Potem ko smo že včeraj poročali o enormnih zaslužkih slovenskih menedžerjev, ki jih gospodarska kriza ni kaj prida prizadela, se je na to, da je lani zaslužil 793.000 evrov bruto odzval gradbeni baron Ivan Zidar. Za oddajo 24UR je namreč povedal, da mu bo po plačilu dohodnine in udarcu Kramarjevega zakona, ki je obdavčil prejemke direktorjev, ki so od države dobili pomoč, ostalo le kakšnih 200.000 evrov.
Je pa tudi to veliko denarja za direktorja podjetja, ki podizvajalcev skorajda ne plačuje več, saj je v resnih finančnih težavah. Zidar je zato za pomoč zaprosil tudi državo.
Pahor: Zadeve rešujemo
"Korak za korakom rešujemo zadeve," pa se je danes na menedžerske plače odzval predsednik vlade Borut Pahor. Ali se mu zdi, da so lanski prejemki najbolje plačanih, od Zidarjevih skoraj 800.000 do Kovačičevih 180.000 evrov, previsoki, neposredno ni odgovoril, je pa že na začetku mandata Pahor opozarjal na družbeno odgovornost tistih, ki imajo višje plače. "Ko gre za zasebna podjetja, so plače seveda legalne, ali so v teh časih tudi legitimne, je drugo," je še dodal premier.
Bolj neposreden pa je bil bivši gospodarski minister Matej Lahovnik. Zidarjevih 800.000 evrov, ki jih je prejel lani, ko je kriza že lomastila, je odločno preveč, pravi. ''To je absolutno preveč za podjetje, ki se je znašlo v krizi in ki pričakuje državno pomoč, poroštvo zato, da bo dobilo posle v Libiji.'' Lahovnik še opozarja, da se bo zgodilo, da bomo na koncu Zidarjeve milijardne libijske posle plačali vsi. ''Gre za zelo tvegan posel, ker velja šeriatsko pravo in obstaja verjetnost, da bodo na koncu vse poravnali davkoplačevalci,'' pravi.
Valant: Spisek ni popoln
Stanislav Valant, ki vodi NFD Holding je v TV Klubu povedal, da spisek najbolje plačanih slovenskih menedžerjev ni impresiven. Če bi ga primerjali s spiski na sosednjem Koroškem, Valant pravi, da bi tam našli veliko ljudi plačanih bolje. Prav tako spisek po njegovem ni popoln, saj ne vključuje družb z omejeno odgovornostjo, s. p.-jev ter tistih, ki dobijo svoje prihodke skozi dividendno politiko.
Medtem pa je nekdanji gospodarski minister Andrej Vizjak prepričan, da gre za ekscesne plače. ''Po podatkih kar 80 odstotkov članov nadzornih svetov in direktorjev ne spoštuje zakona in pričakujem, da bodo razrešeni,'' pravi. Aktualna gospodarska ministrica Darja Radić pa obljublja, da bodo vsi nadzorniki, ki niso spoštovali zakona, plačali globo. ''Ti postopki že tečejo,'' je povedala.
Menedžerka Alenka Žnidaršič Kranjc pa meni, da je tudi pri menedžerskih plačah čas za objektivnost. Po njenem mnenju je ta objektivizacija v tem, ali je možno za nižje plače dobiti ljudi, ki bi bili pripravljeni to delo opravljat vsaj tako dobro ali celo boljše.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.