Gospodarstvo

Planika: Na cesto 250 delavcev

Kranj, 08. 12. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zaposleni v Planiki so začeli prejemati delovne knjižice. Do konca tedna naj bi brez dela ostalo 250 delavcev.

Delavci v Planiki - tisti, ki so ostali na delovnem mestu
Delavci v Planiki - tisti, ki so ostali na delovnem mestu FOTO: POP TV

Zaposleni v kranjski Planiki so danes po izteku 15-dnevnega odpovednega roka na odločbe o prenehanju delovnega razmerja začeli prejemati delovne knjižice. Brez službe naj bi tako do konca tedna ostalo 250 zaposlenih, večinoma iz administracije v Kranju in proizvodnje v Turnišču.

Preostalih 430 zaposlenih pa bo s stečajnim upraviteljem sklenilo pogodbo za določen čas in bo svoje delo, to je dokončanje nujnih proizvodnih del, odprodajo zalog v trgovinah in pomoč pri stečaju, opravljalo do konca tega leta.

Če ne bo pritožb, bo ostalo 330 zaposlenih

Stečajnemu upravitelju sindikalisti sicer očitajo, da je s pavšalno odpovedjo delovnega razmerja vsem 680 zaposlenim konec novembra kršil 97. in 103. člen zakona o delovnih razmerjih. Ta pravi, da lahko upravitelj odpove pogodbe o zaposlitvi zaposlenim delavcem, katerih delo je zaradi stečajnega postopka pri delodajalcu postalo nepotrebno.

Po tem obdobju stečajni upravitelj Andrej Marinc računa, da bi lahko v Planiki v nadaljevanju proizvodnje ostalo 330 zaposlenih."Vendar le, če ne bo prišlo do težav z zvezi z odpovedmi," je dodal Marinc. Pri tem je mislil na potencialne pritožbe na odpovedi o zaposlitvah delavcem Planike zaradi domnevnih kršitev zakona o delovnih razmerjih, ki jih je ugotovila območna enota Inšpektorata RS za delo.

Regijski sindikat KNSS Neodvisnost, ki je inšpekcijo tudi naročil, je že napovedal kolektivno pritožbo, s katero bodo uveljavljali nezakonitost odločb o prenehanju delovnega razmerja. V primeru, da bi sodišče ugotovilo, da je delodajalec kršil zakonodajo, bi moral delavce pozvati nazaj na delo in jim izplačati denar za opravljeno delo, je pojasnil odvetnik omenjenega sindikata Andrej Rautar.

Rautar je prepričan, da bi se tudi v primeru Planike dalo omiliti posledice stečaja za delavce. In sicer tako, da bi del zaposlenih odločbe res prejel ob začetku postopka, del, ki je bil predviden za dokončevalna in nadaljevalna dela, pa šele kasneje.

S tem, da Marinc ni deloval v skladu z novo zakonodajo, se strinja tudi predsednica večinskega Planikinega sindikata, v katerega je včlanjenih 530 zaposlenih, Jelica Kostadinova. Vendar pa je hkrati prepričana, da pritožba ne bi bila smiselna, saj položaja delavcev ne bi spremenila. Člani tega sindikata se zato v nasprotju z manjšinskim sindikatom Neodvisnost najverjetneje ne bodo odločili za pritožbo.

Stečajni upravitelj zanika nepravilnosti

planika
planika FOTO: Reuters

Marinc, ki je zanikal nepravilnosti, je na drugi strani delavcem obljubil, da bo naredil vse, "kar je v njegovi moči in kar je možno v okviru stečajnega prava". Glede nadaljevanja proizvodnje so zelo omejeni, saj mora imeti stečajni upravitelj dobre razloge, da nadaljuje s proizvodnjo, kot sta povečanje stečajne mase ali pa možnost prodaje funkcionalne enote po višji ceni.

Marinc hkrati dodaja, da dosedanje analize vendarle kažejo na to da, bi bilo mogoče del proizvodnje nadaljevati. Na to pa kažejo tudi interesi nekaterih stalnih kupcev Planikinih izdelkov za nadaljevanje sodelovanja, saj so s Planikinimi izdelki zelo zadovoljni. Prav tako se tudi že kažejo veliki interesi za nakup Planikinih prodajnih mrež, tako v Sloveniji kot tudi v drugih državah nekdanje Jugoslavije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.