Slovenija ni zagovornica nižanja davka na dodano vrednost (DDV), bo pa njen načrt fiskalne spodbude gospodarski rasti, ki naj bi bil vreden okoli 420 milijonov evrov, najverjetneje vključeval tudi začasno znižanje nekaterih davkov, je dejal minister za finance France Križanič.
Evropski finančni ministri so namreč v Bruslju govorili o načrtu na oživitev gospodarstva, ki omenja tudi nižanje stopenj DDV. Kompromisni predlog predsedstva zagotavlja enako obravnavo držav članic glede možnosti uporabe nižjega DDV in predvideva znižane stopnje DDV na določene lokalne storitve, vključno z gostinskimi storitvami, kjer ni tveganja nelojalne konkurence na notranjem trgu Evropske unije. Z začasnim znižanjem DDV bi se povečala potrošnja, so prepričani.
"Eno mnenje je povsem enotno: treba je ukrepati, treba je ukrepati
hitro, pravočasno in dovolj močno. Nekateri ukrepi morajo biti začasne
narave, zlasti tisti, ki so najmočnejši, da ne bi porušili dolgoročnega
ravnotežja," je dejal Križanič, trenja pa je navedel le glede
odpiranja vprašanja finančne perspektive, čemur Slovenija – pa tudi
Nemčija in Nizozemska – ni naklonjena.

"Države so izrazite zagovornice močne fiskalne injekcije, s katero bi se zaustavilo spiralo gospodarskega zniževanja in padanja pričakovanj oziroma gospodarskega pesimizma, s pričakovanjem, da se bo potem začela gospodarska rast," pravi minister. Dodal je, da si bo "vsaka država izbrala svoj nabor ukrepov glede na razmere, v katerih je".
Medtem je Velika Britanija že napovedala začasno znižanje DDV s 17,5-odstotne stopnje na 15-odstotno, vendar ukrepu trenutno predsedujoča Francija in največja članica Nemčija nasprotujeta. Prav tako naj bi bile proti tudi druge države v evro območju.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.