"Rusija še vedno prodaja nafto. Našli bomo pot. Verjamemo, da je ruska nafta še dostopna," je včeraj za Reuters dejal angolski državni sekretar za nafto in plin Jose Barroso. Dodal je, da se vedno najdejo nove poti in trgi, ter da na globalnem trgu "vedno vlada ravnotežje".
Rusija je namreč sporočila, da bo z marcem znižala dobavo nafto, in sicer za 500.000 sodčkov. Omejitev črpanja je prišla po tem, ko sta Evropska unija in Avstralija 5. decembra uvedli zgornjo ceno za pomorski tovor ruske nafte – mejo sta postavili pri 60 dolarjih (57 evrov) na 159-litrski sod, spominja Reuters.
Usmerjanje Rusije v azijske trge – Evropi preostanejo izostali dobavitelji
Rusija je nato nove kupce našla v Aziji, predvsem na Kitajskem ter v Indiji, saj državi proti njej nista uvedli sankcij. Barroso pa meni, da bo ravno zaradi tega prišlo do "izravnave". "Če Kitajska uvaža več nafte iz Rusije, potem uvaža manj nafte iz drugih držav," je nadaljeval z razlago. Zato meni, da državam članicam družbe Opec ni treba povišati svoje proizvodnje.
Države Opec+ so se sicer zavezale, da bodo od lanskega novembra po do konca leta 2023 zmanjšale svoj cilj črpanja nafte za dva milijona sodov dnevno. Njihov cilj je tako 25,416 milijona sodčkov dnevno.
Šef mednarodne agencije za energijo Fatih Birol meni, da je Rusija "že izgubila energetsko bitko". Izvoz nafte in plina je po podatkih agencije od začetka ruske agresije proti Ukrajini upadel za 40 odstotkov. Nemčija je na primer s povečanjem uvoza plina iz Norveške, Nizozemske in Belgije skoraj nadomestila ruske dobave od konca avgusta 2022.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.