Vzrok za dvig cene črnega zlata so analitiki pripisali negotovostim glede naftne proizvodnje, visokemu povpraševanju po nafti in njeni omejeni svetovni ponudbi pred začetkom zime na severni polobli.
Cene surove nafte so se v zadnjem mesecu dvignile za več kot 10 dolarjev, in sicer predvsem zaradi težav v proizvodnji v Mehiškem zalivu, kjer je v sredini septembra divjal orkan Ivan. Zdaj, ko je cena nafte presegla ceno 55 dolarjev za sod, pa nekateri analitiki menijo, da bi lahko cena črnega zlata do konca leta dosegla celo 60 dolarjev za sod.
K zvišanju cen nafte je pripomoglo tudi poročilo ameriškega ministrstva za energijo, ki je v tedenskem poročilu, objavljenem minuli teden, sporočilo, da so se zaloge tržno razpoložljivega kurilnega olja znižale za 1,2 na 50 milijonov sodov, kar je 10 odstotkov pod lansko ravnjo. Poleg tega se v zimskih mesecih zaradi večjega števila letov v božičnem času poveča tudi povpraševanje po kerozinu.
Greenspan je zadržan: Razlogov za paniko še ni
Predsednik ameriške centralne banke Alan Greenspan je kljub naraščajočim cenam nafte zadržan. Po njegovih besedah so trenutne cene surove nafte realne, v mednarodnih okvirih pa dosegajo le okrog tri petine cene iz februarja 1981, na vrhuncu tedanje naftne krize. Naraščanje cen je sicer opazno, vendar po Greenspanovih ocenah ne bo v večji meri vplivalo na gospodarsko rast in inflacijo, kot se je to zgodilo v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja.
Povečanje vrednosti letos uvožene nafte - ki ga ameriški državljani dojemajo kot neformalni davek – je doslej vplivalo na četrtinko odstotka ameriškega BDP. Učinki naftne krize naj bi bili v sedemdesetih letih mnogo večji. "Če se bodo cene nafte bistveno povečale, pa to lahko povzroči tveganja s pomembnimi negativnimi posledicami," je povedal Greenspan v svojem govoru, pri čemer je poudaril vlogo velikega povečanja cen za dolgoročne nabave.
Tudi nafta OPEC rekordno
Povprečna cena surove nafte Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) je minuli teden dosegla novo rekordno vrednost. Za 159-litrski sod črnega zlata je t. i. cena košarice, ki vključuje sedem vrst nafte iz držav članic, znašala 45,72 dolarja, kar je 1,78 dolarja več kot teden prej. V petek pa je bilo za sod nafte OPEC treba odšteti 46,14 dolarja oz. 66 centov več kot v četrtek, so danes sporočili iz sekretariata naftnega kartela na Dunaju.