Na današnji seji nadzornega sveta Nove ljubljanske banke (NLB) so se člani soglasno odločili, da za novega predsednika uprave v prihodnjem petletnem mandatu imenujejo Blaža Brodnjaka, ki je po februarskem odstopu Janka Medje začasno vodil banko, so sporočili iz NLB.
Imenovali so tudi novega člana uprave, pristojnega za področje operativnega poslovanja. To funkcijo bo po pridobitvi soglasja Banke Slovenije prevzel Madžar Lászlo Pelle.Ta bo nasledil Nimo Motazeda, ki je kot član uprave odstopil že septembra 2014, so sporočili iz NLB.
Poleg Brodnjaka in Pelleja sta v upravi še Nemec Andreas Burkhardt in Avstrijec Archibald Kremser. Vsem članom uprave so nadzorniki danes podelili petletni mandat.
Kot so prek spletnih strani Ljubljanske borze sporočili iz NLB, je uprava največje slovenske banke s tem popolnjena in z enotnim mandatom, kar "prinaša umiritev in stabilizacijo korporativnega upravljanja NLB, ki je ključnega pomena za nadaljevanje uspešnega poslovanja banke".
Kot je po seji poudaril prvi nadzornik banke Primož Karpe, je vesel, da je bila odločitev vseh šestih nadzornikov soglasna. "Brodnjak je zelo dobra izbira. Ne zgolj zaradi domačih in mednarodnih izkušenj, ki jih ima, temveč tudi zato, ker je v zadnjih mesecih odlično vodil banko v zahtevnih razmerah," je ocenil Karpe. Ta verjame, da lahko NLB ob ambiciozni strategiji, ki si jo je zadala, v prihodnjih petih letih postane "ena najuspešnejših bančnih skupin v tem delu Evrope".
Brodnjak je največjo banko v državi kot namestnik predsednika uprave začasno vodil od 5. februarja, ko je odstopil dotedanji prvi mož Medja. Član uprave, pristojen za področje poslovanja z velikimi podjetji, je medtem postal decembra 2012.
Do takrat je do konca novembra 2012 dve leti deloval kot vodja divizije za poslovanje z gospodarskimi družbami in javnim sektorjem v skupini Hypo Alpe Adria v Celovcu. Pred tem je bil dobro leto pooblaščenec uprave Zavarovalnice Triglav, še prej pa štiri leta član uprave Bawag.
Od marca 2003 do januarja 2005 je vodil poslovanje z gospodarskimi družbami v Raiffeisen banki, med oktobrom 2001 in februarjem 2003 pa oddelek poslovanja s srednje velikimi podjetji v takratni Bank Austria Creditanstalt.
Novi član uprave Pelle, ki potrebuje še soglasje Banke Slovenije, bo medtem pristojen za področje operativnega poslovanja (Chief Operating Officer - COO), kamor poleg IT področja in nabave spadajo tudi zaledni deli banke. Te naloge je do odstopa septembra 2014 opravljal Motazed, Pelle pa po navedbah iz NLB v banko prihaja ravno v trenutku, ko je ta v preoblikovanja IT strategije, njegova funkcija pa bo za izvedbo načrtovane digitalne transformacije banke ključnega pomena.
Leta 1966 rojeni Pelle v NLB prihaja iz madžarske Erste Bank, kjer je funkcijo COO opravljal zadnjih šest let. Kot pravijo v NLB, ima dolgoletne izkušnje na področju bančništva, prenove in racionalizacije procesov ter poenostavitve osrednjih bančnih produktov.
Deloval je tudi na področju centralizacije, integracije in harmonizacije IT sistemov ter postavitve sodobnih tehnoloških platform, prilagojenih poslovnim potrebam in izzivom. Med drugim je izkušnje pridobival tudi v podružnici globalne banke HSBC na Češkem in v skupini Citibank na Madžarskem, v Singapurju in na Poljskem.
Nadzorni svet je ob današnjih kadrovskih odločitvah podal tudi priznanje upravi in celotni ekipi v banki za dosežene rezultate in stabilno pozitivno poslovanje v že devetih zaporednih četrtletjih. Preliminarni podatki kažejo tudi na izjemno spodbudne rezultate v prvem polletju tako v Sloveniji kot na vseh strateških trgih, kjer je prisotna NLB Skupina, so sporočili iz NLB.
Nadzorniki so ob polni podpori vodstvu banke izrazil tudi pričakovanje, da banka v tem prelomnem obdobju z enako dinamiko nadaljuje z uresničevanjem zastavljenih ciljev, kamor sodi tudi zniževanje obsega slabih terjatev.
NLB mora po Karpetovih besedah rasti po vseh ključnih kazalnikih, tako doma kot na vseh svojih strateških trgih, in postati moderna, digitalna, hitrejša in bolj agilna. "NLB mora povečevati svojo vrednost in vrednost kapitala, ki je v lasti države. Če bo NLB s svojim solidnim in stabilnim poslovanjem potrjevala dobro investicijsko zgodbo še za naslednjih pet let in s tem pričakovanja bodočih investitorjev, bo to najboljša popotnica uspešni privatizaciji," je še poudaril prvi nadzornik.
Pričakovalo se je sicer, da bo nadzorni svet z imenovanjem novega šefa NLB ter z dopolnitvijo uprave počakal do skupščine banke, na kateri bi SDH kot upravljavec 100-odstotnega državnega deleža v banki po aprilskem odstopu februarja imenovanih Antona Macuha, Antona Ribnikarja in Janka Gedriha, ki je močno odmeval v javnosti, imenoval tri nove nadzornike.
A tudi do te kadrovske odločitve bo po napovedih SDH prišlo v kratkem, saj je pred upravljavcem državnega premoženja in banko velik izziv prodaje prek javne ponudbe delnic (IPO).
Ta se bo predvidoma začela jeseni, še prej pa bodo v banki opravili predstavitve investitorjem. Prva je bila načrtovana že za prihodnji teden, a sta se SDH in ministrstvo za finance v sodelovanju s finančnim svetovalcem pri prodaji Deutsche Bank odločila, da jo zaradi negotovosti na finančnih trgih po odločitvi Britancev za izstop iz EU preložita.
A v SDH ob tem zagotavljajo, da časovnica predvidenih dejavnosti postopka prodaje ostaja nespremenjena.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.