Vlada je na dopisni seji sprejela uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov, ki ohranja dosedanji način oblikovanja cen bencina in dosedanjo višino marže. Uredba začne veljati prvi dan po objavi v Uradnem listu RS in velja 45 dni.
Kot je znano, je vlada tako imenovani model oblikovanja cen naftnih derivatov sprejela konec marca 2000 in takrat zapisala, da bo veljal šest mesecev z možnostjo podaljšanja. Konec septembra lani se je ministrski zbor odločil podaljšati veljavnost modela še za eno leto in 2. oktobra letos, ko so se cene motornih bencinov v Sloveniji zadnjič spremenile ali natančneje občutno znižale, je prenehala veljati tudi ta uredba. Vlada se je tokrat odločila, da bo podaljšala njeno veljavnost le za 45 dni; v noči s ponedeljka na torek je pričakovati vnovično spremembo cen bencina.
Model oblikovanja cen motornih bencinov, ki ga predpisuje uredba, sloni na svetovnih borznih kotacijah derivatov in gibanju tečaja dolarja v primerjavi s tolarjem. Značilnost modela je prilagajanje domačih cen motornih bencinov borznim kotacijam derivata na sredozemskih borzah (vlada se je odločila za CIF Mediteran - High v dolarjih na tono) na vsakih 14 dni.
V praksi to pomeni, da se najprej izračuna 14-dnevno povprečje borznih cen (ugotovi se ga v ponedeljek, v torek pa se, če je potrebno, že uvede nova cena), pri preračunavanju se uporabi srednji tečaj za devize Banke Slovenija, v primeru, da se omenjeno dvetedensko povprečje spremeni za več kot 1,5 tolarja na liter, sledi prilagoditev prodajnih cen brez dajatev in nato tudi drobnoprodajnih cen.