Gospodarstvo

Odstop direktorja revizorskega podjetja

Chicago/New York, 28. 03. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Glavni direktor ameriškega revizorskega podjetja Arthur Andersen Joseph Berardino je zaradi pritiskov v zvezi z afero Enron odstopil. Začeli pa so tudi objavljati dokumentacijo delovne skupine za oblikovanje energetske strategije, čemur se je Bela hiša nasprotovala.

Zdaj že nekdanji direktor glavnega revizorja energetskega giganta Enron Joseph Berardino
Zdaj že nekdanji direktor glavnega revizorja energetskega giganta Enron Joseph Berardino FOTO: Reuters

Kot razlog za ta korak je navedel vse večje pritiske, ki nastajajo zaradi povezovanja njihovega podjetja s stečajem ameriškega energetskega velikana Enron. Ta je decembra lani objavil stečaj, potem ko je postalo jasno, da so vodilni v podjetju več let zapored prikrivali večstomilijonski dolg podjetja. Revizorsko podjetje Arthur Andersen pa je obremenjeno z obtožnico, ki jo je 14. marca objavilo ameriško pravosodno ministrstvo zaradi uničevanja več ton dokumentov o opravljenih revizijah v propadlem energetskem velikanu Enron.

Berardino se je za odstop odločil štiri dni po tem, ko je nekdanji predsednik ameriške centralne banke Paul Volcker pozval vodilne v podjetju, naj se umaknejo, da bo lahko oblikoval neodvisno upravo, ki bo še poskušala rešiti podjetje.

Objava energetske dokumentacije

Konservativna pravniška skupina Judicial Watch in liberalni svet za obrambo naravnih virov, sta začela objavljati del dokumentacije, ki se nanaša na sestanke posebne delovne skupine za oblikovanje nacionalne energetske strategije pod vodstvom ameriškega podpredsednika Dicka Cheneyja. Slednji noče objaviti podrobnosti o delu skupine, čeprav je kongresna nadzorna služba (GAO) proti njemu vložila tožbo, vendar pa je prej omenjenima organizacijama uspelo po ovinku priti do podrobnosti, in sicer tako, da sta tožili ministrstvo za energijo in Agencijo za zaščito okolja (EPA), katerih uradniki so sodelovali v Cheneyjevi skupini, sodišče pa je zahtevi po predaji podatkov ugodilo.

Bo objavljena dokumentacija razkrila, kar javnost že ve?
Bo objavljena dokumentacija razkrila, kar javnost že ve? FOTO: Reuters

Cheney je maja lani objavil energetsko strategijo administracije Georgea Busha, ki je po trditvah kritikov krepko naklonjena interesom energetske industrije, mnenja okoljevarstvenikov in zagovornikov čistih ali novih virov energije pa so bila v njej premalo upoštevana. Nobena skrivnost ni, da je Busheva administracija naklonjena velikemu kapitalu, čeprav si njegova administracija močno prizadeva, da bi v ameriški javnosti ustvarili tudi vtis predsednika kot priljudnega zaščitnika malih ljudi. Še preden so bili dokumenti o delu energetske delovne skupine objavljeni, je večina Američanov v anketah menila, da je načrt naklonjen velikemu kapitalu, ki je podprl Bushevo izvolitev.

Podpredsednik Cheney sicer trdi, da na zahtevo GAO ne bo objavil imen udeležencev sestankov, ker bi to onemogočilo prihodnje pridobivanje iskrenih nasvetov, vendar je jasno, da je Beli hiši malce nerodno. Sestanki z voditelji energetske industrije in zanemarjanje okoljevarstvenikov so bili doslej le domneva, dokumenti ministrstva za energijo pa dejstvo. Ti so se zavzemali za številne ukrepe, med njimi omilitev zakonodaje in regulacij glede porabe energije, odvrnitev državnega vmešavanja v energetske trge, vrtanje na naravnem zaščitenem območju na Aljaski, pri čemer je bila večina priporočil sprejeta in vključena v energetski načrt.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10