Pogodbe podpisane pred 1. julijem se bodo obrestovale s TOM še naprej, dokončna odprava TOM letne obrestne mere za denarne obveznosti v tolarjih, ki zagotavlja ohranitev realne vrednosti oz. revalorizacije, pa se bo opravila ob uvedbi evra. Pri določanju NOM za novo sklenjene denarne obveznosti in terjatve z ročnostjo do enega leta bodo banke upoštevale pričakovanja svojih analitikov, ki bodo predvideli določeno stopnjo inflacije. Obrestna mera tako ne bo več odvisna od pretekle inflacije, pač pa od pričakovanj prihodnje. Novost bodo tako fiksne obresti za ves čas vezave sredstev ali najema posojila, sprva sicer le za kratkoročna posojila in depozite.
Po mnenju viceguvernerja Banke Slovenije Darka Bohneca bo pred dokončno odpravo TOM potrebno bolj razviti denarni trg, na katerem bo dovolj informacij za oblikovanje obrestnih mer, in oblikovati neko referenčno obrestno mero, vezano na tržne razmere. Referenčna obrestna mera se bo oblikovala v odvisnosti od ponudbe in povpraševanja po denarju. Po njegovih besedah se je potrebno na tržne obrestne mere preusmeriti, če želimo vstopiti v EU in nato v evropski gospodarski in monetarni sistem.
Obresti bodo še nižje
Banke so se na uvedbo NOM pripravljale že od začetka leta, in sicer so postopoma zniževale obrestne mere, ki bodo s ponedeljkom še nekoliko nižje. V največji slovenski banki, Novi Ljubljanski banki (NLB) se bodo za depozite od enega do dveh mesecev gibale od 7,65 do 7,90 odstotka (depozit do enega leta bo obrestovan od devet do 9,25 odstotka), v drugi največji banki, Novi Kreditni banki Maribor (NKBM) pa se bodo obresti za depozite od enega meseca gibale od 7,90 do 8,20 odstotka (do enega leta od 9,25 do 9,45 odstotka). Depozite od enega do dveh mesecev bodo v Banki Koper obrestovali po do 7,80 odstotka, tiste do enega leta pa po do 9,30 odstotka. V SKB banki, kjer so NOM za depozite pravnih in fizičnih oseb uvedli že s 17. junijem, in sicer tako za kratkoročne depozite (do enega leta), kakor tudi depozite z ročnostjo do 13 mesecev za pravne osebe, s 1. julijem veljavnih obrestnih mer za depozite ne bodo spreminjali. Te bodo za depozite od enega do dveh mesecev znašale 7,65 odstotka, za enoletne depozite pa 9,40 odstotka.
Za posojila do pol leta bodo morali posojilojemalci v NLB plačati 10,80-odstotne obresti, za posojila od pol do enega leta pa bo obrestna mera znašala 11,30 odstotka. V NKBM bodo obresti za komercialna posojila do šest mesecev znašale 11,70 odstotka, od šest do 12 mesecev pa bodo obresti 12,50-odstotne. V SKB banki bodo obrestne mere za prva posojila znašale 11,55 odstotka, za druga pa 12,05 odstotka.