Gospodarstvo

Ogroženost javnih financ

Ljubljana, 14. 06. 2006 17.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Po mnenju predsednika vlade Janeza Janše je pri ocenah o vzdržnosti financ potrebna natančnost.

Predsednik vlade Janez Janša se je danes na novinarski konferenci v Ljubljani odzval na letno poročilo Evropske komisije o javnih financah v EU, ki Slovenijo opozarja, da je lahko dolgoročna vzdržanost javnih financ ogrožena zaradi vpliva, ki ga bo na proračun po letu 2020 imelo staranje prebivalstva.

Kot je poudaril, je Slovenija med tistimi državami, ki so že sprejele nekatere ukrepe, vendar ti še niso v polni meri stopili v veljavo, kar je bilo v poročilu premalo poudarjeno.

Slovenija je že sprejela ukrepe za zmanjšanje pritiska na javne finance.
Slovenija je že sprejela ukrepe za zmanjšanje pritiska na javne finance. FOTO: POP TV

Tudi naše ocene so podobne, vendar je treba biti v ocenah natančen, je opozoril Janša. Slovenija je pokojninsko reformo oziroma vsaj njen del izvedla konec 90-ih let prejšnjega stoletja, od leta 2000 se povečuje delovna doba. Učinki pokojninske reforme, ki se je v praksi začela leta 2000, bodo vidni v obdobju od 2011 do 2014.

Pokojninski sistem v Sloveniji je po ocenah strokovnjakov do leta 2020 vzdržen brez kakšnih korenitejših posegov, nadaljnjih restrikcij ali podaljševanj delovne dobe. Po letu 2020 pa bo morala Slovenija sprejeti tovrstne ukrepe, v kolikor v tem času ne bo prišlo do drastičnega obrata v trendu staranja prebivalstva, je pojasnil.

Komisija je v poročilu Slovenijo uvrstila v skupino držav z visoko ogroženo vzdržnostjo javnih financ, kamor je uvrstila še Češko, Grčijo, Ciper, Madžarsko in Portugalsko.
Komisija je v poročilu Slovenijo uvrstila v skupino držav z visoko ogroženo vzdržnostjo javnih financ, kamor je uvrstila še Češko, Grčijo, Ciper, Madžarsko in Portugalsko. FOTO: Reuters

Ocena za Slovenijo sicer ni nova - komisija je Ljubljano na nujnost pokojninske reforme opozorila že večkrat, med drugim tudi takrat, ko ji je prižgala zeleno luč za uvedbo skupne evropske valute evro 1. januarja 2007.

Tokrat vlado med drugim opozarja, da bo njena odločitev o indeksaciji pokojnin s plačami obvezne proračunske izdatke ohranjala precej nad mejo 80 odstotkov vseh izdatkov.

Napoveduje pa tudi, da se bo javni dolg, ki trenutno ne presega 30 odstotkov bruto domačega proizvoda, "eksplozivno" povišal po letu 2020 in s tem ogrozil vzdržnost javnih financ v Sloveniji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Vegos
17. 06. 2006 17.23
Verjemi, tisti oklepniki so kaplja v morje nepotrebnih državnih izdatkov.
tomi 2
17. 06. 2006 17.00
ja če bi država namenila 64 miljard namesto za oklepnike s katerim bi se izkazovala samo na paradah kam drugam bi tudi prihodnost bila drugačna...naš janez preveč spremlja busha in njegove "podvige" samo vojakov imamo glih tok k ameriska vojska kuharjev:)