Gospodarstvo

O neoliberalizmu

Ljubljana, 28. 09. 2019 07.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Alem Maksuti
Komentarji
47

Pomislite, da je leto 1970 in da vam nekdo reče, da boste leta 2020 za nakup stanovanja v prestolnici potrebovali za 30 let kredita, pri čemer bo mesečni obrok znašal polovico vaše plače. Da morate delati do 65. leta, višina pokojnine (če jo doživite) pa bo tretjina plače. Večina tovarn je zaprta (Litostroj, Mura, Peko …), samozadostnost pa dosega borih 30 odstotkov, kar pomeni, da česen, ki ga jeste, uvozimo iz Pakistana in Indije. Verjetno bi pomislili, da je padla atomska bomba.

dr. Alem Maksuti
dr. Alem Maksuti FOTO: osebni arhiv
Besedilo je pripravljeno v projektu Homopolitikus, političnega think tanka Inštituta za politični manedžment. Kolumna izraža stališče avtorja in ne nujno tudi uredništva 24ur.com.

To, kar je kapitalizem kot edini praktični ekonomski sistem globalno ponudil in kar so podprle mednarodne institucije, kot so Svetovna banka, Mednarodni denarni sklad (IMF) in Evropska komisija, je široka afirmacija njegove neoliberalne paradigme. Kapitalistični razred je konsolidiral svojo moč upravljanja ali podkupovanja praktično vseh institucij: političnih strank (levih in desnih), medijev, univerz, represivnega aparata države in prej omenjenih mednarodnih institucij. Svetu danes vlada demokracija moči denarja. Globalna plutokracija brez odpora kaže svojo moč praktično povsod.

Poglejmo, kaj to pomeni za Slovenijo. Predpostavka je bila, da bo vse, kar funkcionira v kapitalističnih in industrijsko razvitih državah, delovalo tudi v manj razvitih državah, ki so po demokratičnih spremembah stopile na pot tržne ekonomije. Takšen pristop k razvoju novih demokracij, ki je temeljil na dosledni afirmaciji fiskalne stabilizacije, implementaciji antiinflacijskih ukrepov, politiki privatizacije in liberalizacije trga dela in kapitala, se je pokazal za katastrofalen v kontekstu rezultatov na področju ekonomskega in družbenega življenja. Široka liberalizacija trga storitev, industrijskih proizvodov in nacionalnih trgov kapitala naj bi v tranzicijskih gospodarstvih, po neoliberalnem receptu, omogočili hiter in učinkovit prehod na tržno ekonomijo. Prav tako smo pričakovali uspešno integracijo v mednarodne ekonomske tokove in povečanje mednarodne izmenjave, ki bi nam omogočila prost dostop do novih trgov oziroma kar do globalnega trga kot novi paradigmi v pogojih globalne svetovne ekonomije.

V zameno za nujno potrebno finančno pomoč so bile od države zahtevane t. i. strukturne reforme, ki pomenijo boj proti inflaciji, uravnoteženje proračuna z mehanizmi restriktivne fiskalne politike, ukinjanje in reduciranje carin in uvoznih kvot za izdelke iz tujine, reduciranje državnih subvencij v določenih gospodarskih panogah, in kar je najpomembnejše, široko in hitro privatizacijo v gospodarstvu in javnem sektorju. Povedano enostavno, trg je edini učinkovit mehanizem, kar pomeni, da mora biti temeljno merilo ekonomskih in družbenih odnosov. Dosledna implementacija neoliberalnega okvira v nacionalno zakonodajo (v slovenskem primeru celo v ustavo!) naj bi državi in njenim državljanom omogočila ekonomsko rast in dvig življenjskega standarda.

Za države v razvoju s tehnološko zastarelo industrijo je odprti trg pomenil tekmovanje z neprimerljivo bolj konkurenčnimi produkti industrije iz najbogatejših držav.
Za države v razvoju s tehnološko zastarelo industrijo je odprti trg pomenil tekmovanje z neprimerljivo bolj konkurenčnimi produkti industrije iz najbogatejših držav. FOTO: Shutterstock

Po slabih tridesetih letih je rezultat naslednji. Zahteva po popolni tržni liberalizaciji je zlahka razumljiva s perspektive industrijsko razvitih držav, ki vedno potrebujejo večji in večji trg, na katerega bodo lansirale svoje produkte. Ampak za države v razvoju s tehnološko zastarelo industrijo je odprti trg pomenil tekmovanje z neprimerljivo bolj konkurenčnimi produkti industrije iz najbogatejših držav. Neoliberalna ekonomska politika je tako praktično v vseh tranzicijskih državah, Slovenija ni nobena izjema, pomenila uničevanje domače industrije in kmetijske panoge. Prav tako smo dobili verigo negativnih ekonomskih in socialnih posledic, ki so rezultirale v armadi brezposelnih in omejevanju razvoja zaradi slabljenja gospodarskih panog, ki naj bi predstavljale odskočno desko za doseg globalnega trga.

Takšen ekonomski trend je spremljal obrat v smeri vedno večjega uvoza (od česna, preko avtomobilov in mobilnih telefonov do pločevink coca cole z različnimi okusi) in stalnega zadolževanja na svetovnem trgu kapitala (pri IMF seveda). Politika uravnovešenega proračuna je pomenila opustitev Keynesove ideje o deficitarnem financiranju povpraševanja s ciljem spodbujanja vsesplošne gospodarske aktivnosti. Zagotavljanje proračunskih sredstev za redno odplačevanje javnega dolga (kredita IMF) nam je prinesla politiko varčevanja in klestenja področij v proračunu, ki najbolj vplivajo na življenje ljudi: zdravstva, šolstva, sociale in pokojnin.

Liberalizacija trga kapitala je pomenila prost vstop tujega kapitala in prevzem domačega finančnega sektorja (beri: privatizacija bank v državni lasti). Vzporedno s tem delujejo varčevalni ukrepi in nato hitro kreditiranje domačega povpraševanja po proizvodih iz tujine, ki večinoma prihajajo iz bogatih držav, ki so lastnice "tujega" kapitala pri nas. Kapitalne spodbude domačih bank, ki bi lahko delovale kot investicijske in bi financirale domače razvojne projekte, ne delujejo po tržni logiki, in odpira se prostor za diskriminacijo, ki si je seveda nihče ne želi. Zato je to prepovedano in zato smo Evropski komisiji dali zagotovila, da bomo v zameno za finančno pomoč, ki jo potrebujemo za razvoj, prodali Novo Ljubljansko banko. Dotok tujih investicij in prevzem deleža na domačem trgu tujih bank in mednarodnih korporacij je pomenil povečano povpraševanje po domači valuti, kar je peljalo v njeno apreciacijo. Vse skupaj je dodatno oslabelo domače izvozne potenciale in prispevalo k temu, da je uvozno blago postalo cenejše. Rezultat je ponoven padec domače proizvodnje (najboljši primer je pred leti izpeljana sramotna privatizacija in likvidacija ormoške tovarne sladkorja).

Tako se še danes, slabih trideset let od vstopa v raj, ki naj bi ga zagotovila liberalna demokracija in kapitalizem, vrtimo v dobro poznanem krogu, v katerem rast in razvoj ostajajo le splošni cilji razvojnih dokumentov IMF in Svetovne banke. Realnost je takšna, da so rezultati tranzicijskega procesa pri nas daleč od ekonomske rasti in razvoja. V državah, kot je Slovenija, je neoliberalni ekonomski model konceptualno ponujan, potem pa pogojevan kot apologetsko učinkovit in razvojno naravnan. Po drugi strani je isti neoliberalni ekonomski model odprl ogromen novi trg in prostor za ustvarjanje in pobiranje profita za gospodarske subjekte iz najmočnejših držav sveta.

Še ena napačna predpostavka buržoaznega imaginarija o učinkovitosti neoliberalnega ekonomskega modela je meritokracija. Če se dovolj trudite in pridno delate, vam bo uspelo v življenju. Revščina in propadanje sta kazen za tiste, ki so leni in nočejo delati. Prepričali so nas, da alternativna ureditev družbe ne obstaja. Novi sistem vrednot je prežel vse sfere družbe, od izobraževanja preko zdravstva in kulture pa vse do športa. Velike multinacionalne korporacije in finančne ustanove (banke!) so postale glavni akterji ne samo ekonomske, ampak tudi družbene in politične scene tako na nacionalni kot na mednarodni ravni. Formula za uspešen politično-ekonomski sistem ni redistribucija, katere cilj je zmanjševanje neenakosti med bogatimi in revnimi, ampak vsiljevanje strukturnih mehanizmov neoliberalne oblasti in neenakomernega razvoja sveta. Šovinizem, homofobija, nacionalizem, spodbujanje rasne in verske nestrpnosti in migracije nesrečnikov kot stranski produkt globalizacije itd. pa so le latentne posledice politike, ki deluje v imenu vladajoče ideologije neoliberalizma.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (47)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

helij
29. 09. 2019 12.50
+6
realnost v tržnem kapitalizmu pa je takšna da imam za 21 let delovne dobe 645 neto plače....
nikhrast
29. 09. 2019 16.46
-6
Pa to je v Sloveniji, ne misliti da je isto po vsem svetu. Pa za koliko ur dela je to, pa neto plače folk po svetu ne razume, davčna pola na koncu leta ti pove neto dohodke.
Malinha
28. 09. 2019 19.34
+1
Zadnji stavek v tretjem odstavku je 'najboljši', skrajšano citat zveni tako: ".. implementacija neoliberalnega okvira v zakonodajo (celo v ustavo!) državljanom omogoči dvig življenjskega standarda." Jasno je, da pomen tega "življenjskega standarda" gre razumeti v okviru ekonomije, ekonomskih odnosov in da drugi "standardi" v tem konceptu nimajo kaj iskati, oz. so iz njega brisani, dejansko celo nezaželeni. Kajti "življenjski standardi" zahtevajo sorazmernost razmerij od alfa do omega vseh so-razmer človeka in družbe, katere na grobo lahko omenim kot nacionalnost, verstvo, državotvornost, konec koncev celotno politično sfero. Toda to je univerzaliziranje "življenjskega standarda", kjer je partikularizacija popolnoma izrinjena, pozabljena, izničena. Na kratko: novodobni subjekt (posameznik) je skozi to percepcijo genealogiziran zgodovinski subjekt, podvržen zgolj v diskurz ekonomskega "življenjskega standarda", vse ostalo (spolnost, ljubezen, kultura, obči, posamični način življenja, mnoštvo neskončnih samostojnih subjektov ter njihovega partikularnega življenja) enostavno zapade 'neštevnosti'. Lacan je Univerzitetni diskurz (ki ga je imenoval tudi kapitalističnega) zapisal tako, da je v njem subjekt čisti užitek. Po Ustavi torej kot subjekt per se igram vlogo čistega presežnega užitka, praznega per se.
nikhrast
28. 09. 2019 17.10
-9
Žalostno da kapitalizem v Sloveniji še ne dela, pa da z delom ne moreš obogateti. Reveži so bili in vedno bodo, tudi v Ameriki, neambiciozni, nepodjetni, nesposobni... se najdejo vsepovsod. Pa da obrtnik kot električar, vodovodar, zidar... ne bi bil uspešen, dela zadost, kdo pa ne bi računal vsaj $50 na uro. Poglej avto delavce v Detroitu, zakaj pa misliš da so imeli sindikati probleme leta nazaj, minimalna plača vsaj $33 na uro, tudi za pometače, kompanijo je pa stalo okoli $75 na uro, tu so še pokojnine, zdravstvo, brezplačni odvetniki..., vse za delavce in penzioniste.
korintos23
28. 09. 2019 15.17
+5
Čujte pubeci, se pa dobijo stanovanja tudi izven Ljubljane, poskusite.
Krainerland
28. 09. 2019 16.07
+0
Uporabnik473573
28. 09. 2019 15.02
+19
Čez stoletja ko bo kapitalizem bolj pravičen in se naravno razvil v socializem, bodo zahodne države ugotovile kako napredni smo bili slovani, ker smo ga imeli že v 20. stoletju.
Krainerland
28. 09. 2019 16.20
-15
slovenc59
28. 09. 2019 13.45
+19
Vse kar je napisano zgoraj, na žalost drži, ni kej dodat, edino da smo sami hoteli ta drek ! In vsi, ki tako vneto šinfajo prejšnji sistem, zgleda niso dolgo v njem delali in živeli, ali pa se še sploh rodili niso ! In zato ne vedo, za kaj se gre ! Rezime vsega je, nategnal ste nas, mi pa kot ovce v klavnico, kako je tam toplo !!! Da pa so eni znali krast prej in sedaj pa ni nič novega !! Znameniti rek je bil " druže snađi se " !!! Tako je bilo in tako je !!!
ROMELS
28. 09. 2019 10.05
+20
Fant napiši, da je liberalizem - neoliberalizem tihi ubijalec z največ žrtvami med vsemi sistemi.
Krainerland
28. 09. 2019 14.46
-18
Maister1
28. 09. 2019 09.53
+9
Da ne bom napačno razumljen -NE KOLCA se MI po starih časih -samo demokracija je za postene ljudi
Kaj_je_res
28. 09. 2019 09.36
+15
Ko omenjamo Slovenijo, ne pozabimo, da smo v EU ena od držav z največjim Ginnijevem koeficientim enakosti in hkrati ena od EU držav z najmanj ekonomske svobode. Dodajte še korupcijo oz. globoko državo, pa je jasno, zakaj je v SLO tako kot je.
Maister1
28. 09. 2019 09.27
+24
Ce smo pri stanovanjih PREVEČ filozofirate.V „gnilem“ komunizmu se je tisoče ja dobro ste slišali TISOČI stanovanj RAZDLILO -po ključu velikosti familije ali kadrovskih stanovanj,katera so se po stanovanjskem zakonu praktično razdelila.Model je bil dober in ljudje so manj kradli .Za 29mio odpisa dolga bi te streljali -samo pomislite KOLIKO je to stanovanj.Sedaj se ti pa z JOKER nasmeškom Jankovič norčuje -vse po zakonu HA.....HA....Ja zivimo v demokraciji ko si lopovi pisejo svoje zakone....
RupniK
28. 09. 2019 10.19
-7
Kradlo se je več kot zdaj, samo nihče si ni upal o tem govorit, kaj šele pisat. Novinarji so točno vedeli kaj lahko in kaj ne, ako jim je bilo življenje ljubo. Glede stanovanj, ti je pa Flexilbe spodaj že napisal...
Kollerik
28. 09. 2019 11.53
+16
Tovariši so (smo) skupaj spravljali, tvoji pa samo še kradejo.
aloalo
28. 09. 2019 09.25
+12
Še malo pa bo spokalo, ko vidim kako nekateri razmišlajo, jao jao butale.
Castrum
28. 09. 2019 08.58
-1
Ah, te večne nemogoče primerjave......Pa poglejmo z druge strani; Kaj bi rekel kdo leta 1970 če bi mu dejal, da bo za nov avtomobil delal samo eno leto, ne pa šest kot takrat? Kaj bi kdo rekel, če bi mu dejal da bodo Slovenci leta 2020 na veliko letovali in zimovali v tujini, vandrali po celem svetu, se za majhen denar oblačili v trgovinah po državi ne pa na "ponte rosso", da bodo trgovine odlično založene z vsemi možnimi dobrinami, itd itd......
aloalo
28. 09. 2019 09.24
+6
z dobrim avtom in letovanji ne moreš preživeti.
waga7
28. 09. 2019 11.07
+2
Uporabnik473573
28. 09. 2019 15.02
+9
Kaj mi bo avto če nimam službe in stanovanja....
Krainerland
28. 09. 2019 08.49
+16
V Sloveniji se kmalu ne bomo več pogovarjali kateri sistem je boljši, kapitalizem ali socializem, samo še o temu, kako preživet. Vse tko kaže.
Castrum
28. 09. 2019 09.01
-2
Socializem je v mnogih državah dokazal, da je slab in zato je pogorel. Kapitalizem se spreminja, počasi sicer a vseeno se. V državah kjer se v klasičen kapitalizem vedno bolj vgrajuje socialni čut, postaja kapitalizem družbeno kvaliteten.
Kollerik
28. 09. 2019 11.54
+13
Socializem je podan kot alternativa gnilobi sedanjega nebrzdanega neoliberalizma... kje drugje, kot v Skandinaviji. Tam je druga mentaliteta. Tu smo balkanci in kot takšni, imamo roke k sebi obrnjene.
Nori?ani
28. 09. 2019 08.48
+4
Naj učinkovitejše vodilo. Izkoristi dane pogoje ne glede na razmere.
Polis123
28. 09. 2019 08.36
+15
Očitno nekateri mislijo, da Slovenci iz žepa lako v nedogled tresemo denar za to "afnanje".
Skunk Works
28. 09. 2019 08.19
+15
O čem ta fdv model piše?..Kje ta model vidi v sloveniji prostotržni kapitalizem, kot je recimo v Avstriji?....Tega imamo tukaj samo za vzorec, pa še to je pod udarom državne represije, ter monopolom državnih firm. A sedaj nam bo pa že vsak nevednež tukaj pamet solil, ali kaj?....Ko bomo imeli nekaj let res pravi prostotržni kapitalizem, potem pa se javi in piši...Kako pa to deluje in zvleče državljane iz revščine pa si pojdi pogledati recimo v današnji Vietnam....
Kollerik
28. 09. 2019 11.56
+10
Ti pa se sprehodi malo po Hrvaški (ne po obali, po notranjosti), kjer boš takoj opazil, za koliko nazaj so to državo porinili tvoji tadesni, skombinirani s kleriki.
Krainerland
28. 09. 2019 14.14
-8
Hrvašak, pa je ne maram, pa se je zadniih zelo razvila, hrvata že težko srečas s slabim avtom, slovenčki pa stari golf
Kollerik
28. 09. 2019 19.22
+6
Krainerland
28. 09. 2019 08.11
-5
Kapitalizem an Zahodu krasno deluje, težave ima samo v Sloveniji in ostalih vzhodnoevropskih članicah. zakaj?
ajkula12
28. 09. 2019 08.15
+21
Če z zahodom misliš ZDA, potem si popolen nevednež. Malo si poguglaj koliko je revnih v Ameriških velemestih in kako živijo. Poglej kako se naprimer imajo v Detroitu po tem koso privatizirali večino javnih služb med njimi tudi vodooskrbo.
general_war
28. 09. 2019 08.24
+13
Se ti zdi da krasno deluje? Neenakost je tam povsod nenormalna. Ljudje delajo po tri šihte, da preživijo. Povsod je enako, ker je sistem isti. Obdavčit denar v oazah in bogataše, pa bo denarja za vse. Z ekonomsko enakostjo ni nič narobe. Resda smo vsi zelo različni med sabo, ampak vse te razlike kazati samo s športnimi terenci in prese...vanjem je pa tudi žalostno
Krainerland
28. 09. 2019 08.28
-10
amerika je razvila zahodno evropo, japonsko, poraženke druge svetovne naredila za najbolj razvite države na svetu haloooooooooo
waga7
28. 09. 2019 11.10
-1
Če bodo obdavčl denar iz oaz, navadna raja ne bo imela nič od tega, javni sektor bi se povečal in proračun
Kollerik
28. 09. 2019 11.57
+0
Če si delaven, kapitalizem in "kapitalizem" delujeta vsepovsod, celo tudi pri nas. Če pa si zagrenjen penzionist, ki čaka zgolj na rajnglo pasulja v Lepeni, ali pa kak mladi zabušant, potem ti verjamem, da IMAŠ težave....
Kollerik
28. 09. 2019 11.58
+0
flexilbe principles
28. 09. 2019 08.00
+6
Dragi moj Alem Maksuti, krediti in stanovanja so bili v '70 poceni zato, ker si je maršal Tito sposoja denar enkrat od Zahoda, drugič od Vzhoda, tretjič od neuvrščenih, in tako naprej. Jugoslavija je živela od geostrateškega položaja, ki ga je Tito pač znal odlično izkoriščati. Takrat so ljudje odplačevali kredite brez obresti, infacija pa je bila dvomestna. Super časi! Ampak, potem je naš Tito škripnil in nastopila je Stabilizacija. Denar je bilo treba vrniti, ampak smo vsega porabili za tvoja "poceni" stanovanja. Ups! Ni bilo bencina (bencinski boni, par-nepar, etc), ni bilo WC papirja, kave, sadja... čokolade -- samo sladkorne tablice. Če si hotel v Trst si moral državi dati 5000 din za eno leto, potem pa si dobil denar nazaj, seveda brez obresti, inflacija pa je bila 500%. Vprašaj Milko Planinc. Vse to je privedlo do vojn in klanja. Ampak, tvoja omejena razgledanost vidi samo populisične številke in nič dejstev. Smešno.
NPC24ur
28. 09. 2019 08.13
+0
Bravo! Pazi, sedaj sledi komentar; Poglej zadolzenost Jugoslavije in danasnje Slovenije....
Skunk Works
28. 09. 2019 08.15
+9
Imeli smo desetletja popolnoma drugačnega sistema v jugi, in to se je ljudem skozi generacije vsadilo v podzavest. Imeli smo državo, kjer je bilo vse kao zastonj, zastonj zdravstvo, zastonj šolstvo, vrtci, sindikalni domovi, kjer je vsak delavec zgradil hišo, kredit pa mu je odplačala inflacija...res super ane?....poleg tega se je delalo na lagano, urco dve na dan, brez prave odgovornosti, po dva, tri, ali več na enem delovnem mestu (kar danes najdete samo ponekod v JS). Pravzaprav so najbolj in edini res delali delavci za trakovi, prodajalke in podobno, režija pa se je senčila v hladovini, pila kofe, in debatirala, igrala karte...Zaprt notranji trg, ter klirinški trg brez zahodne konkurence, kjer si lahko prodal vsak klump v polprazne trgovine, je omogočil izdelovanje klump-polizdelkov, ki jih na zahodu nikoli ne bi mogli prodati po ekonomski ceni....In običaji - kraje na vsakem koraku, saj je bila vsa lastnina družbena, torej od nikogar in vsakogar. Vodstveni kader je kradel na veliko, zidal recimo vikendice s službenimi kamioni in ukradenim službenim materialom, delavci in ostali nižje zaposleni so kradli na drobno, kar se je pač dalo, je vsak odnesel domov s fabrike--delovne rokavice, kakšno pasto za roke, šraufe, žeblje, drobni material, salotejpe, odvisno pač, kaj se je kje proizvajalo in dalo ukrasti, iz pisarn so režijci kradli pisarniški material, kulije, zvezke za otroke za šolo, zaposlene v ljudskih kuhinjah so kradle hrano za domov itd..itd., vsak pa je kradel delovni čas, saj je v plačanih osmih urah naredil morda za dve li tri......Mali kmetje, so se v fabrki spočili, da so lahko zares delali doma na polju popoldne, ostali so počivali na delovnem mestu zato, da so popoldne fušali naokoli z ukradenim materialom iz fabrike, in vsakemu ponosno razlagali, kako so spretni, in saj je tito je rekel snađi se...itd...itd......EVO TO VAM JE BILA JUGOSLAVIJA...ja saj ni čudno, da je takšna država prej ko slej razpadla.....Ne vem komu tukaj kaj ni jasno....Tako pač ne more iti dolgo, sploh pa ne sedanjem svetu, kjer na prostem trgu v cene izdelkov ne moreš vgraditi zabušavanja, kofetkanja, kartanja, telefoniranja.....Še kaj ni jasno?...
RupniK
28. 09. 2019 08.19
+1
NPC24ur
28. 09. 2019 08.30
+6
Zagovorniki propadlih ideologij so posebne sorte in take ljudi ne mores vzeti resno... Area51 , izredno lepo napisano
trunck
28. 09. 2019 09.33
+12
Ampak, area, leta 1970 smo skoraj dohiteli Avstrijo po BDP-ju. BI mi ti znal pojasniti zakaj? Z izdelki, ki jih ni nihče kupoval, z delavci, kjer ni nihče delal več kot 1 uro, ... Moje mnenje je, da si bil ti tisti lenobnež, ki je delal 1 urco (edino, kar si hitro naredil, si se hitro utrudil) in seveda v svoji ozkosti n primitivnosti ne znaš in ne zmoreš pogleda zunaj svojih okvirov. Večina delavcev je prišla iz ruralnega (kmečkega) okolja v tovarne, naivna, brez izobrazbe in ta večina je delala. Počasi se je oblikovala takoimenovana intelektualna (izobrazba ob delu) elita vojne in povojne generacije, ki pa je dejansko izkoriščala sistem do konca.
Kollerik
28. 09. 2019 11.59
+4
NPC... k primerjavi zadolženosti z ex. Yugo dodaj še čez 100 milijard zunanjega dolga (ki še raste) Hrvaške pod desno diktaturo, da o ostalih južneje niti ne govorim.
Kollerik
28. 09. 2019 12.00
+2
NoviceResnice
28. 09. 2019 07.44
-3
Pejt na Kubo....
Komentator2000
28. 09. 2019 07.35
+3
Maksuti je levo, Brglezovo krilo SD-ja.