Delničarji Telekoma Slovenije na čelu z državo so na skupščini za nova člana nadzornega sveta imenovali Igorja Rozmana in Barbaro Cerovšek Zupančič.
Uprava in nadzorni svet sta poleg Rozmana med nadzorniki želela Andreja Vizjaka, ki pa je, kot se je danes seznanila skupščina, od kandidature odstopil. Slovenski državni holding (SDH) je v četrtek vložil nasprotni predlog in namesto Vizjaka za nadzornico predlagal članico uprave Deželne banke Slovenije Cerovšek Zupančičevo. Delničarji so predlog podprli. Novima nadzornikoma štiriletni mandat začne teči danes.
Imenovanje dveh novih nadzornikov Telekoma Slovenije je bilo potrebno zaradi odstopov Ljubomirja Rajšića in nekdanje prve dame SDH Lidije Glavina. Rajšiću je funkcija prenehala 18. junija, Glavina pa je nadzornica ostala do današnje skupščine.
Sklenili, da bo dividenda znašala 4,50 evra bruto, kar je bistveno nižje kot lani
Skupščina - udeležil se je ni nihče od Telekomovih nadzornikov - je odločala tudi o uporabi bilančnega dobička za lani v višini slabih 39 milijonov evrov. Podprla je predlog uprave in nadzornega sveta, po katerem bo dividenda 4,50 evra bruto, kar pomeni, da bo družba za izplačilo dividend namenila 29,3 milijona evrov, preostanek bilančnega dobička pa prenesla. Dividende bodo izplačali 29. oktobra.
Delničarji - država ima v družbi neposredno 62,54-odstotni lastniški delež, SDH je lastnik 4,25-odstotnega deleža, Kad pa 5,59-odstotnega - bodo tako letos prejeli precej nižjo dividendo kot lani, ko je znašala kar 14,30 evra bruto. Pri tem velja spomniti, da je uprava, tedaj še z Rudolfom Skobetom na čelu, predlagala dividendo v višini 6,30 evra, a je SDH uspel z nasprotnim predlogom, Telekom Slovenije pa je za izplačilo dividend lani namenil skoraj ves bilančni dobiček.
Mali delničarji so si sicer želeli višjih dividend. Društvo Mali delničarji Slovenije je tako vložilo nasprotni predlog, po katerem bi za izplačilo dividend namenilo nekoliko več, tako da bi ta znašala 5,50 evra bruto, te pa bi bile tudi izplačane prej. Predlog ni dobil dovolj podpore.
Članom uprave in nadzornega sveta podelili razrešnico za delo v lanskem letu
Skupščina se je danes seznanila tudi s poslovanjem ter podelila razrešnico nadzornemu svetu in upravi, ki jo je lani še vodil Skobe. Ta je aprila letos sporazumno odšel z vrha Telekoma Slovenije, do nastopa mandata v torek imenovanega novega prvega moža Matjaža Merkana pa družbo vodi podpredsednik uprave Tomaž Seljak.
Slednji je moral danes med drugim odgovarjati na vprašanje, ali drži, da so stroški arbitraže v zvezi z izplačilom polovičnega partnerja iz televizijske družbe Antenna TV SL, ki upravlja televizijo Planet TV - grške Antenna Group - močno presegli načrtovano. Kot je pojasnil, je bila ocenjena vrednost celotnega postopka - ta je znašala milijon evrov - že presežena, ne morejo pa oceniti, za koliko bo presežena v celotnem postopku.
Arbitraža v Švici med Telekomom in Antenna Group poteka, ker želi slednja izstopiti iz lastništva družbe Antenna TV SL, a se strani nista mogli dogovoriti glede zneska, ki ga bo Telekom plačal Grkom. Švicarska odvetniška pisarna, ki bdi nad postopkom, naj bi po poročanju medijev angažirala več vidnejših slovenskih pravnih in finančnih strokovnjakov. S tem naj bi okvirne stroške arbitraže večkrat presegla.
Med vprašanji Telekomovi upravi, ki jih je zastavljal predvsem predsednik društva Mali delničarji Slovenije Rajko Stanković, je bilo tudi to, ali držijo medijske navedbe, da je Skobe poleg odpravnine dobil tudi zaposlitev v Telekomu. Seljak odgovora ni mogel podati.
Enako velja za vprašanje glede trenutnih prihodkov Deana Žigona, ki je konec julija odstopil s položaja delavskega direktorja. Mediji so namreč poročali, da naj bi si Žigon izpogajal doplačilo razlike med njegovo trenutno plačo in plačo, ki jo je prejemal kot delavski direktor.
'Zlata padala' so očitno nova črna: po Lidiji Glavina še Rudolf Skobe Na 'polju' današnje skupščine Telekoma pa je potekal tudi 'boj' med LMŠ in SD, pri čemer naj bi niti iz ozadja že nekaj časa vlekel prav Brane Kralj. Po nekaterih neuradnih informacijah je namreč LMŠ, še bolj pa Kralj na čelu Telekoma želel prav novega predsednika uprave Matjaža Merkana, ki mu nekateri očitajo nepoznavanje področja, saj prihaja iz popolnoma drugih vod. A kakorkoli, Merkan je v začetku tedna zasedel vrh Telekoma in tako zamenjal Skobeta. Ta je bil na čelu Telekoma dva mandata, od leta 2012, torej pod desno vlado, nato pa previharil še kar nekaj levih vlad. Tudi Šarčeva vlada naj bi mu obljubila, da ne bo razrešen, da bo ostal do konca mandata - torej še eno leto. A naenkrat se je zgodil preobrat in LMŠ naj bi od Skobeta zahteval, naj poda odstopno izjavo, kar je aprila tudi storil. V zameno pa so tudi njemu ponudili 'zlato padalo' v obliki 12 plač in šestmesečne odpravnine, čeprav bi mu pripadalo šest plač ali odpravnina. Kar pa v zgodbi okrog menjave vrha Telekoma še zanimivo, je to, da so najprej menjali predsednika uprave - le nekaj dni pred skupščino, ko se postavljajo novi nadzorniki. In ravno to naj bi bila na drugi strani zahteva SD: naj Merkana potrjuje nov nadzorni svet. A s tem, kar se je zgodilo, naj bi LMŠ tudi prevzel v koaliciji vso odgovornost za Telekom. Pri današnji skupščini Telekoma pa je zanimivo tudi to, da je bila prva vrsta prazna. Na skupščino ni bilo niti enega nadzornika, niti zamenjane Lidije Glavine, ne Ljubomirja Rajšića, ne novih dveh - Barbare Cerovšek Zupančič, ki mimogrede prihaja iz Kamnika, in Igorja Rozmana z RTV Slovenija. To se je sicet zgodilo prvič v zgodovini - da na skupščini državnega podjetja niso na voljo nadzorniki, ki bi odgovorili na dodatna vprašanja, ki jih med malimi delničarji ni bilo malo. |
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.