
Preiskava okrog prodaje NIP Nova Makedonija je po navedbah makedonskega ministrstva za notranje zadeve osredotočena na 134 milijonov denarjev, ki jih je tamkajšnja Agencija za privatizacijo izplačala z namenom, da zaposleni v tej medijski hiši dobijo izplačane zaostale plače za minulih pet mesecev. S tem denarjem pa naj bi bila omenjena časopisno-založniška hiša pravzaprav kupljena.
Makedonska policija je pred dvema dnevoma aretirala direktorja Agencije za privatizacijo Duška Avramskega in vložila pet kazenskih ovadb zoper makedonske državljane, ki so bil vpleteni v prodajo Nove Makedonije.
Tri osebe so osumljene zlorabe službene dolžnosti, dve pa sostorilstva pri zlorabi službene dolžnosti. Kot so poročali makedonski mediji, je proti enemu osumljencu razpisana mednarodna tiralica. Predstavnika ministrstva za notranje zadeve Cane Čapragovski in Branko Radosavljević nista navedla imen oseb, proti katerim so vložene ovadbe.
V javnosti so se takoj sprožile govorice, da je oseba, za katero so razpisali mednarodno tiralico, direktor NIP Nova Makedonija Nikola Tasev, pobegnil v Slovenijo. Kot je znano, je Tasev v času stavke - ta se je začela že v začetku novembra - v tej medijski hiši ponudil svoj odstop, ki bi ga morala potrditi skupščina delničarjev. Slednjo je sklical večinski lastnik, slovenski konzorcij Jug storitve, vendar skupščine ni bilo, ker so jo preprečili stavkajoči.
Predstavnika ministrstva sta še povedala, da je bil nakup opravljen v času predvolilne kampanje, ko se v skladu z zakonskimi predpisi ne sme prodajati državnih sredstev in kapitala. Ministrstvo naj bi v zvezi z ovadbami razpolagalo s trdnimi materialnimi dokazi.
Nakup večinskega deleža Nove Makedonije, ki zaposluje okoli 1400 ljudi in se koplje v izgubah, je pritegnil pozornost slovenske javnosti, potem ko je omenjeno časopisno hišo kupilo do tedaj neznano slovensko podjetje Jug storitve. Gre za konzorcij več slovenskih podjetij, ki je bil tudi edini ponudnik za nakup.

Za temi podjetji najdemo koroške managerje, med njimi tudi Janka Zakeršnika, v primeru novinarja Mira Petka omadeževanega direktorja Evrocityja.
Za 70-odstotni delež Nove Makedonije je slovenski kupec odštel 2,3 milijona evrov kupnine in prevzel dobrih 10 milijonov evrov dolgov. Ena največjih slovenskih naložb na območju nekdanje Jugoslavije pa se je s stavko delavcev Nove Makedonije močno zamajala.
"Na začetku smo zahtevali izplačilo plač, za kar se je obvezala država, kot eden od pogajalcev v tem poslu. Izvedeli smo, da so bila ta sredstva nakazana, vendar jih mi nismo dobili," je za 24ur povedala predsednica sindikata Ljubica Lesnikovska.
Delavci so prepričani, da je šlo pet njihovih plač, to je dobra 2 milijona evrov za kupnino. Konzorcij Jug storitve to zanika, denar naj bi namenili za sanacijo Nove Makedonije. Preiskava, ki sicer še ni končana, naj bi vse bolj potrjevala navedbe sindikata. Zato naj bi, kot smo izvedeli neuradno, makedonsko notranje ministrstvo ovadilo nekdanje vodstvo Nove Makedonije in Agencije za privatizacijo.