
Glavni delničarji Leka so napovedali, da bodo po ponujeni ceni v odkup ponudili vse Lekove delnice v njihovi lasti. V skladu s slovenskimi zakoni povečanje cene avtomatično vodi do podaljšanja ponudbe za en teden, torej do 4. novembra, so sporočili iz Novartisa. Omenjene informacije je potrdil direktor Nacionalne finančne družbe (NFD) Stane Valant, medtem ko predsednik uprave Kapitalske družbe (KAD) Jože Lenič ponudbe ni komentiral. Sicer pa sta oba za ponedeljek napovedala novinarsko konferenco, na kateri naj bi večji delničarji Leka pojasnili svoja stališča do najnovejšega Novartisovega koraka.
Vrednost nakupa je zdaj 203 milijarde tolarjev
Vodja poslovne enote Novartis Generics, Christian Seiwald, je pojasnil, da njihova odločitev o povišanju ponudbe sledi ponovnemu ovrednotenju poslovnih priložnosti, ki jih prinaša povezava z Lekom, prav tako pa so upoštevali tudi "nepreklicno odločitev Lekovih glavnih delničarjev, da ponudijo svoje delnice in podprejo transakcijo". Vrednost nakupa vseh izdanih Lekovih delnic bi ob ceni 105.000 tolarjev za delnico znašala 203 milijarde tolarjev oz. 1,3 milijarde švicarskih frankov. Kot je znano, je javno ponudbo za odkup vseh delnic Leka Novartisova hčerinska družba Servipharm objavila 28. septembra, za delnico pa je Novartis ponudil 95.000 tolarjev in kot prag uspešnosti navedel 51 odstotkov vseh izdanih delnic Leka. Ponudba bi se iztekla 28. oktobra, v ponedeljek, 21. oktobra, pa bi se iztekel tudi zakonsko določen rok, do katerega bi Novartis še lahko zvišal prevzemno ceno.
Delničarski sporazum je prepričal Novartis
Novartisovi predstavniki so sicer v preteklosti večkrat ponovili, da je 95.000 tolarjev zadnja cena, ki so jo pripravljeni plačati za delnico Leka. KAD in Slovenska odškodninska družba (SOD), največja posamična lastnika Leka, ter nekateri pidi se niso strinjali s ponujeno ceno za Lekovo delnico, saj so menili, da je delnica vredna več kot 100.000 tolarjev, vendar pa cene, po kateri bi bili delnice pripravljeni prodati, doslej niso želeli razkriti. Da bi si okrepili pogajalski položaj, so KAD, SOD, NFD in Triglav Steber I 9. oktobra podpisali delničarski sporazum, ki so se mu kasneje pridružili tudi nekateri manjši delničarji. Štirje največji institucionalni lastniki imajo skupaj 33 odstotkov delnic Leka, če bi se delničarskemu sporazumu pridružili še ostali pidi, pa bi se delež lastništva v rokah "koalicije", ki si je prizadevala za višjo ceno, povzpel na 46 odstotkov. V rokah malih delničarjev je dobrih 30 odstotkov Lekovega kapitala, tujci pa so lastniki približno 20 odstotkov delnic Leka.