Nekatere države, ki niso podpisale dogovora o zmanjšanju proizvodnje nafte, bi lahko opogumljene z njenimi višjimi cenami proizvodnjo črnega zlata prihodnje leto povečale, je v decembrskem poročilu o trgu nafte ocenila Organizacija držav izvoznic nafte (Opec). Prepričana je, da to kljub vsemu ne bo preprečilo načrtovane stabilizacije naftnega trga.
K povečanju zalog nafte bosta po mnenju Opeca pomembno prispevali Brazilija in Kanada, ki dogovora o zmanjšanju proizvodnje nafte nista podpisali.
V organizaciji so kljub vsemu prepričani, da bodo njihova prizadevanja uspešna in se bodo svetovne zaloge nafte v drugi polovici leta 2017 zmanjšale, kar bi stabiliziralo trg. K temu bo pripomoglo tudi večje svetovno povpraševanje po nafti, na kar so pokazali nedavni popravljeni podatki, so ocenili v Opecu.
Članice Opeca so na srečanju konec novembra napovedale zmanjšanje svoje proizvodnje v prvi polovici leta 2017 za 1,2 milijona na 32,5 milijona sodov nafte dnevno. Dogovoru so se na srečanju minuli konec tedna na Dunaju pridružile tudi številne nečlanice kartela. Dvanajst držav, med njimi Rusija, je obljubilo zmanjšanje proizvodnje za skupaj 558.000 sodov dnevno. Samo Rusija, trenutno največja proizvajalka nafte na svetu, namerava po zdajšnjih podatkih načrpati 300.000 159-litrskih sodov nafte manj kot do zdaj.

Cene nafte so se že po objavi dogovora, ki so ga članice Opeca dosegle 30. novembra, občutno zvišale. Severnomorska nafta brent se je od tedaj podražila za približno 15 odstotkov na skoraj 55 dolarjev za sod.
Tokrat se je prvič po letu 2008 zgodilo, da so se članice in nečlanice Opeca skupaj dogovorile o zmanjšanju proizvodnje. Vse skupaj je krepko znižanje cen nafte v obdobju od leta 2014 močno prizadelo.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.