Ponudba - za uspešno se bo štela, če bo prevzemnik pridobil 985.920 delnic Leka (neodvisno od razreda delnic), prostih vseh bremen, kar predstavlja 51 odstotkov vseh izdanih delnic Leka - velja do 28. oktobra 2002. Kot je za 24ur dejal tiskovni predstavnik Novartisa Mark Hill, so v Novartisu prepričani, da je ponudba poštena. "Skrbno smo pretehtali interes tako Lekovih delničarjev kot tudi zaposlenih in uprave. Če prevzem uspe, bo to omogočilo investicije v Lekov razvojni program, omogočilo pa bo tudi rast podjetja in njegovo širitev," je še dejal Hill.
Lastniki delnic, ki bodo sprejeli ponudbo in izbrali plačilo kupnine v evrih, morajo, če ga še nimajo, pri eni izmed pooblaščenih bank pred sprejetjem ponudbe odpreti devizni račun ter ga navesti na obrazcu za sprejem ponudbe za odkup. Znesek kupnine v evrih bo preračunan iz tolarjev v evre po srednjem tečaju Banke Slovenije za evre, veljavnem na zadnji dan roka za sprejem ponudbe za odkup. Sprejete ponudbe bo za prevzemnika zbirala Bank Austria Creditanstalt, ki mora izjave o sprejemu ponudbe prejeti najkasneje do (vključno) 28. oktobra do 12. ure.
Novartis kupuje kljub neuspehu na Lekovi skupščini
Novartis je torej ponudbo za odkup objavil kljub temu, da delničarji na petkovi skupščini niso podprli predlaganih sprememb statuta, in sicer odpravo sedanje statutarne omejitve glasovalnih pravic posameznega delničarja na največ 15 odstotkov ter spremembe v nadzornem svetu Leka po objavi obvestila o uspešnosti ponudbe, ki jih je sicer pred tem postavil kot pogoja za nadaljevanje prevzemnega postopka.
Največja posamična delničarja Leka, Kapitalska in Odškodninska družba, ki imata skupaj 27,5 odstotka delnic Leka, nista enakega mnenja, saj je zanju ponujena cena prenizka.
Financial Times o prevzemu Leka
Za objavo ponudbe se je Novartis po pisanju časnika Financial Times najverjetneje odločil, ker bo Lekova statutarna omejitev, po kateri ima lahko posamezni delničar največ 15 odstotkov glasovalnih pravic, zaradi uskladitve z zakonom o gospodarskih družbah prenehala veljati junija prihodnje leto.
Novartis lahko torej pričakuje, da bo popolni nadzor nad Lekom pridobil v drugi polovici prihodnjega leta. Časnik ob tem še opisuje napeta pogajanja, ki so pred petkovo skupščino potekala med Novartisom in paradržavnima skladoma, Kapitalsko družbo in Slovensko odškodninsko družbo, ki imata skupaj 27,5 odstotka delnic Leka. Pogajanja po pisanju časnika odražajo težave, s katerimi se soočajo tuja podjetja, ki skušajo v Sloveniji prevzeti podjetja.
Prevzemna ponudba Novartisa za Lek ima po mnenju nekaterih analitikov malo možnosti, da uspe, saj je dana v "norih razmerah." Analitiki sicer menijo, da želi Novartis prevzeti Lek predvsem zaradi njegovih zmogljivosti za proizvodnjo antibiotika Augmentin, ki je na trgu ZDA pred kratkim izgubil patentno zaščito.