
Gospodarski kolegij predsednika vlade je danes razpravljal o odprtih vprašanjih, povezanih z Geoplinom ter odnosom med državo in družbo Petrol do Geoplina.
Po navedbah časnika Finance pogodba, ki jo je pripravila že prejšnja vlada, predvideva, da Geoplin ne bi plačeval koncesnine, država pa bi imela po 35 letih pravico do odkupa plinovodnega omrežja, če družba Geoplin plinovodi ne bi znova dobila državne koncesije.
Zamrznili izvajanje pogodbe med prejšnjo vlado in Petrolom
Odprto ostaja tudi vprašanje julija lani sklenjene pogodbi med prejšnjo vlado in Petrolom v zvezi z lastniškimi razmerji v Geoplinu. Izvajanje pogodbe je po ponedeljkovem srečanju gospodarskega ministra Andreja Vizjaka in predsednika uprave Petrola Janeza Lotriča zamrznjeno. Sogovornika nista dosegla dokončnega dogovora tudi glede umika oznake poslovna skrivnost s pogodbe, kar je Lotriču predlagal Vizjak.
Petrol je že postal 27,3-odstotni lastnik
Razlogi za uvedbo moratorija so po razlagi gospodarskega ministra "preverjanja nekaterih dilem v zvezi s to pogodbo". Po aneksu k pogodbi, ki nosi oznako zaupno, naj bi Petrol kupil deleže družbenikov Geoplina, ki niso povezani z državo. Ti naj bi imeli v lasti okoli 13 odstotkov, Petrol pa je z najnovejšim povečanjem svojega deleža že postal lastnik 27,3-odstotnega deleža v Geoplinu.
Vlada se pospešeno usklajuje
"Znotraj vlade potekajo pospešena usklajevanja, pri čemer do dokončnih odločitev ni prišlo," je po sestanku gospodarskega kolegija predsednika vlade sporočila podsekretarkaStanka Ritonja. O glasovanju predstavnika države na skupščini družbe Geoplin bo po napovedi ministrstva za gospodarstvo vlada odločala v četrtek.
Država, ki je lastnica 31,4 odstotka podjetja po pojasnilih gospodarskega ministrstva zasleduje strateški cilj, da "ne bo dopustila kakršnegakoli monopola na področju energentov".
V Geoplinu po seji gospodarskega kolegija predsednika vlade niso želeli ničesar komentirati.