
Liter 95-oktanskega bencina se je ob nespremenjenih trošarinah pocenil za 19,40 tolarja na 220 tolarjev, 98-oktanski bencin za 23,10 tolarja na 222,90 tolarja za liter, dizelsko gorivo pa za 18,30 tolarja na 221,30 tolarja za liter. Cenejše je tudi kurilno olje, in sicer se je cena znižala za 15,10 tolarja na 140,60 tolarja za liter.
Naftni trgovci cene bencina oblikujejo po novi uredbi, ki jo je vlada zaradi velikih cenovnih nihanj na svetovnih naftnih trgih, sprejela 11. oktobra. S spremenjeno uredbo se je obdobje za izračun prodajnih cen goriv podaljšalo s 14 na 28 dni, v štiritedenskem obdobju pa se od 20 kotacij ne upošteva pet najvišjih in pet najnižjih dnevnih kotacij cen. Uredba je interventnega značaja in velja do 3. januarja 2006.
Pričakovati je umirjanje cen
Občutno znižanje cen tekočih goriv je po mnenju ekonomista Franca Križaniča posledica močnega padca cen surove nafte na svetovnem trgu, sezonskega padca cen goriv na sredozemskih trgih, ter visokih skladiščnih stroškov naftnih derivatov, zaradi česar so rafinerije pripravljene tekoča goriva prodajati po nižjih cenah. V prihodnjih mesecih pa je, če ne bo izrednih dogodkov, pričakovati nadaljnje umirjanje cen bencina ter sorazmerno visoko raven cen kurilnega olja in dizla, je povedal Križanič.
Kot je poudaril Križanič, je v interesu ponudnikov, da cene tekočih goriv ne naraščajo več, saj so mogoče hitre tehnološke spremembe v avtomobilskem sektorju. Cene nafte pa bi se po njegovih ocenah utegnile znižati na 30 dolarjev za sod (159 litrov). V kolikšnem času naj bi se to zgodili, ni mogoče napovedati, je poudaril Križanič, dodal pa, da se lahko zgodi v enem letu.

Na cene nafte po Križaničevih besedah sicer pritiskata rast povpraševanja v Indiji in na Kitajskem, kar pa je ob interesu ponudnikov mogoče omiliti z novimi proizvodnimi zmogljivostmi. Povečanje proizvodnih zmogljivosti pa je po mnenju Križaniča v interesu lastnikov, odkar je postalo jasno, da avtomobilska industrija razpolaga z alternativnimi tehnologijami.
Gibanje cen tekočih goriv v Sloveniji v prihodnje je, kot je pojasnil Križanič, odvisno od trošarin.