
Skupina podpisnikov je v sodelovanju z Zavodom 25. junij na vlado, državni zbor in državni svet naslovil odprto pismo, v katerem vlado poziva, naj ne dopusti lastniškega vstopa tujih investitorjev v temeljne infrastrukturne sisteme. V večjih industrijskih podjetjih, ki imajo razvojni potencial in so v javni lasti, pa naj ohrani tolikšne lastniške deleže, da bo lahko vplivala tudi na tekoče gospodarsko dogajanje in ne samo na statusne zadeve.
Poleg tega pozivajo opozicijske stranke, da s svojim delovanjem ne napeljujejo vlade v uresničevanje projektov privatizacije za vsako ceno. "Zlasti pa je vladi namenjen poziv, naj bo previdna pri dogovorih s tistimi tujimi partnerji, pri katerih ni mogoče spregledati ambicije za strateško obvladovanje slovenskega ozemlja in poti, ki vodijo preko naše države,“ je zapisal direktor Zavoda Marjan Podobnik.
Podpisniki so namreč prepričani, da bi neobvladovanje infrastrukturnih virov, ogrozilo zaposlovanje izobražencev, predvsem inženirjev, ki so najbolj zaslužni, da ima Slovenija razmeroma dobro prometno in energetsko infrastrukturo in da imajo industrijska podjetja proizvode, s katerimi so še danes poslovno uspešna na izvoznih trgih. "Zmanjšanje pomena tehnične inteligence vodi v postopno usihanje interesa mladih za študij tehnike in tehnologije, pomanjkanje teh kadrov pa pelje v tehnološko stagnacijo,“ so zapisali.

Kot je znano, se Slovenija z nemško družbo Deutsche Bahn pogovarja o možnostih za sodelovanje z logističnim holdingom, ki naj bi nastal s povezavo Intereurope, Luke Koper in Slovenskih železnic. Predsednik vlade Janez Janša je sicer pred dnevi na poslansko vprašanje Mateja Lahovnika (NP) zagotovil, da vlada ne prodaja železniške infrastrukture, država pa bo v njej ohranila strateški vpliv.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.