Kot so sporočili iz državnega statističnega urada, je bila povprečna neto plača tako aprila za 0,9 odstotka nižja kot marca in za 8,3 odstotka višja kot aprila lani. Upad aprilskih povprečnih plač je predvsem posledica manjšega števila delovnih dni v aprilu in tako tudi manjšega števila plačanih ur, ugotavljajo na statističnem uradu.
Povprečna bruto plača na zaposleno osebo v Sloveniji je aprila dosegla 1237,42 evra, kar je 1,2 odstotka manj kot mesec prej in 5,9 odstotka več kot pred letom dni. Realno so se povprečne mesečne bruto plače aprila glede na marec znižale za 2,3 odstotka, glede na lanski april pa porasle za 3,2 odstotka.
V letošnjih prvih štirih mesecih so zaposleni v povprečju prejeli po 805,42 evra neto plače, kar je 7,8 odstotka več od povprečne plače v enakem obdobju lani. Povprečna bruto plača na zaposleno osebo pa se je v omenjenem primerjalnem obdobju zvišala za 5,5 odstotka na 1234,18 evra.
Kdaj zvišanje plač?
V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so že pre dnevi poudarili, da je v času visoke gospodarske rasti, ki jo prav zdaj beleži Slovenija, pravi čas za zvišanje plač. Slovenija visoko gospodarsko rast dosega ob nespremenjeni delovno pravni zakonodaji, je spomnil predsednik ZSSS Dušan Semolič ter opozoril, da je Slovenija po marsikaterem kazalcu že dosegla povprečne ravni EU. Pri tem je izpostavil cene, medtem ko zaostaja pri plačah.
Slovenija se s produktivnostjo dela po Semoličevih besedah uvršča prav v evropski vrh, prav tako po številu nadur. "Zato ne sme biti nič pregrešnega, postaviti si za cilj tudi pri plačah doseči evropsko povprečje," je dejal. Slovenski delavci in delavke imajo tudi glede tega standarda pravico živeti po evropskem povprečju, je dodal.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.