo razdelil 200 paketov pomoči. Prav tako hitro so se odzvali tudi turniški občinski svetniki in župan mestne občine Kranj Mohor Bogataj, ki je že obljubil pomoč kranjskim občanom, natančneje pa se bodo o njej pogovorili na ponedeljkovem sestanku. Sindikati apelirajo tudi na župane vseh bližnjih občin, iz katerih prihajajo Planikini delavci.

Kot je znano, je kranjsko okrožno sodišče nad Planiko, ki je več desetletij veljala za velikana slovenske obutvene industrije, po letih slabega poslovanja 22. novembra sprožilo stečajni postopek. Družba se je po stečaju iz leta 1998 uspela rešiti s prisilno poravnavo tokrat pa kaže, da za Planiko kot celoto ni več rešitve. Tako meni tudi Marinc, ki je prepričan, da bi bilo potrebnih preveč finančnih sredstev, da bi družba lahko obstala v takšni obliki. Samo neporavnane obveznosti Planike namreč presegajo pet milijard tolarjev. Prav tako katastrofalno je tudi njeno tekoče poslovanje iz preteklih mesecev. Verjetno pa bo mogoče ohraniti nekatere dele proizvodnje oziroma jih prodati, saj tako v obratu v Kranju kot tudi v Turnišču obstajajo zdrava jedra, ki so sposobna poslovati dobro, pravi Marinc.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10