Gospodarstvo

Odprli portal borz Jugovzhodne Evrope

Ljubljana, 07. 10. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na Ljubljanski borzi so odprli <a href= http://sem-on.net target=_blank> internetni portal </a> sem-on.net, ki je rezultat uspešnega sodelovanje borz iz Slovenije, Makedonije, BiH, SČG in Hrvaške, izvaja pa se v sklopu evropskega programa Pakta stabilnosti za JV Evropo.

Triletni projekt je usmerjen v vzpostavitev organizacije in infrastrukture informiranja in zbiranja informacij o trgih kapitala v tej regiji. Pri projektu sodelujejo borze v Sarajevu, Banja Luki, Skopju, Beogradu, Varaždinu, Podgorici in Ljubljani, najkasneje do konca leta pa se bo v projekt vključila tudi Montenegro borza. K sodelovanju je bila večkrat vabljena tudi Zagrebška borza, ki pa se doslej ni odzvala. "Verjamemo pa, da bo internetni portal borz JV Evrope dolgoročno zanimiv projekt tudi za Zagrebčane," je prepričan Veselinovič.

Kot je ob odprtju portala poudaril direktor Ljubljanske borze Draško Veselinovič, pa to ni končna stopnja sodelovanja med borzami. "Direktorji borz se namreč strinjamo, da bi morala biti končna stopnja projekta navzkrižno trgovanje, kar bi lahko dosegli s pomočjo morebitnih mednarodnih sredstev," je dejal Veselinovič.

Vseh sedem v projekt vključenih borz si bodo prizadevale uveljaviti mednarodno priznane standarde poslovanja. Portal je namenjen predvsem potencialnim vlagateljem, ki jih zanimajo osnovni podatki o podjetjih ter njihovih vrednostnih papirjih. Statistični del portala nudi informacije o številu trgovanih vrednostnih papirjev, njihovi tržni kapitalizaciji, prometu, gibanju indeksov ter delnic na sodelujočih borzah. Na portalu pa so dosegljivi tudi dnevni in mesečni povzetki trgovanja z informacijami o dogajanju na sodelujočih borzah ter informacije o pravni regulativi v posameznih državah.

S portalom zadovoljno tudi gospodarsko ministrstvo

Informacijski portal bo po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za gospodarstvu Matjaža Logarja podpora informacijskemu povezovanju trgov vrednostnih papirjev trgov. Ključne prednosti portala so večja preglednost poslovanja, večja varnost naložb in prepoznavanje priložnosti. Po Logarjevih besedah gre pri tem za obojestransko korist: tako za podjetja, ki iščejo vlagatelje, kot za vlagatelje, ki iščejo priložnosti za nove naložbe. "Zavedamo se, da ni dovolj imeti le dobre programe, ti morajo biti tudi ustrezno predstavljeni posameznim vlagateljem, ki se bodo določali na podlagi ocene tveganj, ki jih določene naložbe predstavljajo," je poudaril državni sekretar na gospodarskem ministrstvu.

Slovenija ima v paktu stabilnosti vlogo aktivne donatorke in velik interes, da se v tem delu Evrope ustvari ugodno okolje, ki bo spodbujalo gospodarsko sodelovanje, je še poudaril Logar. V okviru različnih programov že sedaj spodbuja povečanje izhodnih investicij slovenskih podjetij in prenos njihovega tehnološkega, organizacijskega in managerskega znanja v druge države v regiji.

Draško Veselinovič
Draško Veselinovič FOTO: Dare Čekeliš

Portal pa bo po mnenju predsednika Gospodarske zbornice Slovenije Jožka Čuka zagotavljal najbolj celovito predstavitev trgov kapitala v rej regiji. Prepričan je, da bo Ljubljanska borza znala prednosti sistema predstaviti slovenskemu gospodarstvu, ki jih znalo učinkovito uporabiti v poslovanju. "Projekt informacijskega povezovanja borz JV Evrope je zelo pomemben v času vstopanja Slovenije v EU, ker s tem jasno kažemo, da želimo z vsemi državami te regije še poglabljati odnose," je prepričan predsednik gospodarske zbornice. Slovenija mora po Čukovem mnenju izkoristiti prednosti, ki jih prinaša vključevanje v EU. Po vstopu v unijo bo namreč zanimiva za evropska podjetja kot nekakšen most pri sodelovanju evropskih podjetij s podjetij iz držav regije.

"Cilj je vstop na enotni trg, ki zahteva poenotenje standardov. To je mogoče doseči le na dolgi rok," je dejal Premože in med drugim izpostavil pomen pakta stabilnosti, ki je komplementaren stabilizacijsko-asociacijskim sporazumom.

Čuk je ob tem opozoril na spremenjene pogoje poslovanja Slovenije po vstopu v EU. "Prevzeli bomo skupno zunanjetrgovinsko politiko unije in hkrati izgubili prostotrgovinske sporazume. Slovenska podjetja bodo tako delno izgubila konkurenčno prednost na teh trgih," pojasnjuje Čuk. Trgovanje z JV Evropo v strukturi slovenskega izvoza predstavlja 18 odstotkov.

Po besedah nacionalnega koordinatorja pakta stabilnosti Janeza Premožeta je obseg sodelovanja borz JV Evrope odvisen od številnih dejavnikov, predstavlja pa predpogoj za uspešno poslovanje in izmenjavo informacij.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.