Gospodarstvo

Nove oznake

Bled, 29. 10. 2006 14.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Sedanje oznake za nevarne snovi bo zamenjal svetovno poenoten in usklajen način označevanja.

Do sedaj so se na embalažah različnih nevarnih snovi, ki lahko škodijo zdravju in okolju ter so namenjene uporabi v industriji, kmetijstvu, obrti ali doma, nahajali dobro poznani črni grafični simboli na kvadratni oranžno rumeni podlagi. Predvidoma v roku enega leta pa jih bo zamenjal svetovno poenoten način označevanja. Nove simbole bodo morala uporabljati tudi slovenska kemična podjetja.

Ob pripravah na poenotenje sistema označevanja nevarnih snovi je Urad RS za kemikalije pri ministrstvu za zdravje v sodelovanju z enoto za tehnično pomoč in izmenjavo informacij pri Evropski komisiji, Inštitutom Združenih narodov za usposabljanje in raziskave, Organizacijo za prepoved kemičnega orožja ter švicarsko vlado v minulem tednu na Bledu pripravil srečanje o svetovno poenotenem sistemu razvrščanja in označevanja kemikalij (sistem GHS). Na njem so predstavniki držav centralno-vzhodno evropske regije razpravljali o morebitnih problemih pri uvajanju omenjenega sistema.

Kot je povedal Alojz Grabner z Urada za kemikalije, je razlog za uvedbo novega razvrščanja in označevanja kemikalij poenotenje označb po vsem svetu. To je zlasti posledica interesov proste trgovine, hkrati pa je pomembno tudi za lažje prepoznavanje nevarnih snovi s strani uporabnikov, ne glede na to, kjer na svetu se nahajajo. Poznavanje pomena oznak na embalaži nevarnih kemikalij je za uporabnike zelo pomembno, saj se le tako lahko zavejo nevarnosti, ki jih posamezna kemikalija lahko povzroči in se pred negativnimi vplivi na zdravje in okolje lahko primerno zavarujejo.

Je pa zaenkrat še vprašanje razprave in raziskav, ali bodo nove označbe bolj ali manj prepoznavne, je pojasnil Grabner in dodal, da bodo nekatere države še naredile teste izraznosti novih označb. "Velja namreč, da različni simboli v različnih državah pomenijo različne stvari, zato bo za nekatere izraznost verjetno višja, za druge nižja," meni Grabner.

Simbole je težko uskladiti, zato so pripravili sintezo oziroma kombinacijo obstoječih sistemov, ki so zaenkrat še v uporabi v različnih regijah po svetu. Tako je v Evropi sedanji sistem v uveljavi od leta 1967, v Sloveniji pa se je uvedel leta 1999. Pri oblikovanju novega sistema in označb pa so sodelovale zlasti kemijsko najmočnejše države oziroma integracije, torej Evropska unija, Združene države Amerike in Japonska.

Slovenija je glede sprejetja novega sistema vezana na evropski pravni red. To bo namreč evropski predpis, ki naj bi ga evropski organi sprejeli predvidoma v letu dni. Sedaj pa se ravnokar zaključuje javna obravnava prvega osnutka, je uvajanje novega sistema označevanja pojasnil Grabner. Z vidika kemijske varnosti je treba povedati, da ta sistem ne bo deloval, če ljudi ne bodo upoštevali označb in navodil za ravnanje s kemikalijami, je še opozoril Grabner. "Sprememba sistema je povezana tudi s precej velikimi stroški za kemično industrijo, vendar bodo šli ti stroški v nič, če uporabniki novih označb ne bodo upoštevali," je pojasnil.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.