Gospodarstvo

'Opecu ni treba nadoknaditi ruskega primanjkljaja nafte'

Moskva, 09. 03. 2023 10.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Z marcem je Rusija v odziv na zahodne sankcije zmanjšala dobavo nafte za 500.000 sodčkov na dan. A potrebe, da bi primanjkljaj nadoknadile članice Opec+, ni, meni angolski državni sekretar za nafto in plin.

Črpanje nafte
Črpanje nafte FOTO: Shutterstock

"Rusija še vedno prodaja nafto. Našli bomo pot. Verjamemo, da je ruska nafta še dostopna," je včeraj za Reuters dejal angolski državni sekretar za nafto in plin Jose Barroso. Dodal je, da se vedno najdejo nove poti in trgi, ter da na globalnem trgu "vedno vlada ravnotežje". 

Rusija je namreč sporočila, da bo z marcem znižala dobavo nafto, in sicer za 500.000 sodčkov. Omejitev črpanja je prišla po tem, ko sta Evropska unija in Avstralija 5. decembra uvedli zgornjo ceno za pomorski tovor ruske nafte – mejo sta postavili pri 60 dolarjih (57 evrov) na 159-litrski sod, spominja Reuters.

Usmerjanje Rusije v azijske trge – Evropi preostanejo izostali dobavitelji

Rusija je nato nove kupce našla v Aziji, predvsem na Kitajskem ter v Indiji, saj državi proti njej nista uvedli sankcij. Barroso pa meni, da bo ravno zaradi tega prišlo do "izravnave".  "Če Kitajska uvaža več nafte iz Rusije, potem uvaža manj nafte iz drugih držav," je nadaljeval z razlago. Zato meni, da državam članicam družbe Opec ni treba povišati svoje proizvodnje.

Države Opec+ so se sicer zavezale, da bodo od lanskega novembra po do konca leta 2023 zmanjšale svoj cilj črpanja nafte za dva milijona sodov dnevno. Njihov cilj je tako 25,416 milijona sodčkov dnevno. 

Šef mednarodne agencije za energijo Fatih Birol meni, da je Rusija "že izgubila energetsko bitko".  Izvoz nafte in plina je po podatkih agencije od začetka ruske agresije proti Ukrajini upadel za 40 odstotkov. Nemčija je na primer s povečanjem uvoza plina iz Norveške, Nizozemske in Belgije skoraj nadomestila ruske dobave od konca avgusta 2022.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

MAj1atej
14. 03. 2023 15.01
Rus proda kitajcu, Kitajc pa po višji ceni proda Evropejcu. In Evropejc ne kupuje ruske nafte. vsi srečni😂
kr nekdo
09. 03. 2023 14.44
+0
Ne prodajat bučk. Rusi tudi malo ne izgubljajo bitko. Samo na druge trge so se preusmerili. Par dni nazaj je il članek na istem portalu, kako se je povečalo št tankerjev in izvaža nafto iz Rusije. Pa svet ni samo evropa, anglija in amerika. Je več držav k nima sankcij proti rusiji, kot držav z sankcijami.
Cervantes Saavedra
10. 03. 2023 10.05
+0
za kr: Za povrh ima Evropa kot najbolj razviti del sveta največ finančnih možnosti za nakupe velikih količin nafte. In novi kupci ruske nafte kupujejo to nafto po polovični ceni. Države brez sankcij so zvečine diktatorske in revne, a to si gotovo tudi sam s ponosom opazil.
Brabus
09. 03. 2023 11.10
+2
Vse slabo nas še čaka.