"Razmere spremljamo, obveščeni smo, da se na tem področju dogajajo odkloni. Verjamem, da bodo veliki trgovci resno vzeli svoje obveznosti do teh (manjših), ki jih oskrbujejo, ker so od države dobili zagotovilo, da bomo korektno upoštevali obe strani – in prodajno in nabavno," je dejal gospodarski minister Zdravko Počivalšek.
Dodal je, da pa ne morejo na osnovi enega tedna – vlada je najvišjo drobnoprodajno ceno dizelskega goriva in 95-oktanskega neosvinčenega bencina določila s 15. marcem – na trg posegati z dodatnimi ukrepi.
Spomnil je, da so cene omejili, ker je bilo treba umiriti dogajanje na trgu, to pa so po njegovih besedah storili v korist tako prebivalstva kot gospodarstva. Ukrep je začasen, sprejet je za 30 dni.
Nabavne cene goriva so po njegovih besedah v času po omejitvi drobnoprodajnih cen najprej nekoliko padle, nato pa nekoliko narasle, a niso še nad cenami, ki so veljale ob omejitvi. "Na osnovi gibanja cen v 30 dneh bomo reagirali in, če bo treba, pomagali tudi trgovcem," je napovedal.
Razlog za težave, ki jih imajo nekateri manjši trgovci, po njegovih besedah ni v pomanjkanju naftnih derivatov, ampak v poslovnem odnosu med večjimi dobavitelji in manjšimi trgovci. "Dobavne vire si ureja vsak sam, pogoji in način plačila, cene so določeni v medsebojnih kratko- in dolgoročnih pogodbah. Ministrstvo teh pogodb in poslovnega odnosa ne pozna in ni pristojno za poseganje v te odnose," je dejal Počivalšek, a izrazil upanje, da se bodo "zadeve uredile tudi v oskrbnem smislu" med tremi velikimi in nekaterimi manjšimi trgovci.
Nekateri lastniki manjših črpalk so minuli teden za časnik Finance povedali, da jim veletrgovci bodisi goriva ne prodajo bodisi je gorivo tako drago, da poslujejo z visoko izgubo, tako da jih je več prenehalo prodajati gorivo.
Počivalšek je danes še dejal, da ker ne gre za fizično pomanjkanje goriva, ne morejo ukrepati s sprostitvijo goriva iz blagovnih rezerv.