Večino tehnologij sicer avtomobilski trg že vgrajuje v vozila, a zdaj se lahko sami odločite, ali jih boste imeli, ali ne, od leta 2022 oziroma 2024 pa bodo te tehnologije obvezne za vse. Evropska komisija s temi ukrepi napoveduje konec 120 milijardam stroškov, kolikor naj bi nas v EU letno stale posledice prometnih nesreč, in cilja na to, da bo rešila 25.000 življenj.
Enajst ukrepov, z večino se strinjajo tudi na AMZS in drugih avtomobilskih zvezah. Le eden je po besedah odgovornega urednika Motorevije AMZS Blaža Poženela tak, da "zbuja malo pomislekov oziroma malo zaskrbljenosti". Gre za tako imenovan Inteligence speed asist, ki je že na trgu in ki nam med drugim pomaga prilagajati hitrost glede na hitrostne omejitve. Sistem, ki pa ni vedno zanesljiv in natančen. Še bolj pa skrbi, kot pravi Poženel, "da lahko na hitrost avtomobila vpliva nekdo tudi od zunaj, recimo policija, mogoče mestni redarji". Posega tudi v odgovornost voznika. "Če bi nekdo drug v to posegel, s tem kar naenkrat prevzame nadzor nad našim avtomobilom, to pa je stvar, ki jo je treba resno premisliti," je jasen Poženel.
Med sprejetimi ukrepi je še sistem za preprečevanje zapustitve voznega pasu, ko vas vozilo bodisi z zvočnim opozorilom, ali pa tresenjem volana opozori, da niste na svojem pasu. Pa sistem za preprečevanje naleta, ki denimo pomaga vozniku tudi pri zaznavi pešcev in kolesarjev. Obvezne naj bi bile tudi tako imenovane alkoholne ključavnice. "To pomeni, da se ne bomo mogli z avtomobilom odpeljati naprej, če bo sistem zaznal neko vsebnost alkohola v naši sapi. To je zagotovo koristno," pojasni Poženel.
Izdelovalci osebnih avtomobilov, lahkih dostavnih vozil, tovornjakov in avtobusov bodo morali v prihodnje vozila opremiti s skoraj 30 različnimi elektronskimi nadzornimi in asistenčnimi sistemi. Cilja pa pravi evropska komisija, en sam, rešiti čimveč življenj.
KOMENTARJI (203)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.