Gospodarstvo

NLB o prodaji Banke Koper

Ljubljana, 06. 11. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na NLB domnevajo, da visoka pogodbena cena, ki jo bo italijanska bančna skupina plačala za večinski delež v Banki Koper, kaže na širši strateški interes za prodor italijanskega bančništva v slovenski prostor.

Kot je znano, so trije največji lastniki Banke Koper - Istrabenz, Intereuropa in Luka Koper - 30. oktobra s predstavniki skupine SanPaolo IMI podpisali pogodbo o prodaji 52-odstotnega deleža v banki v vrednosti 28,2 milijarde tolarjev.

Kot pojasnjujejo v Novi Ljubljanski banki (NLB), so intenzivni pogovori o kapitalskem in poslovnem povezovanju med NLB in vodstvom Banke Koper potekali od začetka leta 1999 do konca junija 2001. Že v začetnih pogovorih so ugotovili, da obstaja med bankama obojestranski interes za povezovanje, zato je bila julija 1999 tudi pripravljena in med upravama NLB in Banke Koper usklajena pogodba o strateškem partnerstvu in poslovnem sodelovanju, ki pa ni bila podpisana.

image (28)
image (28) FOTO: 24ur.com

NLB je kasneje še večkrat jasno izrazila interes za strateško partnerstvo z Banko Koper in lani ponovno začela proučevati možnosti za kapitalsko vlaganje v Banko Koper in za pogajanja z delničarji tudi pridobila soglasje nadzornega sveta NLB. Januarja letos je NLB posredovala ponudbo za odkup celotnega paketa navadnih delnic Banke Koper, hkrati pa v ponudbi tudi zagotovila ohranitev samostojnega statusa Banke Koper. Naslednjo ponudbo je NLB posredovala aprila, v njej pa trem večinskim delničarjem za delnico Banke Koper ponudila 210 odstotkov njene knjigovodske vrednosti. "Ponujena cena je odražala tako ekonomsko vrednost delnice kot tudi dolgoročne bančne interese na Primorskem," poudarjajo v NLB. Po načrtih NLB naj bi Banka Koper postala nosilka dejavnosti skupine NLB za območje Severne Primorske, Obalno - Kraške regije, Notranjske ter Tržaške in Goriške regije v Italiji. Hkrati bi imela Banka Koper tudi pomembno vlogo pri širitvi skupine NLB na Hrvaško, in sicer predvsem preko njenega vstopa na področje Istre in hrvaškega Primorja.

Nadaljnja pogajanja med bankama so bila julija letos zamrznjena, saj so trije delničarji Banke Koper NLB obvestili, da so podpisali dogovor z banko SanPaolo IMI, s katero so se zavezali, da do konca septembra, ko se izteče rok za skrbni pregled poslovanja Banke Koper, ne nadaljujejo pogovorov z drugimi interesenti. Ker ni prišlo do dokončanja pogajanj, je NLB 1. oktobra letos vsem trem omenjenim delničarjem Banke Koper pisno sporočila, da je še vedno zainteresirana za nakup večinskega deleža delnic Banke Koper in predlagala, da tudi NLB omogočijo skrben pregled.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1