V primerjavi z lanskim letom so na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) večji padec obrestnih mer zaznali pri stanovanjskih kreditih s fiksno obrestno mero. Marca 2023 je povprečna fiksna obrestna mera za kredit v višini 80.000 evrov in z dobo odplačila 20 let znašala 4,2 odstotka. Trenutno je pod štirimi odstotki in znaša 3,9 odstotka.
Tudi povprečni pribitki pri sestavljeni spremenljivi obrestni meri, ki je vezana na euribor, so se v zadnjem letu nekoliko znižali. Lani marca je povprečen pribitek za zgoraj omenjeni kredit znašal 1,47 odstotne točke, trenutno pa se je ustavil pri 1,35 odstotne točke. Pribitku je treba prišteti še trenutno veljavno vrednost euriborja. Šestmesečni euribor, ki ga banke pri nas najpogosteje uporabijo pri stanovanjskih kreditih, je na dan 5.3.2024 znašal 3,92 odstotka.
To pomeni, da so trenutno fiksne obrestne mere v izhodišču ugodnejše od spremenljivih.
Tudi sicer na ZPS za dolgoročne kredite priporočajo izbiro fiksne obrestne mere, kjer sta obrestna mera in posledično višina obroka znani za celotno dobo odplačila vnaprej.
Euribor se bo tudi v prihodnje spreminjal – njegova povišanja pomenijo višje obroke, znižanja pa manjše – gre za tveganje, ki ga sprejme kreditojemalec, ki se odloči za spremenljivo obrestno mero.
Splača se tudi primerjava med bankami, še opozarjajo na ZPS. "Za kredit z bankami se pogajajte, saj obrestne mere in drugi stroški, ki so objavljeni na spletnih mestih bank, niso nujno najboljša ponudba, ki jo lahko dobite," so še sporočili.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.