Gospodarstvo

Plin za gospodinjstva dražji

Ljubljana, 11. 03. 2007 12.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Cena zemeljskega plina se je v Sloveniji januarja v primerjavi z januarjem lani zvišala za 7 odstotkov.

Cene zemeljskega plina za industrijo so v letu 2006 ostale skoraj nespremenjene
Cene zemeljskega plina za industrijo so v letu 2006 ostale skoraj nespremenjene FOTO: Reuters


Cena zemeljskega plina za gospodinjstva v porabniški skupini, ki uporablja zemeljski plin pretežno za kuhanje, se je v Sloveniji januarja letos v primerjavi z januarjem lani zvišala za sedem odstotkov na 0,45 evra na kubični meter. Cena zemeljskega plina za porabniško skupino, ki uporablja plin tudi za centralno ogrevanje, je januarja znašala 0,41 evra za kubični meter, kar je 6,8 odstotka več kot januarja lani, kažejo podatki državnega statističnega urada.

Cene zemeljskega plina za industrijo so v letu 2006 ostale skoraj nespremenjene. Cena zemeljskega plina brez DDV za to porabniško skupino je tako v januarju letos znašala 0,28 evra na kubični meter. Julija lani je cena brez DDV za to porabniško skupino dosegala 88 odstotkov povprečne tehtane cene v EU-25.

Maloprodajna cena električne energije za gospodinjstva se je avgusta lani povišala za okoli dva odstotka. Na povišanje je vplivala sprememba cene energije. Januarja letos pa so se nekoliko znižale omrežnine za uporabo elektroenergetskih omrežij za gospodinjske porabnike, zato so se maloprodajne cene ob sicer nespremenjeni ceni energije rahlo znižale (povprečno za 0,4 odstotka).

Tako je cena električne energije za porabniško skupino z letno porabo 3500 kilovatnih ur, ki je po karakteristikah najbližje povprečnemu gospodinjstvu v Sloveniji, januarja letos znašala 10,64 evra na 100 kilovatnih ur. Cena električne energije v Sloveniji za isto porabniško skupino je v juliju lani dosegala 72 odstotkov povprečne tehtane cene v EU-25.

Cene električne energije za industrijo se v lanskem letu skoraj niso spreminjale, januarja letos pa je bil zabeležen kar 20-odstotni porast. Pri tem so se omrežnine za uporabo elektroenergetskih omrežij za industrijske odjemalce zvišale le za okrog dva odstotka, cene energije pa v povprečju za 30 odstotkov. Cena električne energije brez davka je tako za porabniško skupino z letno porabo 50 megavatnih ur januarja letos znašala 13,17 evra na 100 kilovatnih ur, za porabniško skupino z letno porabo 24.000 megavatnih ur pa 6,77 evra na 100 kilovatnih ur.

Primerjava cen energentov za ogrevanje gospodinjstev kaže, da se je v drugi polovici leta 2006 najbolj spremenila cena ekstra lahkega kurilnega olja, saj se je od julija 2006 do januarja 2007 znižala za 13 odstotkov. Tako je na ravni končne energije spet primerljiva s ceno zemeljskega plina, so še sporočili iz državnega statističnega urada.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

didlos
14. 03. 2007 16.49
Podražitve torej pridejo z evrom, le da pretkano tri mesece kasneje. Življenje Slovencev je že tako absurdno za večino. Plin, elektrika, gorivo in posledično vsi izdelki se torej dražijo. Ko potegnemo črto, nam je jasno da od Evrope ne vlečemo NIČ dobrega. Vse gre za vojsko, nič za zdravstvo, plače so mizerne, narod je nezadovoljen, Bruselj nas enači s Hrvati kljub dosežkom in rasti, življenje v Sloveniji je torej veliko slabše kot pred vstopom v EU. Vsi vse višajo. Najemnine so šle posledično navzgor, hrana je dražja, dela se še enkrat več, PLAČE PA ENOSTAVNO MIRUJEJO, le delodajalci zahtevajo še ukinitev malice in prostega časa, hkrati pa večjo dobičkonosnost. Vse se sliši zelo negativno, pa kaj morem ČE JE RES?