Že pred leti so tako trgovce s poceni oblačili kot priznane kreatorje zalotili pri izkoriščanju poceni azijske delovne sile. Prvim delavci, ki delajo za drobiž, omogočajo nizke cene, drugim pa zaradi vrtoglave razlike med ceno izdelave izdelka in prodajno ceno vrtoglave zaslužke.
Čeprav so takrat vsi po vrsti zatrjevali, da tega ne bodo počeli nikoli več, so jih novinarji pri tem početju spet zalotili. Ljudje, ki za evropski trg šivajo oblačila, ki jih v trgovini prodajajo v cenovnem razponu od 10 pa do več tisoč evrov, so večinoma otroci. Kot na primer Doly. Pri štirinajstih je že dve leti šivilja in na dan dela 12 ur. Spi na leseni deski, ki bi ji težko rekli postelja, v majhni sobici, ki je le slab približek stanovanja. Ko jo vprašajo, ali ima kdaj prost dan, le zamišljeno pogleda in pove, da dela 7 dni v tednu vsak dan v letu. Imena tovarne, kjer dela, ne pove iz strahu, da bi jo odpustili. Hashi je danes je stara 35 let. Je brezposelna, ker je za delo v šiviljski delavnici prestara. Idealna starost je namreč 16 let. Preberite, koliko zaslužijo azijski tekstilni delavci, kako s tem zaslužkom živijo, spoznajte njihove žalostne življenjske zgodbe, ki razkrivajo, da so kavbojke za 10 evrov v resnici mnogo dražje, in preberite, kako na obtožbe o izkoriščanju odgovarja tekstilni gigant H&M.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.