Gospodarstvo

Nova Lekova tovarna na Poljskem

Varšava, 27. 09. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Slovenski in poljski predsednik Milan Kučan in Aleksander Kwasniewski sta danes skupaj z predsednikom uprave Leka Metodom Dragonjo v mestu Strykow v bližini poljskega mesta Lodž položila temeljni kamen za novo Lekovo tovarno trdnih oblik zdravil.

Investicija, z deli bodo začeli v soboto, bo družbo skupaj z opremo stala več kot 73 milijonov evrov. Zgrajena naj bi bila v prihodnjih dveh letih in pol, redna proizvodnja pa naj bi se začela v začetku leta 2005. Tovarna tablet v Strykowu je največja Lekova naložba na tujem.

Kučan je Poljsko uradno obiskal že trikrat
Kučan je Poljsko uradno obiskal že trikrat FOTO: Reuters

Predsednik Kučan je ob tej priložnosti poudaril pomen sodelovanja med Slovenijo in Poljsko, ki po njegovem mnenju temelji na visoki stopnji zaupanja. Dokaz za to so številni stiki, tako gospodarski kot politični, nenazadnje pa tudi naložbe, ki so višja oblika sodelovanja. Kučan je ob tem pozval tudi poljska podjetja, da vlagajo v Slovenijo.

Kwasniewski je Lekovo investicijo označil za dokaz dobrega sodelovanja med državama, izpostavil pa tudi pomen tovarne za regijo in Poljsko, saj bo v tovarni delo našlo 250 visokokvalificiranih delavcev. Ob tem je poudaril pomen tujih investicij za razvoj poljskega gospodarstva. Letos naj bi tujci na Poljsko vložili med šest in sedem milijard dolarjev.

Lek je na poljskem trgu navzoč že od leta 1966, preko svoje hčerinske družbe Lek Polska pa od leta 1991. Od takrat pa do konca leta 2001 je družba na tem trgu prodala za skoraj 400 milijonov dolarjev izdelkov. Letos Lek Polska načrtuje prodajo v višini 250 milijonov zlotov oz. približno 62,5 milijona dolarjev. Naslednje leto pa naj bi se ta zvišal še za 20 odstotkov.

Sprva je prodaja na poljskem trgu predstavljala deset odstotkov Lekove celotne prodaje, v naslednjih letih pa se je s krepitvijo portfelja izdelkov hitro povečevala, tako da trenutno predstavlja med 15 in 20 odstotkov celotne prodaje.

Lek na poljskem trgu nastopa predvsem z Amoksiklavom, Ketonalom, Amlopinom in Persenom. Svoj tržni delež, ta trenutno znaša nekaj nad dvema odstotkoma, nameravajo po besedah direktorja Leka Polska Marka Dolžana še povečati.

V zadnjih petih letih je bil Lek Polska med prvimi 15 farmacevtskimi družbami, saj je njegova letna stopnja rasti, ki je večja od rasti celotnega poljskega farmacevtskega trga, povprečno 20-odstotna. Lek je letos februarja na Poljskem kupil tudi družbo Argon, na njenem zemljišču bo tudi stala nova Lekova tovarna, s katero namerava dodatno utrditi položaj na poljskem farmacevtskem trgu. Glavna prednost prevzema so sinergijski učinki, saj imata družbi dopolnjujoče se portfelje, predvsem pri zdravilih za srce in ožilje ter zdravilih za samozdravljenje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.