Vseh 27 stavkajočih delavcev podjetja Feroterm iz Selnice ob Dravi je od delodajalca po pošti prejelo obvestilo o prenehanju delovnega razmerja in delovno knjižico, je povedal vodja stavkovnega odbora Zdravko Gorišek. Po njegovih besedah se bodo delavci najkasneje do 7. januarja 2006, ko se izteče 30-dnevni rok od prenehanja delovnega razmerja, prijavili na zavodu za zaposlovanje in nato tudi uradno končali že poldrugi mesec trajajočo stavko.
Delavci so začeli stavko po tem, ko jim delodajalec več mesecev ni izplačeval plač, že od avgusta lani pa tudi ne prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Kot je poudaril Gorišek, ostaja stečaj edino upanje za delavce, da bodo njihove terjatve poplačane in da bodo lahko uveljavili pravice, ki jim jih zagotavlja država za primer brezposelnosti. Po njegovih besedah bo 5. januarja 2006 na okrožnem sodišču v Ljubljani prvi narok o morebitni uvedbi stečaja.
"Če stečaj ne bo uveden, nameravamo preko delovnega sodišča vložiti tožbo zaradi neizplačanih plač in neplačila prispevkov," je dejal Gorišek. Ob tem je tudi napovedal, da bodo lastnika podjetja Franca Klineta dodatno ovadili zaradi suma storitve kaznivega dejanja zoper delovno razmerje in socialno varnost. Doslej so delavci zoper Klineta in prokurista podjetja Danijela Mandla vložili kazensko ovadbo, v kateri jima očitajo zlorabo položaja in pravic.
Obvestili delovno inšpekcijo
Takoj po tem, ko so minuli četrtek prvi delavci prejeli obvestilo o prenehanju delovnega razmerja, se je stavkovni odbor obrnil na delovno inšpekcijo. Pristojna inšpektorica je že opravila prve poizvedbe, ob tem pa je delavce opozorila, da ne glede na ravnanje delodajalca ne smejo zamuditi omenjenega 30-dnevnega roka, je pojasnil Gorišek in dodal, da se je Kline s prenosom Ferotermovega premoženja na podjetje Ekotherm (njegov lastnik je Mandl) želel izogniti poplačilu obveznosti do delavcev v primeru stečaja.
Po besedah Goriška je bilo na Ekotherm preneseno 565 milijonov tolarjev vredno premoženje v obliki nepremičnin, zalog, nedokončane proizvodnje, drobnega inventarja in osnovnih sredstev. Prenos premoženja je bil izveden kljub nesolventnosti Feroterma, z blokiranim računom in obsežnimi obveznostmi do delavcev, je poudaril Gorišek.
Gorišek je tudi opozoril, da Feroterm delavcem do začetka stavke 2. novembra 2005 dolguje razliko neizplačanega dela plač za mesec maj, celotno plačo za mesece junij, julij, avgust, september in oktober 2005, izplačilo regresa za leti 2004 in 2005 ter stroške prevoza na in z dela za leto 2005. Po njegovih besedah podjetje od 1. avgusta 2004 dalje prav tako ni plačevalo prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zaradi česar delavcem za to obdobje ni priznana pokojninska doba.