
Prost pretok delavcev ne povzroča resnih motenj na trgih dela v Evropski uniji, bo glavno sporočilo v poročilu Evropske komisije o vplivih prostega pretoka delavcev v EU, ki bo predstavljeno v torek v Strasbourgu. Na podlagi ugotovitev bo Evropska komisija predvidoma pozvala, naj stare članice, ki še uveljavljajo kakršne koli omejitve za delavce iz novih članic Unije, te čim prej odpravijo. Trenutno stanje na evropskih trgih kaže, da za osem držav članic iz širitvenega vala 2004, med njimi tudi Slovenijo, še vedno veljajo delne omejitve v Avstriji, Nemčiji, Belgiji in na Danskem, medtem ko za Bolgarijo in Romunijo veljajo omejitve v 15 državah članicah.
Države članice imajo ob vstopu novih držav v EU pravico, da do sedem let uveljavljajo omejitve na trgih dela, in sicer v treh prehodnih obdobjih (2-3-2). Po izteku prvega prehodnega obdobja se lahko odločijo za uvedbo drugega zgolj z obvestilom Evropski komisiji, po izteku drugega prehodnega obdobja pa morajo takšno odločitev utemeljiti s trdnimi argumenti. Če bodo želele Avstrija, Nemčija, Belgija in Danska še dve leti uveljavljati omejitve, bodo morale to do 30. aprila prihodnje leto, ko se izteče drugo prehodno obdobje za države iz širitvenega vala 2004, utemeljiti Evropski komisiji, ki bdi nad uresničevanjem evropskega pravnega reda. Evropska komisija bo nato preverila, ali na trgih dela v omenjenih državah zaradi prostega pretoka delavcev obstaja nevarnost resnih motenj. Če ni tako, lahko komisija proti državi, ki krši pravni red, sproži postopek, ki se lahko v skrajnem primeru konča na Sodišču Evropskih skupnosti.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.