Gospodarstvo

NS Telekoma Slovenije pred zamenjavo

Ljubljana, 25. 04. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Opozicijska LDS nasprotuje predvideni zamenjavi članov nadzornega sveta Telekoma na jutrišnji skupščini družbe.

Na torkovi skupščini bodo zamenjali predstavnike kapitala v Telekomu Slovenije, ki je v večinski državni lasti. Njihovo število se bo s pet povečalo na šest, tako da bo telekomunikacijska družba poslej imela devetčlanski nadzorni svet.

LDS: Politizacija in korak nazaj

"Predvidena sestava nadzornega sveta Telekoma Slovenije je korak nazaj v ponovno politizacijo upravljanja z lastništvom države v gospodarskih družbah," je na novinarski konferenci LDS povedal nekdanji minister za informacijsko družbo Pavel Gantar. "Takšna praksa ne bo dobro sprejeta niti v Evropski uniji niti širše." Ob tem je Gantar dodal, da je prejšnja vlada na področju upravljanja Telekoma naredila korak naprej, saj naj bi "šla v smeri bolj nepristranskega, strokovno kompetentnega nadzornega sveta, ki pa se je v strateških ciljih ujemal z državo".

O privatizaciji Telekoma je Gantar povedal, da je bil čas, ko je bil sam minister za informacijsko družbo, neprimeren za privatizacijo Telekoma. "Na trgu so vladale slabe razmere," je dejal Gantar. "Ustreznih potencialnih strateških partnerjev, ki bi bili zainteresirani za vstop v Telekom, ni bilo mogoče najti." Zdaj so razmere po Gantarjevih ocenah boljše, zato bi bil čas, da se "previdno" sproži postopek privatizacije Telekoma, vendar se mu "veliki telekomi ne zdijo primerni za strateškega partnerja".

Stari NS: 'Povečali smo zadovoljstvo uporabnikov'

Zamenjava članov nadzornega sveta Leonarda F. Peklarja, Ivana Bergoča, Sandija Češka, Franja Bobinca in Jožeta Colariča, ki bi jim mandat potekel v jeseni, podžiga ugibanja o morebitnih menjavah v upravi Telekoma.

Nekdanji minister za informacijsko družbo Pavel Gantar (LDS): Prejšnja vlada naj bi bila bolj kompetentna
Nekdanji minister za informacijsko družbo Pavel Gantar (LDS): Prejšnja vlada naj bi bila bolj kompetentna FOTO: POP TV

Olja na ogenj je prilil četrtkov odstop člana uprave, zadolženega za poslovne storitve, Matije Vojska. Nadzorni svet, ki se je v četrtek sestal še zadnjič pred torkovo skupščino, je sprejel njegov odstop s trditvijo, da je "Vojsk s svojimi sodelavci pomembno prispeval k obogatitvi ponudbe storitev Telekoma in povečevanja zadovoljstva uporabnikov".

Vlada pričakuje še večje zadovoljstvo uporabnikov

"Nisem seznanjen s podrobnostmi glede odstopa Matije Vojska. V tem trenutku nimam mnenja glede morebitnih nadaljnjih zamenjav v upravi Telekoma," je v petek dejal vodja direktorata za elektronske komunikacije in bodoči član nadzornega sveta Telekoma Matjaž Janša. "Pričakujem, da bo Telekom začel izvajati strategijo razvoja, bodisi razvoja novih tržnih segmentov znotraj Slovenije bodisi iskanja novih geografskih tržnih segmentov. To je edini način, da si poveča svojo vrednost."

O zadovoljstvu uporabnikov Telekomovih storitev sprašujemo naše bralce tudi mi v anketi, ki je objavljena na naslovnici naše spletne strani.

Kot je razvidno iz revidiranih poslovnih izkazov, so prihodki družbe lani znašali 86,7 milijarde tolarjev, kar je devet odstotkov več kot v letu 2003. Čisti poslovni izid se je v primerjalnem obdobju povzpel za 40 odstotkov na 8,5 milijarde tolarjev. Skupina Telekom Slovenije, kamor sodita tudi hčerinski družbi Mobitel in Siol, je lani prihodke povečala za 12 odstotkov na 155 milijard tolarjev, dobiček pa se je okrepil za 45 odstotkov na 14,9 milijarde tolarjev.

Novi nadzorni svet

V novem nadzornem svetu naj bi poleg treh predstavnikov zaposlenih tako sedeli vodja direktorata za elektronske komunikacije na ministrstvu za gospodarstvo Matjaž Janša, nekdanji državni sekretar za telekomunikacije in pošto Miro Rozman, vodja direktorata za informacijsko družbo na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Jože Zrimšek, Karmen Ponikvar, članica strokovnega sveta Agencije za zavarovalni nadzor in nekdanja svetovalka bivšega predsednika uprave Telekoma Marjana Podobnika, predstojnik katedre za gradbeno informatiko na ljubljanski fakulteti za arhitekturo, gradbeništvo in geodezijo Žiga Turk in dekan ljubljanske fakultete za farmacijo Borut Štrukelj kot predstavnik opozicije.

Upravo Telekoma Slovenije od marca lani vodi Libor Vončina, v njej pa so še njegova namestnica Darinka Virant, Dušan Mitič in delavska direktorica Darja Senica.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10