Nekdanji kranjski velikan, znan po blagovni znamki Planika, ki je nekdaj zaposloval več tisoč ljudi, danes pa le še okrog 900, je tik pred polomom. Uprava je namreč včeraj, potem ko je kranjsko sodišče zavrnilo predlog za uvedbo prisilne poravnave, vložila predlog za uvedbo stečaja.
Obup in ogorčenje zaposlenih
Zaposleni in sindikat so zato zahtevali sestanek z vodstvom in od njega za zaprtimi vrati zahtevali pojasnila o kriznih razmerah v podjetju. Sindikalisti se bojijo, da stečajne mase Planika ne bo imela, obupani in ogorčeni pa so tudi delavci. Sestanek z upravo jim očitno ni dal upanja, zato so nekateri s sestanka odhajali tudi brez besed.
Kdo je kriv za nastale razmere?
Medtem delavci in sindikalisti iščejo krivca za polom. Vidijo ga v nekdanjem predsedniku uprave Milanu Bajžlju, ki mu očitajo tudi krivdo za nastalo situacijo.
Bajželj na očitke odgovarja: "Eden izmed dogovorov je bil tudi, da se Planika in država poravnata v zvezi s terjatvijo, ki jo ima Planika do države še iz leta 1999. Če bi se to zgodilo, nobeni prispevki ne bi bili neplačani v tem obdobju."
Sodišče o usodi Planike
Po večletni agoniji nekdanjega velikana, ki se že dolga leta utaplja v rdečih številkah - trenutno ima okrog pet milijard tolarjev terjatev in več kot milijardo tolarjev izgube - bo tako o usodi v prihodnjih dneh odločalo kranjsko sodišče.