Gospodarstvo

Po šoku umirjanje razmer

Tokio, 27. 06. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Razkritje poneverjenih bilanc ameriškega telekomunikacijskega velikana WorldCom je še dodatno povečal nezaupanje vlagateljev in poskrbel za pretres na borzah. Z množičnimi prodajami delnic so se odzvali investitorji po vsem svetu.

Z današnjim dnem so se razmere na azijski borzah začele umirjati. Potem ko se je včeraj vrednost osrednjega borznega kazalca v Tokiu znižala kar za 400 točk, so se tečaji delnic na tokijski borzi danes v povprečju nekoliko zvišali. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na podlagi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, si je opomogel po sredinem padcu in pridobil 187,04 točke oz. 1,86 odstotka ter dosegel vrednost 10.261,60 točke.

Tudi v tem podjetju vodilni najbrž niso veliko izgubili
Tudi v tem podjetju vodilni najbrž niso veliko izgubili FOTO: Reuters

Danes so se razmere umirile, k rasti indeksa pa so najbolj pripomogli višji tečaji delnic tehnoloških podjetij, med drugim Kyocere in Sonyja, pa tudi telekomunikacijskih družb, med njimi predvsem KDDI in NTT Data.

V New Yorku je osrednji delniški indeks Dow Jones včerajšnje trgovanje sklenil pri 9120,11 točke, potem ko je v torek med samim trgovanjem zaradi objave novic o odkritju finančnih poneverb v telekomunikacijski družbi WorldCom padel za več kot 200 točk. To je najnižja raven po 10. oktobru lani. Večjo stabilnost je pokazal tehnološki indeks Nasdaq, ki je pridobil 5,43 točke oz. 0,38 odstotka in se ustavil pri 1429,42 točke.

"Izgubili" so skoraj 4 milijarde dolarjev

Drugi največji ameriški ponudnik telefonskih povezav med ameriškimi zveznimi državami in tujino WorldCom se je znašel tik pred stečajem. WorldCom pa se bo skušal rešiti z odpuščanjem 17.000 zaposlenih, kar predstavlja 20 odstotkov delovne sile podjetja.

Finančno dotolčeni ameriški telefonski koncern WorldCom je namreč v svoji bilanci odkril za 3,85 milijarde dolarjev napačnih vknjižb, saj so izdatke podjetja beležili kot dobropise. Revizor podjetja je revizijska hiša Arthur Andersen, ki je sicer opravljala računovodsko revizijo in finančno svetovanje tudi za propadli energetski koncern Enron.

Tudi pri WorldCom so sodelovali finančniki podjetja Arthur Andersen
Tudi pri WorldCom so sodelovali finančniki podjetja Arthur Andersen FOTO: Reuters

Podjetje WorldCom, ki je nastalo pred 15 leti, ima sedež v Jacksonu v zvezni državi Mississippi in je sestavljeno iz dveh glavnih družb, to sta WorldCom Group, ki se ukvarja s komercialnimi telekomunikacijskimi storitvami, in MCI, ki ponuja telefonske zveze za potrošnike. V sredo so na Wall Streetu zaustavili trgovanje z delnicami obeh. Delnica WorldCom Group je bila nazadnje vredna le 83 centov, delnica MCI pa 1,68 dolarja in poznavalci menijo, da bo šlo vse skupaj kmalu v stečaj.

S pravilno vodenimi računovodskimi izkazi bi WorldCom po lastnih navedbah v preteklem letu kot tudi v prvem letošnjem četrtletju beležil izgubo. WorldCom pa je lani ob prometu, vrednem 35,2 milijarde dolarjev, prijavil 1,4 milijarde dolarjev dobička, v prvem četrtletju letošnjega leta pa 130 milijonov dolarjev dobička. Zdaj priznavajo, da so imeli dejansko izgubo, čeprav še vedno skrivajo točne podatke. Finančni direktor Scott Sullivan, ki so ga poleg finančnega nadzornika Davida Myersa že odpustili, naj bi knjižil operacijske stroške, na primer pri vzdrževanju opreme, kot kapitalska vlaganja. Sullivana pristojni še niso našli.

worldcom
worldcom FOTO: Reuters

Predsednik Zvezne komisije za vrednostne papirje in borzo (SEC) Harvey Pitt je sporočil, da so na zveznem sodišču v New Yorku že vložili tožbo, da bi tako preprečili ponovitev uničevanja dokumentacije kot v primeru Enron ter da bi zavaroval podatke o izplačilih podjetja nekdanjim in sedanjim vodilnim delavcem. Vodilni pri Enronu so se namreč pred stečajem lanskega decembra izvlekli s polnimi žepi, delničarji in zaposleni pa so ostali brez prihrankov. Tudi pri WorldComu naj bi nekdanji generalni direktor Bernard Ebbers po domače pridobival sredstva podjetja, med drugim 408 milijonov dolarjev posojil. Ebbers je odstopil aprila letos prav zaradi vprašanj glede vodenja financ.

Na škandal se je odzval tudi ameriški predsednik George Bush, ki je na sestanku voditeljev sedmih najbolj razvitih držav in Rusije v Kanadi dejal, da je ogorčen in globoko zaskrbljen zaradi računovodskih praks nekaterih ameriških korporacij. Vodja senatne večine demokrat Tom Daschle je v Washingtonu dejal, da je zdaj že dovolj tega in da mora nekdo v zapor.

Tudi pri WorldComu sodelovala revizorska hiša Arthur Andersen

V škandal, ki po Enronu spet dobiva pridevnik največji, je znova vpleteno nesrečno računovodsko podjetje Arthur Andersen, ki je za WorldCom v letu 2001 in letos, ko naj bi prihajalo do zavajajočih obračunov, vodilo računovodske revizije. John Sidgemore, ki je po odstopu generalnega direktorja Bernarda Ebersa aprila prevzel vodenje, je pretekli mesec končal sodelovanje s podjetjem Arthur Andersen in pri njegovem tekmecu KPMG naročil podrobno revizijo poslovanja v letošnjem in lanskem letu. Rezultati revizije so šokirali naročnike in prinesli doslej največji računovodski škandal v podjetniški zgodovini ZDA. Pri podjetju Arthur Andersen, ki je bilo spoznano za krivo nezakonitega uničevanja dokumentacije o revizijah Enrona, trdijo, da so računovodske revizije izvajali v skladu s predpisi Zvezne komisije za vrednostne papirje in borzo (SEC), vendar jim menda Sullivan ni dajal pravih številk.

Zagotovil je, da ne bo milosti in da se bodo podali v poglobljene preiskave vseh podjetij. Zaradi tega je kongres zaprosil za dodatna sredstva in dodatne ljudi, predstavniški dom kongresa pa mu je že odobril 77-odstotno povečanje sredstev v proračunu za fiskalno leto 2003. SEC naj bi dobil 776 milijonov dolarjev. Pitt je prav tako dejal, da so vsem vodilnim uslužbencem 1000 največjih ameriških podjetij sporočili, da morajo osebno jamčiti za točnost finančnih podatkov, vendar pa se drobnogled ne bo ustavil le pri številki 1000.

Škandali se kar vrstijo

Med podjetji, proti katerim potekajo preiskave zaradi nepoštenega vodenja finančnih knjig so Tyco, Global Crossing, Adelphia Communications, ki je v torek razglasilo stečaj, pod preiskavo pa se je znašla tudi gospodinja vseh ameriških gospodinj Martha Stewart, ki si je pridobila slavo in denar s televizijskimi oddajami o gospodinjstvu.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12