Kot stečajni upravitelj Vidma Krško Branko Ogorevc zadnjih deset let ni dobil nagrade ali plačila. Od sodišča je dvakrat zahteval, naj njegovo delo ustrezno plača ali pa ga razreši funkcije in odgovornosti v zvezi z njo, je v ponedeljek zapisal v sporočilu za javnost, s katerim zavrača mnenje Pergama o nemoralnosti in previsokem znesku stečajne nagrade.
Kot je znano, je Ogorevcu za delo stečajnega upravitelja sodišče odobrilo 800.000 evrov nadomestil, delu se je odpovedal, tako da naj bi prejel 416.000 evrov.
Kot meni Ogorevc, se je v zvezi z izplačilom nadomestil za njegovo delo stečajnega upravitelja Vidma Krško v zadnjem času v medijih pojavilo več neresničnih in izkrivljenih vesti, zato si je štel za potrebno, da javnost seznani z vsemi relevantnimi dejstvi.
Od leta 1999 ni bila izplačana nobena nagrada
Po Ogorevčevih besedah mu od leta 1999 in do letos kot stečajnemu upravitelju ni bila izplačana nobena nagrada ali nadomestilo za opravljeno delo, o njegovi zahtevi, da ga sodišče ustrezno plača ali pa razreši funkcije stečajnega upravitelja, pa to ni odločilo.
Iz javno objavljenih sklepov sodišča je po njegovi sodbi razvidno, da je sodišče 24. aprila letos odločilo o nadomestilu upravitelju za že opravljene delitve posebne in splošne stečajne mase v letih 1996 in 2000 v višini 346.531 evrov bruto, v delu, ki se nanaša na 20-odstotni davek na dodano vrednost, pa je predlog stečajnega upravitelja zavrnilo.
26. maja je sodišče z drugim sklepom odločilo o končni razdelitvi splošne stečajne mase upnikom, ki jim je pripadlo skoraj šest milijonov evrov, stečajnemu upravitelju pa je odmerilo nadomestilo v bruto znesku skoraj 118.000 evrov. V obeh primerih je sodišče dovolilo izplačilo 90 odstotkov prej navedenih zneskov, o izplačilu preostalih 10 odstotkov nadomestil pa bo odločalo po prejemu končnega poročila upravitelja, pojasnjuje Ogorevc.
Po njegovi navedbi se je kot stečajni upravitelj pri oblikovanju predloga za prvo nadomestilo odrekel približno 200.000 evrom bruto nadomestil, ki bi mu sicer šla po takrat veljavnem pravilniku. Znesek, ki se mu je odpovedal, je upošteval pri končni razdelitvi in ga je upnikom na osnovi pravnomočnega sklepa sodišča o končni razdelitvi izplačal v sorazmerju z njihovimi terjatvami do Vidma v stečaju.
Odobreni znesek prvega nadomestila se nanaša na obdobje od 1. aprila 1993 do konca leta 2000, ko je bila opravljena prva naknadna razdelitev stečajne mase, in zajema obdobje 93 mesecev, drugo odmerjeno nadomestilo pa se, tako meni Ogorevc, nanaša na obdobje od začetka leta 2001 do zaključka stečajnega postopka, kar pomeni za obdobje, daljše od 100 mesecev.
Navedena in odmerjena bruto nadomestila stečajnega upravitelja mesečno po Ogorevcu v povprečju ne dosegajo 2.400 evrov, od česar je potrebno odšteti še predpisane davke. Pred tem odobrena izplačila akontacije nagrade upravitelju v letih 1993 do januarja 1997 so mu bila izplačana predvsem v obliki refundacij njegovih mesečnih plač, ki jih je prejemal pri delodajalcih, pri katerih je bil takrat zaposlen, je še zapisal.
Pergam: Previsoka nagrada
Kot so v ponedeljek sporočili iz vodstva konfederacije sindikatov Slovenije Pergam, menijo, da je stečajna nagrada v višini skoraj 416.000 evrov, ki jo je okrožno sodišče v Krškem aprila odmerilo stečajnemu upravitelju podjetja Videm Krško Branku Ogorevcu, "nemoralna in nenormalno visoka", v Pergamu pa preučujejo pravne možnosti za izpodbijanje odločitve sodišča.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.